НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ГОЛОВНІ ЗАГРОЗИ ЗДОРОВ’Ю ЛЮДСТВА У 2019 РОЦІ – У ВООЗ СКЛАЛИ СПИСОК ІЗ 10 ПОЗИЦІЙ

06.04.2019

Забруднення повітря і зміни клімату

9 з 10 чоловік у світі дихають забрудненим повітрям щодня. У 2019 році забруднення повітря розглядається ВООЗ як найбільш серйозний екологічний ризик для здоров’я. За даними організації, щороку забруднене повітря вбиває 7 млн чоловік, викликаючи такі хвороби, як рак, інсульт, хвороби серця і легенів.

Неінфекційні захворювання

За даними ВООЗ, такі захворювання, як діабет, рак і хвороби серця, у сукупності є причиною понад 70% усіх смертей у світі, або 41 мільйона чоловік. З них 15 млн осіб помирають передчасно — у віці від 30 до 69 років.

Глобальна пандемія грипу

«Світ зіткнеться з черговою пандемією грипу. Єдине, чого ми не знаємо, це коли вона станеться і наскільки вона буде серйозною», — зазначають в організації. ВООЗ контролює циркуляцію вірусів грипу для виявлення потенційних пандемічних штамів: 153 установи в 114 країнах беруть участь у глобальному епідемнагляді та розробляють заходи боротьби з ними.

Вразливість населення, яке живе у кризах

ВООЗ зазначає, що понад 1,6 млрд осіб живуть у місцях із «затяжними кризами» через поєднання таких проблем, як посуха, голод, конфлікти та біженці. Це позбавляє цих людей доступу до найнеобхіднішого медичного обслуговування. В організації зазначили, що ВООЗ продовжить працювати в цих країнах над зміцненням систем охорони здоров’я.

Стійкість бактерій до антибіотиків

«Стійкість до антибіотиків загрожує відсунути нас назад у той час, коли ми не могли легко лікувати такі інфекції, як пневмонія, туберкульоз, гонорея та сальмонельоз. Нездатність запобігти інфекції може поставити під загрозу операції та такі процедури, як хіміотерапія», — наголошують в організації. ВООЗ зазначає, що стійкість обумовлена надмірним використанням антибіотиків.

Лихоманка Денге

Хвороба, що має симптоми, схожі на грип, і може привести до летального результату в 20% випадків. За оцінками ВООЗ, 40% населення світу схильні до ризику лихоманки Денге, щороку відбувається близько 390 млн випадків зараження. Стратегія ВООЗ щодо боротьби з лихоманкою Денге спрямована на скорочення смертності на 50% до 2020 року.

Ебола та інші патогени

ВООЗ вивчає хвороби та патогенні мікроорганізми, які не мають ефективних методів лікування та вакцин і можуть викликати епідемії. У цей список потрапили лихоманка Ебола, кілька інших геморагічних лихоманок, вірус Зіка, коронавірус респіраторного синдрому на Близькому Сході (MERS-CoV) і важкий гострий респіраторний синдром (ТОРС). Це свідчить про необхідність підготовки до невідомих збудників, що можуть спричинити серйозну епідемію.

Первинна медицина

«Первинна медико-санітарна допомога може задовольнити більшість медичних потреб людини протягом всього її життя», — зазначають у ВООЗ. Системи охорони здоров’я з сильною первинною медико-санітарною допомогою необхідні для забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров’я.

В організації зазначають, що багато країн не мають адекватних закладів первинної допомоги. Це пов’язано з браком ресурсів у країнах з низьким або середнім рівнем доходу. У 2019 році ВООЗ співпрацюватиме з партнерами над активізацією та зміцненням первинної медичної допомоги в різних країнах.

Відмова від вакцинації

У ВООЗ підкреслюють, що ця проблема загрожує звести нанівець прогрес, досягнутий у боротьбі з хворобами, яких можна уникнути завдяки вакцинам. В даний час вакцинація запобігає 2—3 млн смертей на рік і дозволила б уникнути ще 1,5 млн, якби глобальне охоплення щепленням покращилося.

ВІЛ

 Щороку від ВІЛ/СНІДу помирає близько 1 млн осіб. Сьогодні близько 37 млн людей в усьому світі живуть із ВІЛ. Одним з напрямків діяльності ВООЗ у 2019 році буде впровадження нових вказівок для підтримки компаній і організацій, які запроваджують самодіагностику ВІЛ на робочому місці.