Bogomolets National Medical University
HONOR, MERCY, GLORY

Sport clubs

Name Head Place for performance of training Day and time for performance
1 Basketball (men) Candidate Master of Sports senior teacher Zadorozhnyy M.S. Gymnasium №1 Monday 19.00-21.00

Wednesday 17.00-19.00

2 Basketball (women) Candidate Master of Sports teacher Lozychenko M.V. Gymnasium №1 Monday 17.00-19.00
3 Kettlebell lifting Honorary trainer of Ukraine, Master of Sports professor Shcherbyna Yu.V. Gymnasium №3 Monday 17.00-18.30

Wednesday17.00-18.30

Friday 17.00-19.00

Saturday 10.00-11.30

4 Arm wrestling Honorary trainer of Ukraine, Master of Sports professor Shcherbyna Yu.V. Gymnasium №3 Monday 18.30-19.45

Wednesday 18.30-19.45

Friday 19.00-20.00

5 Track and field athletics Teacher Tkachuk O.G Stadium Tuesday 17.00-19.00

Friday 17.00-19.00

6 Volleyball (men) Candidate Master of Sports teacher Gychak K.V. Gymnasium №1 Tuesday 19.00-21.00

Saturday 12.00-15.00

7 Volleyball (women) Candidate Master of Sports teacher Gychak K.V. Gymnasium №1 Friday 17.00-19.00

Sunday 10.00-13.00

8 Table tennis Candidate Master of Sports

teacher Antoniuk O.V

Gymnasium №1 Tuesday 17.00-19.00
9 Tourism Candidate Master of Sports teacher Pavlichenko S.V. Gymnasium №4 Tuesday 17.30-19.00

Thursday 17.30-19.00

10 Mini football (women) Senior teacher Cherniavskyy Yu.D. Gymnasium №1 Thursday 17.00-18.30
11 Mini football (men) Senior teacher Cherniavskyy Yu.D. Playground Thursday18.30-20.00

Saturday 9.00-12.00

12 Chess Senior teacher

Radziyevskyy V.P.

Gymnasium №4 Thursday 17.00-19.00
13 Kickboxing Honorary trainer of Ukraine, Master of Sports teacher Dvoretskyy Ye.G. Gymnasium №2 Tuesday 18.00-20.30

Thursday 18.00-20.30

 

14 Swimming Master of Sports assistant professor

Diachenko A.P.

Due to individual schedule
15 Handball Honorary Master of Sports, honorary worker in physical culture and sport of Ukraine, assistant professor Tymoshkina N.L.,

Master of Sports teacher Markov V.D. .

Playground Tuesday 16.00-18.00

Thursday 16.00-18.00

16 Draughts Senior teacher

Radziyevskyy V.P.

Gymnasium №4 Thursday16.00-17.00
17 Box Honorary trainer of Ukraine, Master of Sports teacher Dvoretskyy Ye.G. Gymnasium №2 Saturday 12.00-14.30
18 Shaping Master of Sports teacher Rybalko G.M. Gymnasium №2 Tuesday16.00-18.00
19 Sport dances Senior teacher Tiurkina Gymnasium №2 Monday 17.00-19.30

Wednesday

20 Darts Teacher Makayeva N.A. Gymnasium №4 Tuesday 17.00-18.30
21 Bowling Master of Sports teacher Markov V.D. Due to agreement Wednesday 17.00-18.30
22 Health-improving athleticism Honorary trainer of Ukraine, Master of Sports professor Shcherbyna Yu.V. Gymnasium №3 Wednesday19.45-21.00

Saturday 11.30-13.00

 

List of

Combined team of NMU on chess for 2011-12 academic year

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Shevchyk Anatoliy

Medical faculty №1

4

5

2

Gres Aleksiy

Medical faculty №1

3

22

3

Novykova Iryna

Medical faculty №2

4

31

4

Kovalenko Vira

Medical faculty №1

2

6

5

Lonmakova Maryna

Medical faculty №1

2

6

6

Prymenko Valentyna

Medical faculty №1

2

6

7

Melyksetian Astrik

Medical faculty №1

4

11

8

Yurychko Volodymyr

Medical faculty №1

1

9

9

Tkachenko Mariia

Medical faculty №2

1

19

10

Shkarupo Olga

Medical faculty №1

1

9

11

Marshalok Uliana

Medical faculty №1

1

3

12

Baliuk Oleg

Medical faculty №1

1

26

13

Rybak Khrystyna

Medical faculty №1

1

15

14

Merkulova Iryna

Medical faculty №1

6

14

15

Vasylchenko Kiril

Medical faculty №1

3

10

16

Grabovskyy Arsen

Medical faculty №1

4

11

 

Senior teacher Radziyevskyy V.P.

