НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

НАДИХАЮЧИЙ ДІАЛОГ МЕДИКІВ З РАДНИКОМ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ МИХАЙЛОМ РАДУЦЬКИМ

12.07.2019

11 липня 2019 року в рамках «Діалогу медицини з владою» відбулася МІЖНАРОДНА МЕДИЧНА ПЛАТФОРМА, в якій взяли участь представники медичної спільноти – експерти, фахівці, відповідальні лідери, представники громадянського суспільства,провідні медичні фахівці, регіональні практикуючі лікарі, представники Національної академії медичних наук, представники вищих медичних навчальних закладів України, іноземні представники європейської медичної спільноти.
Це перше засідання Міжнародної медичної платформи, яка створена саме для об’єднання медичної спільноти з метою допомогти Україні стати частиною європейської цивілізації та повноправним членом ЄС. Зокрема, її завданнями є формування стратегічного напрямку щодо введення в Україні державного медичного страхування та залучення провідних експертів до розробки і підтримки законотворчих ініціатив Президента в галузі медицини.

Очільник групи Президента України з трансформації медицини Михайло Радуцький від офісу глави держави привітав учасників зібрання обнадійливим позитивним месседжем щодо напрямку розвитку медицини, а саме зміни підходу в системі охорони здоров`я на державне медичне страхування. Ідея Президента запросити медичну спільноту до співпраці та формування зрозумілого напрямок руху з чіткою дорожньою картою є дуже актуальною.

Своїми враженнями від зустрічі лікарів, вчених, представників різних галузей медицини, яка була організована та відбулась за ініціативи лідерки «Міжнародної медичної платформи» Валентини Маркевич, на своїй сторінці у ФБ поділилась член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор Катерина Амосова, яка була учасником конференції.
«Аудиторія, якій останні роки бракувало уваги очільників МОЗу, буквально поглинала інформацію про плани команди Володимир Зеленський, намагаючись максимально використати нагоду поставити «болючі» запитання і надати свої поради. Враховуючи цейтнот Михайла Борисовича перед 21 серпня, хочу почати зі слів подяки йому за цікаву зустріч і гарну атмосферу.

Частина озвученої сьогодні програми викладена паном Михайлом в недавньому інтерв‘ю Денису Бігусу. Ті, хто пропустив, можуть ознайомитись тут (bit.ly/2NYymWe).
Коротко про свіжу інформацію.

Охорона здоров‘я (ОЗ) буде побудована в Україні на базі удосконаленої моделі Бісмарка з загальним медичним страхуванням. Чому державним? Тому що держава, на відміну від приватного бізнесу, не може відмовити в страхуванні, включно з важкохворими.

Стаття 49 Конституції залишиться без змін, і наша ОЗ має залишитися соціально орієнтованою.

Державне страхування буде на 100% забезпечувати лікування онкології, орфанних і генетичних захворювань, соціальних інфекцій і екстрену медичну допомогу на її первинному етапі. Покриття лікування ургентних пацієнтів в стаціонарі, починаючи з відділення інтенсивної терапії, планується з урахуванням доходу громадян. Умовним 50%, які за межею бідності, воно, як і будь-яке інше лікування, буде безкоштовним, іншим категоріям – з певною співоплатою, наприклад, за умови більш комфортної палати. Обсяг співоплати за рахунок приватного страхування або інших джерел – орієнтовно 30%. Створений фонд гарантування буде покривати витрати на лікування ускладнень при їхньому виникненні.

Тарифи на медичні послуги, які будуть закладені в бюджет, розраховуватимуся на основі національних стандартів і протоколів, а не шляхом розділення кількості грошей в бюджеті на кількість населення, як це робить команда Супрун зараз.

Підвищити фінансування ОЗ планується приблизно в 1,5 рази, порівняно з тим, що є зараз. Звідки будуть отримані гроші? 
Деякі джерела:
– більш раціональне використання бюджетних грошей, наприклад, трансплантація не за кордоном, а в Україні, розвиток української фармацевтичної промисловості, яка сплачує податки в бюджет;
– акцизи на цигарки і алкоголь, які зараз є предметом контрабанди з України. Гроші підуть цільово на ОЗ.

Пере/ліцензування лікарів кожні 3 роки не буде запроваджено. Ліцензію лікар отримує один раз після закінчення навчання.

МОЗ має залишити за собою лише «функцію ідеології» і контролю при надзвичайних випадках.
Створення закону про медичні асоціації надасть повноваження для проведення атестації лікарів і виконання ще низки функцій.
Державні та комунальні автономізовані лікарні самі будуть робити закупівлі і визначати, як їм працювати, щоб вигравати в конкурентній боротьбі за пацієнтів перед страховиками.

Буде відновлений відсутній зараз державний епідеміологічний контроль і створена керівна структура типу американської CDC. Її керівник повинен мати статус заступника міністра.

Однією з найбільших помилок нинішнього керівництва МОЗ є відсутність «роботи в полях». Нова команда відновить комунікацію з медиками.

У відповідях на запитання пан Михайло зазначив:
– всі договори, які підписувало нинішнє керівництво МОЗ, пройдуть аудит, і, за наявності підстав, ними буде займатися Державне бюро розслідувань. «Ніхто не пробачить, і ніхто не забуде» (це – цитата);
– для держави не буде різниці, чи державній, чи приватній лікарні сплачувати за лікування пацієнта, відповідно до державного тарифу.

На мої три запитання отримала вичерпні відповіді:
– щодо випадку з відсутністю інсуліну у пацієнтів у Бориспільській лікарні на що вони поскаржилися Президенту під час вчорашнього візиту. (bit.ly/2JxsJuh) Оскільки проблема з забезпеченням інсуліном є глобальною, хто саме має за це відповідати? Відповідь: відповідальність лежить на уряді, який не заклав кошти в субвенцію. Нарешті!
– щодо переходу з 2020 р. від субвенції до «грошей за пацієнтом» від Національної служби здоров‘я України (НСЗУ) на 2-му і 3-му рівнях медичної допомоги, відповідно до ЗУ 2017 р. «Про державні фінансові гарантії»: цього не буде, оскільки уряд не впорався;
– щодо подальшої долі НСЗУ – вона перестане існувати, а на її базі буде створений керуючий орган державного медичного страхування.

Чи додасть тепер п. Супрун в свою Facebook-галерею лідерів політичних партій (Тимошенко-Бойко -Мураєв), які виношують «антинародні» плани запровадити обов‘язкове державне медичне страхування, ще одне фото?
На «поставлене руба» запитання про позицію команди Президента щодо нинішнього керівництва МОЗ і п. Супрун особисто, яке напередодні виборів хвилює більшість медиків, від пана Михайла отримана довгоочікувана відповідь, яка зігріла серця присутніх. «Але – вирішувати будуть нові Прем‘єр і ВР» – додав п. Радуцький.

Окремо про виступ проф. Borys Todurov

В якості негайних задач Борис Тодуров визначив зрушення з місця трансплантації і прийняття закону на захист лікарів. Міністр охорони здоров‘я, за його пропозицією, віднині має бути не політичною фігурою, а технократом.

Учасники зібрання палко підтримали ідею Андрія Пальчевського про створення консультативного «медичного» органу при офісі Президента в складі декількох (!) робочих груп».