НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТНА РАДА ЗА ВІДТЕРМІНУВАННЯ МЕДРЕФОРМИ В ЛІКАРНЯХ: САБОТАЖ ЧИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

18.07.2019

Катерина Амосова, ФБ

“Серед пристрастей навколо виборів останнім часом #медреформавийшла з публічного дискурсу. Опоненти практично не зловтішатися з провалу 2 етапу – «доступної діагностики», а відповідальні за реформу політичні сили перестали про неї згадувати в своїй агітації.

І тут голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер (bit.ly/2SlsQvJ) від імені органів місцевого самоврядування звернувся до ВР і КМУ з клопотанням відтермінувати реорганізацію медичних установ області 2-го і 3-го рівня до кінця 2020 р. Нагадую, що прийнятий ЗУ «Про державні фінансові гарантії» передбачав завершення трансформації всіх українських лікарень в неприбуткові комунальні підприємства для переходу з 1-го січня 2020 р. на отримання грошей держбюджету за кожного пролікованого пацієнта від Національної служби здоров‘я України (НСЗУ), згідно договорів, що мають бути укладені.

Про бенефіти автономізації від її адептів ми чуємо вже два роки поспіль з позитивним прикладом амбулаторій «первинки».

Що вони обіцяють стейкхолдерам на другому рівні, тобто, стосовно стаціонарного лікування:

– пацієнти отримають кращі послуги за рахунок конкуренції між лікарнями за право їх лікувати/гроші НСЗУ по гарантованим державою тарифам, що позбавить населення від витрат власних коштів;

– лікарні набудуть фінансової та управлінської самостійносиі, яка відкриє шлях до збільшення заробітків. Отримані «надлишкові» кошти вже не будуть залишатися в бюджеті, а зможуть бути використані колективом на розвиток, відповідно до фінансового плану. Кожна лікарня, звісно, бачить себе успішною. Найбільшими прихильниками автономізації стали головні лікарі, які, нарешті, отримують право укладати всі угоди самостійно, користуючись власним рахунком в банку;

– місцеві депутати, які мають голосувати за автономізацію, збережуть, разом з місцевими чиновниками, свою владу за рахунок укладання контрактів з головними лікарями і контролювання лікарень через представництво в наглядових радах.

«Не автономізувався – лишився в радянській системі» – додає стимулів МОЗ в особі екс-речника Ябчанки.

Які ж аргументи за відтермінування цього щастя знайшла Херсонська обласна рада?

Підрахувавши видатки на утримання всіх своїх закладів, які реформа перекладає на ОТГ, депутати отримали суму в 500 млн. грн, ще у 20 млн. оцінили пальне для екстреної медичної допомоги. За дужками – гроші на ремонти «стін» і іхнє (до)оснащення за очікуваним від НСЗУ табелем.

До цього голова облради додав інсайт з Полтавської області про негативний досвід їхнього з МОЗом поточного «експерименту». Нібито тарифи від НСЗУ, умовні 2-3 тис грн за апендектомію, набагато відрізняються від реальних витрат на лікування і харчування.

«Отвєтка» не забарилась.

Очільниця МОЗ звинуватила Мангера в саботажі #медреформи і залишенні населення без доступної медичної допомоги, бо без договорів з НСЗУ лікарні області в 2020 р. не отримають грошей з державного бюджету.

При цьому, в кращих традиціях СРСР, пластунка «пришила» саботажнику «політику» разом з криміналом, звинувативши його в замовленні розправи з відомою місцевою активісткою, не очікуючи суду.

В черговому «антифейку» для суспільства МОЗ похвалилось 88% автономізованих лікарень в окремих областях-лідерах по #медреформі, як аргументом щодо її незворотності.

Спростовуючи «маніпуляцію» про занижені тарифи, МОЗ пообіцяв іхнє збільшення до «достатнього» рівня в майбутньому законопроекті, який має бути внесений в зал ВР «восени». Без конкретних цифр.

Тобто – спочатку автономізація, а потім – тарифи. Нічого не нагадує?

І взагалі-то «наступний рік буде трохи шоковим. Але не буде того, що всіх звільнять, і всі лікарні зачиняться» (пряма мова: bit.ly/2YcmGTG)

Завершуючи пост на цій оптимістичній ноті, хочу запитати вас, друзі, про ваш прогноз щодо відтермінування тотальної автономізації”.