НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Дії О. Науменка і його незаконно призначеної адміністрації призвели до порушень нормативно-правових актів, які регулюють діяльність бюджетної установи

03.12.2018

За розпорядженням Олександра Науменка, який всупереч законам та рішенням судів, виконував обов’язки ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, з рахунків навчального закладу товариству «ТС ГРУП ЛТД» в порушення законодавства про публічні закупівлі 04.10.2018 і 20.11.2018 сплачено 79 200 грн за послуги з охорони згідно договору №1.1 від 24.09.18 і 120 000 грн за охоронні послуги за договором № 245 від 10.10.2018.

Зазначена інформація є відкритою на сайті: www.007.org.ua

За відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, основним видом діяльності ТОВ «ТС ГРУП ЛТД» є «діяльність приватних охоронних служб» (Код КВЕД: 80.10).

На веб-порталі: prozorro.gov.ua відсутня інформація про закупівлю НМУ ім. О.О. Богомольця цих послуг. Тобто, Олександр Науменко, проігнорувавши вимоги статей 4 і 10 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо закупівлі послуг відповідно до річного плану з обов’язковим оприлюдненням інформації про закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, розтратив кошти державного бюджету.

З огляду на те, що в Університеті з лютого 2018 року тривають договірні відносини з охоронною фірмою ТОВ «Скоробей» на послуги з фізичної охорони об’єктів НМУ ім. О.О. Богомольця за укладеним за результатом процедури відкритих торгів договором від 01.02.2018, є очевидним той факт, що самопроголошений очільник Університету – О. Науменко уклав і оплатив інший договір на охорону з ТОВ «ТС ГРУП ЛТД» задля забезпечення реалізації саме рейдерського захоплення вишу.

Зазначений факт порушення О. Науменком законодавства у сфері публічних закупівель не є поодиноким. Так, за інформацією з веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель (prozorro.gov.ua) Національний медичний університет імені О.О. Богомольця» придбав за 50 000 грн товар «Колба конічна Ерленмайера КН-2, колба круговидна Кьєльдаля». При цьому, умисно зазначив неправдиву інформацію стосовно предмету закупівлі. Замість «товару», зазначив код державного класифікатора предмета закупівлі як послугу, чим порушив вимоги наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження Порядку визначення предмету закупівлі» від 17.03.2016 № 454.

У відповідності до ст. 36 Закону України «Про вищу освіту» та Статуту НМУ ім. О.О. Богомольця Вчена рада Університету ухвалює фінансовий план закладу вищої освіти.

Таким чином закон вимагає здійснювати закупівлю за державні кошти навчального закладу відповідно до фінансового плану, затвердженого рішенням Вченої ради.

Однак, Олександр Науменко своїми рішеннями в незаконний спосіб закупив товари та послуги поза фінансовим планом та рішенням Вченої ради закладу, і, проігнорувавши вимоги закону, під час своєї каденції розпочав інші процедури закупівель, серед яких:

 • Мікроскоп – 6 шт. вартістю 432 000 грн (проведення аукціону – 11.12.2018);
 • Спірограф – 3 шт. вартістю 210 000 грн (проведеня аукціону 10.12.2018);
 • Електрокардіограф – 4 шт. вартістю 180 000 грн. (проведення аукціону 10.12.2018);
 • Цифрова кольорова стаціонарна ультразвукова діагностична система експертного класу – 7 шт. вартістю 1 540 000 грн. (проведення 10.12.2018);
 • Цифрова кольорова стаціонарна ультразвукова діагностична система експертного класу – 1 шт. вартістю 4 070 000 грн. (проведення 10.12.2018);
 • Система ультразвукова діагностична – 2 шт. вартістю 1 960 000 грн. (проведення 10.12.2018);
 • Портативний УЗД апарат – 1 шт. вартістю 1 360 000 грн. (проведення 10.12.2018);
 • Багатоцільова діагностична ультразвукова система – 1 шт. вартістю 1 230 000 грн (проведення 10.12.2018);
 • Багатоцільова діагностична ультразвукова система – 1 шт. вартістю 1 720 000 грн (проведення 10.12.2018);
 • Ендоскопічний комплекс для відеогастроскопії – 1 шт. вартістю 1 454 000 (проведення 10.12.2018);
 • Ендоскопічний комплекс для відеоколоноскопії – 1 шт. вартістю 1 624 000 (проведення 10.12.2018).

