НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ОЛЬГА ГОЛУБОВСЬКА: РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ НЕ ПІЗНО І СЬОГОДНІ

21.11.2018

З приходом  холодів в Україні до нас традиційно приходять ГРВІ, і  грип залишається найпоширенішою інфекційною хворобою на усій земній кулі. Під час епідемічних спалахів хворіє до 30 – 50% населення ураженого регіону.  Щорічно епідемії обходяться в суму 167 млн. доларів. За словами лікаря-інфекціоніста, професора, доктора медичних наук, завідувача кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. А.А. Богомольця Ольги Анатоліївни Голубовської, найгірше те, що на сьогоднішній день грип залишається практично неконтрольованою і малокерованою інфекцією «ми ніколи не знаємо як вірус поведе себе завтра».

Нинішнього сезону перші випадки грипу, з лабораторно підтвердженим діагнозом, в Україні  почали фіксувати дещо раніше, ніж зазвичай – вже в вересні. Але у другій половині листопада про пік захворюваності ще не йдеться.

Саме тому на запитання, яке сьогодні  часто ставлять українці: «Чи доцільно зробити щеплення від грипу, якщо його з якихось причин ще не зроблено?» Ольга Голубовська відповідає однозначно: «Можна і потрібно».

За словами професора, звичайно, краще подбати про щеплення заздалегідь, але робити його можна  і сьогодні, тип паче, що значного зростання захворюваності в Україні нині не фіксується.  Але у випадку, коли щеплення робиться вже у сезон грипу, існують дещо інші вимоги до лікарського огляду перед маніпуляцією, він має бути більш уважний, щоб не пропустити проблем зі здоров’ям, які можуть бути протипоказанням.

Щороку у нас, як правило, циркулюють декілька штамів вірусу грипу. Два з них типу А в нинішньому сезоні це Мічиган і Колорадо – і один типу В – Брісбен. Не виключено, що стикнуться українці і з азіатським грипом типу В – Пхукет. Більше про штами стане відомо лише з наближенням епідемії, – каже лікар-інфекціоніст.

Вакцини в Україні нині є (європейського і корейського виробництва), вони відповідають рекомендаціям ВООЗ. Але Ольга Анатоліївна нагадує, що, купуючи вакцину в аптеці, треба звертати увагу на те, щоб вона перебувала в спеціальному контейнері з хладогеном. Лише за таких умов зберігання вакцина  придатна до вживання.

У кого найвищий ризик захворіти на грип?  Це люди похилого віку, діти, вагітні жінки, хворі на цукровий діабет, люди з ожирінням, хворобами серця, бронхіальною астмою та ті, хто за рекомендацією лікаря на постійній основі бере аспірин, тобто ацетилсаліцилову кислоту.

За словами професора, усі засоби специфічної терапії проти грипу ефективні лише у перші 48 годин захворювання. Тому при перших ознаках необхідно одразу звертатися до лікарів.

Хоча прояви грипу, як правило, не міняються із року в рік, нагадаємо про них ще раз: висока температура (38,5), кашель (переважно сухий), головний біль, м’язовий біль та біль у суглобах і грудях, сильне нездужання (погане самопочуття), біль в горлі та нежить, нудота та діарея.

Ольга Голубовська також радить з усією серйозністю ставитись до таких заходів профілактики як часте миття рук, вологе прибирання кімнат, провітрювання приміщень.

Ще кілька дуже важливих моментів, про які рекомендує пам’ятати Ольга Голубовська.

Не використовуйте аспірин для зниження температури при грипі. Для цього використовуйте парацетамол. Але не зловживайте напоями, які містять парацетамол з різними смаковими додатками. Таке навантаження на печінку може бути фатальним, особливо, якщо вона хвора (за оцінками фахівців, у нас в країні вірусом гепатиту уражені приблизно 5% населення, і мало хто знає про це).

Добова доза парацетамолу для людей зі здоровою печінкою не повинна перевищувати чотирьох грамів. Якщо ж є проблеми з печінкою, не можна приймати більше 2 грамів парацетамолу на день.

Пам’ятайте й інше – збиваючи температуру, ми заважаємо організму боротися зі збудником інфекції. Однак, якщо людина дуже погано себе почуває, температура після жарознижувальних якщо й падає, до на півгодини, а потім знову піднімається до критичних позначок, треба викликати «Швидку допомогу». Навіть при нинішній медичній реформі, такі пацієнти мають бути госпіталізовані.

Обтирання водою кімнатної температури (з оцтом чи без) області чола, магістральних судин (пахові складки, пахвова область і т.д.) – теж дієвий спосіб зниження температури.