НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ КЛУБУ “ТЕРАПЕВТИЧНІ ВЕЧОРНИЦІ”

25.10.2017

24 жовтня 2017 року в Національному музеї медицини України відбулося друге спільне засідання клубу «Терапевтичні вечорниці», яке було організовано кафедрою терапії інфекційних хвороб та дерматовенерології післядипломної освіти (завідувач – професор Олена Губська) і кафедрою внутрішньої медицини №1 (завідувач – професор Вадим Шипулін). Цього року для неформальної зустрічі організатори обрали тему – «Інфекційні хвороби в практиці лікаря-інтерніста».

На засідання Клубу «Терапевтичні вечорниці» завітала ректор НМУ, член-кореспондент НАМН України, професор Катерина Амосова. Участь у заході взяли 54 учасники – інтерни, клінічні ординатори, студенти та гості.

Ідея проведення Клубу «Терапевтичні вечорниці» належить завідувачу кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології післядипломної освіти НМУ, професору Олені Губській. За її словами таке неформальне проведення заходу дозволяє залучати студентів, інтернів та клінічних ординаторів, а також ініціювати дискусії довкола цікавих клінічних випадків з практики лікарів. «Історія проведення заходу розпочалася в листопаді 2016 року, тоді лікарі та інтерни зібралися в невимушеній атмосфері пабу для обговорення клінічних тем. На свої наступні зустрічі, які проходили на території лікарень, ми запрошували гостей: говорили про сучасні проблеми діагностики та лікування грипу (доповідач – професор кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології ПО Ігор Зайцев); про професійне вигоряння лікарів на зустрічі розповідала лікар-психотерапевт Августина Яценя. А сьогодні – вже друге спільне засідання, яке ми проводимо у Національному музеї медицини разом із завідувачем кафедри внутрішньої медицини №1, професором Вадимом Шипуліним та студентами найстарішого студентського наукового гуртка кафедри», – розповіла професор Олена Губська.

Із першою темою-загадкою «Кров’яниста діарея та лихоманка у хворого на запальне захворювання кишковика…нічого незрозумілого?» виступили співробітники кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології, професор Ігор Зайцев, доцент Валентина Кірієнко та клінічний ординатор Ігор Новак. Фахівці розповіли про цікавий клінічний випадок, який був опублікований в “Медичному журналі Нової Англії” в 2007 році. У пацієнта – 30-ти річного чоловіка (марокканця за походженням) діагностували кров’янисту діарею із запальним захворюванням кишечника. Під час засідання Клубу «Терапевтичні вечорниці» учасники детально розглядали історію хвороби, обговорювали симптоми та перебіг захворювання.

«Загадка англійської пітниці» – таку назву мала ще одна цікава тема під час засідання, з якою виступили завідувач кафедри внутрішньої медицини №1, професор Вадим Шипулін та старший лаборант кафедри Артем Неверовський. Фахівці кафедри розповіли про інфекційне захворювання, яке виморило третину населення Англії кінця ХV – початку XVI – англійську пітницю. За словами доповідачів, серед симптомів цієї загадкової хвороби були: головна біль, відчуття холоду, втомленість. В тодішній Англії люди з такими симптомами – одразу ж вважалися жертвами англійської пітниці, хвороби, яка могла забрати життя за 2-3 години. До середини 16 століття в Англії було зареєстровано 5 епідемій англійської пітниці, а рівень смертності становив 90%. Серед жертв загадкової хвороби – старший брат короля Генріха XVIII та Анна Болейн – друга дружина Генріха XVIII та матір королеви Єлизавети І, якій пощастило одужати. Якою ж була етимологія хвороби? Тодішні сучасники, серед яких Томас Мор вважали, що причиною хвороби було забруднене середовище, пізніше висувалися гіпотези тифозного, чумного, походження, а також бутулізм. Сьогодні, найвірогіднішою причиною захворювання на англійську пітницю вважається хантавірусний легеневий синдром. Хантавіруси передаються через гризунів та повітряним шляхом можуть потрапляти в легені людини і викликати захворювання. Під час обговорення виступу, учасники висували гіпотези щодо причин виникнення та припинення спалахів таких інфекційних захворюваннь.

Клуб «Терапевтичні вечорниці» – це цікавий формат вдосконалення компетентностей з дисциплін спільнотою молодих інтернів та студентів НМУ, що підвищують якість медичної освіти терапевтів в Україні. Студентам кафедр внутрішньої медицини також роздали інформаційні буклети про кафедру терапії інфекційних хвороб та дерматовенерології післядипломної освіти НМУ.

Прес-центр