НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

СПАСЕНИЕ УТОПАЮЩИХ – ДЕЛО РУК САМИХ УТОПАЮЩИХ”: ПРО ФАСАДНУ МЕДРЕФОРМУ “ПЕРВИНКИ”

17.05.2019

Катерина Амосова

Щоб не залишитися без роботи, сімейним лікарям і терапевтам мало підписати достатню кількість декларацій з пацієнтами. Треба ще скласти договір з новоствореним МОЗом “уповноваженим органом” – Національною службою здоров’я України (НСЗУ), попередньо виконавши багато вимог. Оцініть красу гри: бюджетні гроші на це виконання МОЗ не виділяє.

Бо, відповідно до мантри Супрун, головне в – це філософія. “Фінансування стін (і того, що всередини)” оголошено пережитком, і відтепер “гроші повинні ходити за пацієнтом”. Якщо місцева влада хоче мати поліклініку для населення, нехай її і ремонтує, і оснащує, і утримує власним коштом, оскільки з реформою децентралізації громади отримують шалені гроші. А шлях до збагачення лікарів за версією МОЗ – це перехід в статус ФОП.

Залишається заздрити реформованій поліції – їй “Пріуси” і оснащення забезпечило МВС. А подекуди ще й “калаші” на німецькі MP-5 міняє (tsn.ua/…/dekilka-tisyach-ukrayinskih-kopiv-nezabarom-otrima…).

Тим часом головні лікарі мусили оббивати пороги кабінетів місцевої влади, щоб знайти гроші для “комп’ютеризації” амбулаторій, включно з налагодженням і підтримкою інтернет-зв’язку, закупівлею і обслуговуванням програмного забезпечення для переходу на роботу в електронній системі E-health. Не кажучи про решту списку НСЗУ з запасом ліків для невідкладної допомоги.

Щодо лікарів і медсестер, то на них впала вся робота по створенню електронного документообігу, включно з деклараціями пацієнтів і базою даних. Звісно, безоплатно, в свій вільний час, і в короткі терміни. Уявляєте собі “стрибок” районних і сільських медиків, здебільшого пенсійного віку, до E-health?

Був застосований цілком більшовицький метод “трансформації” організації охорони здоров’я. Cost-effective, як побудова ДніпроГЕС, наприклад.

Тепер про те, що відбулось “де-факто”. Чи всі читачі вірять появі Інтернету і комп’ютеризації всіх амбулаторій в районних містечках? Я особисто погоджуюсь з версією А.Якименка (trigger.in.ua/…/z-likariv-po-200-grn-z-medsester-po-100-grn…) про використання практики “з лікарів по 200 грн, а з медсестер по 100”. Ще, мабуть, і НСЗУ толерантність проявив під тиском “зверху” – для отримання 27 млн декларацій до виборів.

Взагалі-то в українській традиції підбрехування в звітах начальству для демонстрації потрібного йому “покращення” гріхом не вважається.

Але налагодження чесного обліку в медицині насправді потрібно НАМ.

Тому тепер, щоб все, що понаписували до НСЗУ поліклініки і амбулаторії, з інтернетом і комп’ютерами включно, з’явилося у них “в реалі”, очільникам цього уповноваженого органу варто проявити здоровий глузд і оголосити перевірки з виїздами “на місця”. Не зволікаючи, оскільки, поки триває виборча кампанія, з кандидатів в депутати є можливість трошки грошей витрусити.