Kettlebell lifting

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Noruzian Reza

Dental faculty

5

31

2

Shybayev Yevgen

Medical faculty №1

6

8

3

Muradian Gevorg

Medical faculty №1

3

35

4

Melets Ivan

FTDAFU

3

2

5

Chernyshov Dmytro

Medical faculty №2

2

13

6

Yasinskyy Andriy

Medical faculty №2

3

9

7

Sherement Vasyl

Medical faculty №1

2

27

8

Shmatko Andriy

Medical faculty №3

2

12

9

Pryzhelutskyy Oleg

Medical faculty №2

2

13

10

Boyko Oleksandr

3

11

Ignatenko Oleksandr

Medical faculty №4

2

11

12

Denysiuk Vitaliy

Medical faculty №4

1

7

13

Nagornyy Serhii

FTDAFU

2

2

14

Zhuk Andriy

Medical faculty №1

2

4

15

Grabarchuk Nazari

Medical faculty №4

1

10

16

Siadrystyy Mykola

Medical faculty №4

1

8

17

Dobrynska Iryna

Medical faculty №4

4

6

18

Neskoromiuk Olga

Medical faculty №1

3

10

19

Plaskiy Alina

Medical faculty №1

1

18

20

Malamuzh Anna

Medical faculty №4

1

8

21

Nechyporuk Mariia

Medical faculty №4

2

6

22

Alkhamis Faadi

Medical faculty №2

2

30

23

Lisovskyy Serhii

MPC

1

5

 

Teacher-trainer Shcherbyna Yu.V.

Track and field athletics

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Shakalova Svitlana

Medical faculty №2

1

11

2

Piddubnyy Denys

Medical faculty №2

1

11

3

Oleshchenko Vitalina

Medical faculty №2

1

14

4

Vasylenko Ruslana

Medical faculty №2

4

10

5

Kariuchenko Ruslan

Medical faculty №1

4

12

6

Tretyak Nataliia

Medical faculty №1

3

8

7

Riabko Viktoriia

Medical faculty №1

3

8

8

Mashtaler Roman

MPC

1

4

9

Kunkovskyy Dmytro

Medical faculty №2

4

11

10

Piskun Bogdan

Pharmaceutical faculty

2

1

11

Khabina Ganna

FTDAFU

4

2

Teacher-trainer Tkachuk O.G.

Table tennis

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Oleksiyovets Iryna

Medical faculty №2

2

20

2

Reznychenko Dmytro

Doctor-intern

3

Andriychuk Iuliia

MPC

1

3

4

Shlapak Mykhaylo

Medical faculty №1

3

10

5

Soboliv Kostya

Medical faculty №2

1

28

6

Shym Viktoriia

Medical faculty №2

1

2

7

Levin Roman

Dental faculty

1

8

8

Tkachenko Vitaliy

Dental faculty

1

7

9

Sergiyenko Mykola

Medical faculty №2

1

20

10

Vashchenko Maksym

Medical faculty №1

2

17

11

Yushchenko Taras

Medical faculty №1

2

17

12

Yushchenko Olena

Medical faculty №1

2

17

13

Basenko Yevgen

Medical faculty №1

1

25

14

Nigreskul Artem

Dental faculty

3

16

 

Teacher-trainer Antoniuk O.V.

Tourism

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Sukhodyntsev Oleksiy

Medical faculty №1

3

23

2

Goncharov Viacheslav

Medical faculty №2

4

5

3

Marchuk Nataliia

Medical faculty №1

4

4

Grynko Mykhaylo

Medical faculty №1

3

5

Yagovkina Alina

Medical faculty №2

4

5

6

Denysiuk Mykola

FTDAFU

5

7

Kalashnyk Nadiia

Medical faculty №1

4

8

Golovkova Yaroslava

Medical faculty №2

4

10

9

Nychyporchuk Iuliia

Medical faculty №1

3

10

Maryn Andriy

FTDAFU

3

11

Kovtun Iryna

Medical faculty №3

6

12

Shpakov Ivan

FTDAFU

3

13

Pavlichenko Anna

Medical faculty №5

5

14

Semeniv Solomiia

15

Golovkova Oleksandra

16

Dmytruk Yevgen

FTDAFU

6

3

17

Keshelia Yevgen

FTDAFU

6

2

18

Burban Pavlo

 

Teacher-trainer Pavlichenko S.V.

