НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ФЕЙСБУК-ПРОЕКТ ДМИТРА ДУБЕНКА “КИЇВСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ: ANAMNESIS VITAE”. Гарний лектор і досліди цікаві, або як зробити відвідуваність лекцій максимальною.

15.07.2019

Приблизно сто років тому, а точніше у 1922 році, кафедрою оперативної хірургії завідував професор Павло Іванович Морозов. Він був одним із засновників Жіночого медичного інституту, деканом медичного факультету Університету святого Володимира та знаним поціновувачем зброї. Непогана характеристика для будь-якого чоловіка.
Раніше, я публікував уривки з кафедральних звітів того періоду, де опріч інших фактів, зазначали відвідуваність лекцій студентами. Загалом по інституту вона не була високою, в середньому 30-40%, але на деяких кафедрах, цифри становили 70-80 %. Серед кафедр з “популярними лекціями” була й кафедра оперативної хірургії, і тепер, я здається розумію чому. Нижче я додаю уривки з листа професора Морозова до ректора інституту.

“Занимая кафедру оперативной хирургии с топографической анатомией, я читал лекции по этому предмету с курсом военно-полевой хирургии. При чтениях лекций по этому предмету я всегда демонстрировал образцы ручного огнестрельного оружия и патроны к ним, производив, нередко, и опыты нанесения огнестрельных повреждений на трупах. В настоящее время, однако, когда коллекция этих образцов огнестрельного оружия, лично мне принадлежащая была похищена в мое отсутствие из моей квартиры, я не имею возможности демонстрировать на лекциях подобные образцы и производить опыты на трупах. Ввиду этого, я просил бы предоставить в мое распоряжение, для означенных целей, нижеследующие образцы огнестрельного и холодного оружия:

1. Русскую пехотную трехлинейную винтовку последнего образца с шомполом, и к ней 10 патронов.

2. Такую же винтовку прежнего образца и 10 патронов к ней.

3. Германскую пехотную винтовку Маузера последнего образца, со штыком и 10 патронов

4. Австрийскую пехотную винтовку Малихера, также последнего образца, со штыком и 10-ю патронами

5. Японскую малокалиберную винтовку Аризака со штыком и 10-ю патронами.

6. Револьвер Нагана и к нему 10 патронов.

7. Револьвер Браунинга крупного калибра и к нему 10 патронов.

8. Обыктовенную кавалерийскую саблю.

9. Обыкновенную кавалерийскую пику.

Все перечисленные образцы оружия желательно предоставить с исправно дейсвующими механизмами.
10 ноября 1922 проф. П. Морозов”

В листі не вказано, чи демонстрація дії зброї на людське тіло здійснювалась саме під час лекції, чи за якийсь час до лекції готувався препарат. Але, думаю, наочність цього підходу була височенною і відповідно, це зумовило вкрай високу студентську присутність. Цікаво, що в той час, зброя після революційних подій і війни , масово в населення вилучалась, а тут, прохання надати цілий арсенал. До речі, професор Морозов був палким прихильником генерала Денікіна, за що вважався “контрреволюційним елементом”. Тому це прохання видається ще більш дивним. Або професор був палким ентузіазмом науки та прекрасним педагогом, або мав вишукане почуття гумору. Або і те й інше. Все ж таки, різною буває історія, але завжди залишається цікавою.

Професор Павло Іванович Морозов

Архівний документ. Лист професора П.І. Морозова до ректора медичного інституту. 1922 рік.

Архівний документ. Лист професора П.І. Морозова до ректора медичного інституту. 1922 рік.