На загальну суму – 15 мільйонів 780 тисяч грн.

Безумовно, порушення законодавства про публічні закупівлі є сферою відповідальності тієї посадової особи, яка приймає керівні рішення і цю особу не тяжко ідентифікувати – це Олександр Науменко.

Відповідальність за порушення законодавства про закупівлі, зокрема: неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках передбачених законом, встановлена ст. 164-14 Кодексом України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу.

Водночас, враховуючи наслідки незаконних дій О. Науменка та його прибічників при здійсненні закупівель за державні кошти, а саме: наявність нецільового використання коштів державного бюджету та завдання істотної шкоди і спричинення тяжких наслідків у вигляді збитків, заподіяних державним інтересам, що в 250 і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян, для винних осіб безперечно настає кримінальна відповідальність за статями Кримінального кодексу України, в тому числі, але не обмежуючись: ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем), ст. 365-2 (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги), ст. 366 (службове підроблення), 367 (службова недбалість), у вигляді позбавлення волі від двох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Отже, дії самопроголошеного О. Науменка і його незаконно призначеної адміністрації Університету щодо проведення закупівлі товарів і послуг, призвели до порушення всіх наявних нормативно-правових актів, які регулюють діяльність бюджетної установи, а саме порушено:

 1. Бюджетний кодекс України.
 2. Закон України «Про публічні закупівлі».
 3. Закон України «Про вищу освіту».
 4. Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження Порядку визначення предмету закупівлі» від 17.03.2016 №454.
 5. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28.02.2002 № 228.
 6. Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28.01.2002 № 57.

 

Кримінальний кодекс України

Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем

 1. Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, –

карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 1. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, –

карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Примітка. 1. Службовими особами у статтях 364368368-2369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Для цілей статей 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу до державних та комунальних підприємств прирівнюються юридичні особи, у статутному фонді яких відповідно державна чи комунальна частка перевищує 50 відсотків або становить величину, що забезпечує державі чи територіальній громаді право вирішального впливу на господарську діяльність такого підприємства.

 1. Службовими особами також визнаються посадові особи іноземних держав (особи, які обіймають посади в законодавчому, виконавчому або судовому органі іноземної держави, у тому числі присяжні засідателі, інші особи, які здійснюють функції держави для іноземної держави, зокрема для державного органу або державного підприємства), а також іноземні третейські судді, особи, уповноважені вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземних державах у порядку, альтернативному судовому, посадові особи міжнародних організацій (працівники міжнародної організації чи будь-які інші особи, уповноважені такою організацією діяти від її імені), члени міжнародних парламентських асамблей, учасником яких є Україна, та судді і посадові особи міжнародних судів.
 2. Істотною шкодою у статтях 364364-1365365-2367вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
 3. Тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

 

Стаття 365-2. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги

 1. Зловживання своїми повноваженнями аудитором, нотаріусом, оцінювачем, уповноваженою особою або службовою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, іншою особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, арбітражного керуючого, приватного виконавця, незалежного посередника, члена трудового арбітражу, третейського судді (під час виконання цих функцій), або державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, державним виконавцем, приватним виконавцем з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам або інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб, –

карається обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до десяти років.

 1. Те саме діяння, вчинене стосовно неповнолітньої чи недієздатної особи, особи похилого віку або повторно, –

карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 1. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна або без такої.

Стаття 366. Службове підроблення

 1. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів –

караються штрафом до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 1. Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, –

караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 367. Службова недбалість

 1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, –

карається штрафом від двохсот п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 1. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, –

карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.