Football (men)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Zakharchuk Yevgen

FTDAFU

2

3

2

Rakovskyy Oleg

FTDAFU

2

3

3

Dotsenko Yaroslav

Pharmaceutical faculty

2

7

4

Kushnir Bogdan

Dental faculty

2

19

5

Olesiuk Arsen

Medical faculty №2

2

5

6

Olesiuk Volodymyr

Medical faculty №2

2

5

7

Muradmusayev Mukhamadi

Medical faculty №2

2

27

8

Ismailov Aslan

Medical faculty №2

2

27

9

Ushatkin Valeriy

Dental faculty

3

24

10

Bakhmat Dmytro

Medical faculty №3

2

9

11

Uvayev Bogdan

Medical faculty №3

1

1

12

Logvinov Yevgen

Medical faculty №3

2

14

13

Kandoba Andriy

FTDAFU

1

5

14

Payevskyy Serhii

FTDAFU

2

4

15

Bilokonskyy Dmytro

FTDAFU

3

4

16

Palichuk Mykhaylo

FTDAFU

3

4

17

Smoliar Yevgen

FTDAFU

2

5

18

Krupka Valeriy

Medical faculty №4

1

3

19

Avramenko Yevgen

Dental faculty

4

20

20

Shulzhyk Igor

Medical faculty №5

3

8

21

Kryvosheya Yuriy

Pharmaceutical faculty

2

1

22

Komarov Illia

Dental faculty

2

32

23

Virun Vladyslav

Dental faculty

2

32

24

Ostafiychuk Dmytro

Dental faculty

2

16

25

Drozd Pavlo

Medical faculty №1

4

8

26

Shantsyn Andriy

Medical faculty №1

2

2

27

Mul Mykola

Medical faculty №1

1

2

28

Alekseyev Sergii

Medical faculty №1

1

22

Senior teacher Cherniavskyy Yu.D.

Football (women)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Kolbun Iryna

Dental faculty

1

15

2

Stoliaruk Anfisa

Medical faculty №1

1

24

3

Koval Kateryna

Medical faculty №1

2

6

4

Nevdakh Oleksandra

Medical faculty №1

1

23

5

Tolstikova Kateryna

Medical faculty №3

3

10

6

Zintsova Liudmyla

Medical faculty №4

2

11

7

Balynska Nelya

MPC

4

6

8

Oleksiyovets Iryna

Medical faculty №5

2

20

 

Senior teacher Cherniavskyy Yu.D.

 

Basketball (women)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Kupyra Iryna

Dental faculty

5

23

2

Gabruk Uliana

Dental faculty

2

23

3

Khoroshoko Iuliia

Dental faculty

2

13

4

Kurylko Anna

Dental faculty

1

16

5

Kybukevych Tetiana

MPC

1

5

6

Semak Solomiia

Medical faculty №4

1

10

7

Kutsenko Lesia

Medical faculty №4

1

10

8

Morozova Anastasiia

Medical faculty №3

2

3

9

Pisha Alina

Medical faculty №3

2

3

10

Lysenko Antonina

Medical faculty №3

2

3

11

Kiian Viktoriia

Medical faculty №3

2

3

12

Buksha Liudmyla

Dental faculty

1

1

13

Soroka Inna

Medical faculty №1

1

17

14

Fedorets Alyona

Medical faculty №4

5

4

15

Ryabko Viktoriia

Medical faculty №3

1

8

16

Oliynyk Anna

Medical faculty №1

2

6

17

Marsel Kalonga

Medical faculty №2

1

24

Teacher – trainer Lozychenko M.V.

