НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

СТОМАТОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ. ЧИМ СТОМАТОЛОГ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД СПЕЦІАЛІСТІВ ІНШИХ ГАЛУЗЕЙ МЕДИЦИНИ

19.08.2016

 

Смотри в корень!
Козьма Прутков

Слова епіграфа стали підставою давнього жарту: «Мудреці і стоматологи дивляться в корінь!». Стоматологія – дійсно унікальна спеціальність. Адже більшість лікарів-стоматологів лікують хворобу, яка уражає майже все людство – карієс зубів. Крім того, ця хвороба невиліковна, емаль зуба, найтвердіша тканина в організмі і не може регенерувати. А її відновлення вимагає залучення до стоматології таких областей, як фізика, хімія, матеріалознавство, естетика. Стоматолог повинен мати неабиякі здібності скульптора, художника, дизайнера, щоб зуміти відновити посмішку людини, повернути не лише втрачену функцію зубо-щелепного апарата, але й забезпечити прийнятну естетику обличчя. Стоматологія не обмежується лікуванням зубів: щелепно-лицева хірургія, імплантологія, ортодонтичне лікування щелепно-лицевих аномалій і деформацій, ортопедичне відновлення цілості зубних рядів, терапія захворювань слизової оболонки порожнини рота і тканин пародонта, профілактика, нейростоматологія – далеко не повний перелік галузей, що об’єднуються під терміном «стоматологія». Часто саме стоматолог стає тим спеціалістом, який першим діагностує серйозні захворювання, синдроми, спадкові вади, оскільки порожнина рота, особливо слизова оболонка, досить точно віддзеркалює стан багатьох внутрішніх органів.

З чого все починалось.

Все змінюється, ніщо не зникає
Овідій

Незабаром стоматологічному факультету НМУ виповниться 100 років. А починалась стоматологічна освіта у Києві в 1919 році, коли на базі трьох націоналізованих приватних зуболікарських шкіл був утворений одонтологічний інститут з чотирирічним курсом навчання. 18 травня 1920 р. одонтологічний інститут був приєднаний на правах факультету до Київського інституту охорони здоров’я. Проте ще двічі – у 1931 році і у 1945 році факультет виділявся в окремий інститут, і тільки у 1955 р. стоматологічний інститут остаточно було реорганізовано у факультет Київського медичного інституту.
Першим деканом одонтологічного факультету в 1920 році був призначений К.П.Тарасов. Особистість цієї унікальної людини поєднала в собі чимало цікавого. Так, після отримання медичної освіти при військовому госпіталі, він тривалий час займався психіатрією, і лише потім вступив до Київської зуболікарської школи. Отримавши зуболікарську спеціальність, чимало зробив на ниві практичної одонтології і організації стоматологічної допомоги. В тяжкі для країни часи перший декан стоматологічного факультету зумів блискуче організувати підготовку фахівців-стоматологів. Родина К.П.Тарасова була високо інтелігентною, і не дивно, що одна з його доньок – Алла Костянтинівна – згодом стала знаменитою актрисою (на святкуванні 45-річчя стоматологічного факультету вона виступала зі спогадами про батька).
На початку 60-х факультет здобув свою найбільшу клінічну базу – стоматологічний корпус, у якому зараз базується Стоматологічний медичний центр НМУ імені О.О.Богомольця. Історія факультету нерозривно пов’язана з такими видатними іменами, як професори І.Й.Новик, С.Н.Вайсблат, Г.І.Семенченко, А.І.Бетельман, М.В.Фетісов, С.Й.Криштаб, Ю.Й.Бернадський, М.Ф.Данилевський. З часом розвивався науковий і навчальний потенціал факультету, вдосконалювалась його матеріально-технічна база.

Сьогодення факультету

Якщо ти хочеш змін в майбутньому – стань цією зміною зараз
Махатма Ганді

Стоматологічний факультет сьогодні – це потужна спільнота фахівців, що готує висококласних спеціалістів з фаху «стоматологія», веде активну наукову і лікувально-консультативну роботу і співпрацює з колегами різних країн, серед яких – Королівство Швеції, Італійська Республіка, Сполучені Штати Америки, Китайська народна республіка, Федеративна Республіка Німеччини, Республіка Греція, Федеративна Республіка Бразилія та інші.
Зі спеціальності майбутніх лікарів готують шість профільних кафедр:
– терапевтичної стоматології (зав. кафедри – проф. А.В.Борисенко)
– хірургічної стоматології і щелепно-лицевої хірургії (зав. кафедри – проф. В.А.Маланчук, член-кореспондент НАМН України, заслужений діяч науки i техніки України, Президент Української асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів)
– ортопедичної стоматології (зав. кафедри – проф. В.П.Неспрядько, заслужений діяч науки i техніки України)
– дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань (зав. кафедри – проф. Л.О.Хоменко, заслужений діяч науки i техніки України, Президент Української асоціації профілактичної і дитячої стоматології)
– хірургічної стоматології і щелепно-лицевої хірургії дитячого віку (зав. кафедри – проф. Л.М.Яковенко)
– ортодонтії та пропедевтики ортопедичної стоматології (зав. кафедри – проф. П.С.Фліс, заслужений діяч науки i техніки України, Почесний Президент Асоціації ортодонтів України).

Головна клінічна база факультету – Стоматологічний медичний центр, що містить 300 стоматологічних установок, відділення з усіх напрямків стоматології, клінічну лабораторію, рентгенологічне та анестезіологічне відділення, зуботехнічну лабораторію. Центр оснащений сучасним діагностично-лікувальним обладнанням. На студентів чекає нова аудиторія, комп’ютерні класи, класи для проведення практичних занять на фантомах, відремонтовані та обладнані сучасними стоматологічними установками клінічні кабінети. Перспективний план розвитку стоматологічного факультету і медичного стоматологічного центру передбачає перетворення його на одну з найпотужніших баз підготовки спеціалістів у Європі.

На сьогодні стоматологічний факультет НМУ імені О.О.Богомольця – це:
– понад 1500 вітчизняних і понад 350 зарубіжних студентів
– понад 250 викладачів (15 професорів докторів наук, 52 доценти, 161 асистент, 52 викладачі і старші викладачі)
– потужні наукові школи з різних напрямків стоматології, знані у світовій стоматологічній спільноті
– оволодіння практичними навичками на фантомах на другому курсі
– ведення клінічного прийому студентами, починаючи вже з третього курсу
– участь і перемоги студентів на всеукраїнських олімпіадах зі стоматології, конкурсах професійної майстерності
– робота наукових студентських гуртків, участь і перемоги студентів факультету у наукових конференціях в Університеті та за його межами, включаючи далеке зарубіжжя; призові місця в конкурсі студентських наукових робіт МОН України
– міжнародні інтелектуальні студентські змагання «Брейн-ринг зі стоматології» і «Що? Де? Коли? – в стоматології»
– …і ще чимало цікавого, корисного і необхідного для підготовки кваліфікованого лікаря-стоматолога.

Стоматологи-випускники НМУ успішно працюють в багатьох країнах світу і завжди пам’ятають свою Alma mater.

Деканат Стоматологічного факультету