НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

11 КВІТНЯ-ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ХВОРОБОЮ ПАРКІНСОНА

11.04.2019

Це є друге, після хвороби Альцгеймера, найпоширеніше нейродегенеративне захворювання, яким хворіє приблизно 1 млн людей у світі. Серед відомих в світі людей на це захворювання хворіли президент США  Дж Буш і боксер Мохамед Алі.

Причини хвороби Паркінсона залишаються невідомими. Йдеться про поєднання генетичних факторів і факторів зовнішнього середовища. Перші симптоми, зазвичай, з’являються після 50 років, але приблизно в 1 із 20 випадків – до 40.

Найбільш відомими є моторні симптоми в вигляді тремору і ригідності. На жаль, навіть лікарі, перш за все, сімейні, недостатньо обізнані про немоторними симптомами, які можуть буди першими проявами захворювання і суттєво погіршувати якість життя пацієнтів.

Немоторні симптоми дуже різні. До них належать, нібито, безпричинні порушення сну, уваги, ковтання, тривога і депресія, прояви вегетативної дисфункції і навіть галюцинації.

Засобів ефективного лікування і гальмування прогресування хвороби Паркінсона не існує. Основним напрямком досліджень, які проводяться, є пошук специфічних антитіл проти патологічних білків.

Певний контроль важких симптомів забезпечують препарати допаміну, оскільки внаслідок дегенеративного ураження клітин мозку виникає дефіцит цього нейротрансмітера. Важкі побічні дії таких препаратів обмежують можливості терапії.

Тому важливе значення набуває фізіотерапія і навчання пацієнтів спеціальним прийомам, які допомагають їм довше зберігати можливість обслуговування себе.

Завданням Всесвітнього дня боротьби з хворобою Паркінсона є привернення уваги суспільства і підвищення його обізнаності щодо хвороби і проблем, з якими доводиться жити таким пацієнтам і їхнім близьким.

Щорічно в рамках цього Дня активісти відповідних Європейської і національних асоціацій організують збір коштів не тільки на фінансування наукових досліджень, але і на сплату послуг спеціально навчених медсестер для патронажу пацієнтів і проведення фізіотерапії, а також для проведення консультування пацієнтів і їхніх родичів фаховими лікарями.

Хочеться сподіватись, що вже в близькому майбутньому українське суспільство долучиться до подібних моральних міжнародних громадських активностей.