Basketball (men)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Kupreychyk Viktor

Medical faculty №1

5

15

2

Reyzyn Yevgen

Medical faculty №2

5

23

3

Matveyev Yaroslav

Pharmaceutical faculty

4

4

4

Bykov Serhii

Pharmaceutical faculty

3

5

5

Malyok Igor

Medical faculty №4

6

14

6

Stankevych Serhii

Dental faculty

5

18

7

Sovpenets Serhii

Medical faculty №1

1

13

8

Opalko Oleksandr

Dental faculty

1

15

9

Lakatosh Pavel

Medical faculty №3

2

12

10

Osadchuk Denys

Pharmaceutical faculty

5

10

11

Berestov Aleksiy

Pharmaceutical faculty

4

5

12

Tkachenko Volodymyr

Medical faculty №4

2

13

13

Burmagin Igor

Medical faculty №1

2

13

14

Peredriy Anatoliy

Medical faculty №1

4

14

15

Povch Vasyl

Medical faculty №1

5

7

16

Brovko Andriy

FTDAFU

3

2

17

Nagornyy Yevgen

Doctor-intern

18

Rybinskyy Yuriy

Doctor-intern

19

Shykunets Yuriy

Doctor-intern

20

Lysiuk Igor

Medical faculty №4

6

20

Senior teacher Zadorozhnyy N.S.

Volleyball (women)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Olesiuk Tetiana

Medical faculty №1

5

3

2

Levchenko Inna

Medical faculty №1

1

9

3

Rusnak Olga

Medical faculty №1

1

7

4

Oleksyyovets Iryna

Medical faculty №2

5

20

5

Ordynskaya Iuliia

Dental faculty

2

2

6

Khantyl Oleksandra

Medical faculty №2

2

4

7

Shevchenko Anastasiia

FTDAFU

2

1

8

Kazantseva Anna

FTDAFU

2

2

9

Lytvynenko Iuliia

Medical faculty №1

1

20

10

Bagryy Ketevan

Medical faculty №2

2

14

11

Shukatka Marinna

Medical faculty №2

3

1

12

Masla Zubriy

Medical faculty №1

1

3

13

Melnychenko Liubov

Medical faculty №2

3

2

14

Shamaylo Anna

Medical faculty №2

2

5

15

Shyyan Tetiana

Medical faculty №1

2

12

16

Shyyan Olena

Medical faculty №1

2

12

17

Yefymova Olena

Medical faculty №2

4

10

18

Gadzhyyeva Lala

Medical faculty №1

1

5

Teacher – trainer Gychak K.V.

Volleyball (men)

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Chumak Nazar

FTDAFU

1

2

2

Makeyev Maksym

Pharmaceutical faculty

2

2

3

Bashuk Roman

Medical faculty №2

1

7

4

Martyshchenko Vitaliy

Medical faculty №3

1

10

5

Surmachevskyy Dmytro

FTDAFU

2

2

6

Karanda Anton

Medical faculty №1

3

14

7

Shcherbak Roman

Dental faculty

3

5

8

Andrusenko Rostyslav

Medical faculty №1

1

23

9

Kashpur Andriy

Pharmaceutical faculty

1

1

10

Trotskyy Andriy

Medical faculty №1

3

13

11

Klymenko Bogdan

Medical faculty №1

3

14

12

Yurychko Volodymyr

Medical faculty №3

1

9

13

Samulyov Oleksiy

Medical faculty №4

5

1

Teacher – trainer Gychak K.V.

 

Swimming

Surname, name

Faculty

Course

Group

1

Andriychuk Tetiana

Medical faculty №1

2

2

Sokolyk Valeriia

Medical faculty №1

2

3

Riadska Oksana

Pharmaceutical faculty

4

4

Bagriy Ketevan

Medical faculty №1

2

5

Dorofeyeva Nataliia

post-graduate student

6

Oleneva Nadiia

intern

7

Karabutova Anna

Dental faculty

2

8

Mayboroda Dmytro

Medical faculty №1

2

9

Didukh Petro

Medical faculty №1

3

10

Koval Vitaliy

Medical faculty №1

2

11

Savvidi Ivan

FTDAFU

4

12

Prylutskyy Oleksandr

Dental faculty

1

13

Merkulov Akim

Medical faculty №1

2

14

Piurko Orest

Dental faculty

2

15

Razkladka Yaroslav

Medical faculty №1

4

16

Markin Yevgen

Medical faculty №3

1

17

Lepekha Maksym

Medical faculty №1

2

Teacher – trainer A.P. Diachenko