НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

КАТЕРИНА АМОСОВА, АНАТОЛІЙ ЯКИМЕНКО, НАТАЛІ БЕЗМЕН (БОНДАРЕНКО) ПРЕЗЕНТУВАЛИ В КИЄВІ КЛЮЧОВІ ПОЗИЦІЇ ПРОЕКТУ ПЛАНУ ТРАНСФОРМАЦІЇ ОХОРОНИ ЗДОРОВ‘Я

10.06.2019

Напрацьовані ідеї представили на прес-конференції в УНІАН доктор медичних наук, кардіолог, професор внутрішньої медицини Катерина Амосова, лікар-терапевт, ендокринолог, публіцист Наталія Безмен (Бондаренко) та лікар акушер-гінеколог, журналіст, засновник та головний редактор інтернет-ресурсу Trigger  Анатолій Якименко.

«Зараз ми маємо ситуацію невизначеності в Україні. По-перше, є незавершеність того, що було зроблено за останні два роки… Є також розкол в суспільстві щодо ставлення до тих кроків реформи, які були зроблені», – зазначила Амосова. За її словами, суспільство не хоче руйнації сфери в черговий раз вщент і будувати щось нове. «На жаль, поки що мовчить українська конструктивна експертна спільнота щодо цілісного бачення. І нарешті, ми бачимо паузу від команди нового президента України. Тому наша невелика група хоче презентувати і привернути увагу до продукту трансформації галузі охорони здоров’я», – пояснила Амосова.

Вона підкреслила, що нині повний текст програми готується до публікації і незабаром буде оприлюднений, сьогодні ж експерти представляють основні тези програми. “Усвідомлюючи важливість збереження соціального налаштування і нинішні жорсткі економічні реалії, зберігаємо позитиви “лікаря для кожної сім’ї” і Національної служби здоров’я, виправляємо негативи, пропонуємо конкретні і прагматичні подальші кроки, налагоджуємо консенсус в суспільстві”, – зазначила Амосова.

В програмі запропоновано цілі, індикатори і кроки, орієнтовані на забезпечення населення сучасною, ефективною та, головне, доступною медициною. Реалізацію програми розраховано на 5 років. Зокрема, пропонується створити систему мультиканального фінансування медицини: обов’язкове державне солідарне страхування через створення Національної служби здоров’я України (НСЗУ) як страховика; збільшення частки відрахувань ВВП до бюджету охорони здоров’я до 5% замість нинішніх 3%; доплати об’єднаних територіальних громад ОТГ – добровільні, а не примусові, як зараз; НСЗУ переймає на себе функції з контролю обґрунтованості витрат на обстеження та лікування; лікарні стають державними/комунальними неприбутковими організаціями і фінансуються централізовано через НСЗУ.

«У скандинавських країнах, приміром, на фінансування медицини відраховують 50 євроцентів з кожного євро. А бюджет сфери охорони здоров’я становить 11-12% ВВП. У нашій державі відрахування приблизно такі самі, проте бюджет галузі – у 4 рази менший. Зусилля нашої команди спрямовано на те, аби виправити цю ситуацію”, – відзначив Анатолій Якименко.

Наталі Безмен звернула увагу, що програма передбачає трансформацію ургентної медицини (швидкої допомоги). «У нас є ситуація, коли швидка допомога катає пацієнта по місту і його не беруть в жодну лікарню, тому що не можуть визначитись, чий саме це пацієнт, і хто буде його лікувати», – наголосила вона. В цій сфері, за словами експерта, пропонується відмовитись від відділення екстреної, від невідкладної допомоги, від парамедиків. «Ми повинні починати з того, що ургентна допомога повинна надаватися всім безкоштовно, фінансуватися з держбюджету через НСЗУ. Причому ургентна допомога – мається на увазі не тільки допомога на місці, транспортування та підтримка життєдіяльності під час транспортування, а мається на увазі і обладнання, утримання та повністю вся медична допомога на стаціонарному етапі», – сказала Безмен.

При розробці програми автори базувались на затвердженій Українською медичною експертною спільнотою (УМЕС) Концепції безперервного розвитку системи хорони здоров’я.

Детальніше читайте та дивіться на УНІАН: https://press.unian.ua/press/10581219-eksperti-likari-prezentuvali-v-kiyevi-svoyu-programu-reformuvannya-sistemi-ohoroni-zdorov-ya-v-ukrajini-video.html