НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

УКРАЇНСЬКА МЕДИЧНА ЕКСПЕРТНА СПІЛЬНОТА РАДИЛАСЬ, ЯК ДОПОМОГТИ ПОЛІТИКАМ РОЗІБРАТИСЯ В ОХОРОНІ ЗДОРОВ’Я І ОБРАТИ ПРАВИЛЬНИЙ ШЛЯХ

18.04.2019

Українська медична експертна спільнота закликала політиків до формування єдиної команди з реформування системи охорони здоров’я

У середу, 20 березня в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему “Результати експертної оцінки програм кандидатів у Президенти України за напрямом охорона здоров’я”, організований Українською Медичною Експертною Спільнотою (УМЕС).

Довідково.  Установче засідання Української медичної експертної спільноти (УМЕС) відбулося 1 березня 2018 р. у Національній науковій медичній бібліотеці України. Захід зібрав провідних та небайдужих до долі вітчизняної охорони здоров’я фахівців-медиків, організаторів охорони здоров’я, представників фармацевтичного сектору, громадських пацієнтських та експертних організацій, лікарів, науковців, журналістів, які і стали засновниками цієї організації. Головною метою діяльності Громадського утворення було визначено сприяння побудові та розвитку національної системи охорони здоров’я України, здатної забезпечити комфортне та якісне життя для українців та досягнення його середньої тривалості 80+ років. 

У вступному слові модератор заходу – уповноважений координатор УМЕС Костянтин Надутий окреслив головні пріоритети діяльності УМЕС в передвиборчий період. Оскільки охорона здоров’я – галузь не лише складна, але і життєво важлива для всіх громадян, від кожного кандидата слід вимагати чіткого бачення її подальшого розвитку. Не обіцянок, а реалістичного погляду в майбутнє, повідомляє Enigma

Костянтин Надутий наголосив, що формування медичної політики має бути справою експертів, а політики повинні дослухатись і втілювати ці принципи у життя. Щоб знайти спільний фундамент впродовж останніх майже 4-х років, однодумці в палких дискусіях у співпраці з іншими громадськими ініціативами, опираючись на досвід та сучасні знання кожного, визначили, що слід відштовхуватись від речей, які не викликають жодного конфлікту.

Головний редактор інтернет-ресурсу Trigger Анатолій Якименко пояснив, чому важливо звертати увагу на медичну складову програм кандидатів, навіть якщо за Конституцією до повноважень президента відноситься винятково оборона і зовнішня політика. Бо увага до медицини – зростаючий тренд. І якщо В. Ющенко не дуже заглиблювався в тему, В. Янукович вже цікавився нею досить серйозно. А чинний Президент П. Порошенко, на думку Анатолія Якименка, цікавиться аж надмірно. Саме він завів в уряд виконувача обов’язків міністра Уляну Супрун, він особисто лобіював прийняття Закону про державні фінансові гарантії. І цей тренд, напевно, збережеться. До того ж, кожен президент має власну фракцію у Верховній Раді, а охорона здоров’я відноситься до безпосередньої сфери відповідальності парламентської коаліції. Саме тому, на думку Якименка, важливо аналізувати погляди кандидатів. Серед іншого вони є індикаторами компетентності в питаннях економіки і фіскальної політики. Тим паче, що можливості останньої давно вичерпані.

Член УМЕС, лікар-терапевт Наталія Бондаренко (Безмен) нагадала, що хоча експерти аналізували 12 програм, кандидатів на цих виборах більше 40. Відтак вона дозволила собі  вийти за межі поставленої задачі і прочитала також решту програм. Висновок: в більшості справді відсутнє комплексне розуміння, як принципів роботи системи охорони здоров’я, так і сутності   реформи, через яку вона наразі проходить. Тим часом реформа у самому розпалі і не рахуватися з цим фактом не можна. Хто б не зайняв посаду президента, йому доведеться чітко визначити своє ставлення до неї – чи потрібно її призупинити, чи скасувати, чи продовжувати далі. І чи є для цього кошти у бюджеті.

Зі свого боку, голова Спілки захисту прав пацієнтів “Здоров’я нації” Валентина Очеретенко наголосила на важливості врахування інтересів людини, як пацієнта, так і лікаря, при виробленні будь-якої державної політики в сфері медицини. Зокрема, вона нагадала, що закон про захист пацієнтів, попри намагання, так і не змогли прийняти. Від імені пацієнтської спільноти вона закликала скасувати урядову постанову про заборону розвитку медичних програм, а також надати більшу інституційну підтримку руху пацієнтів.

Від імені пацієнтської спільноти було озвучено три доручення для майбутнього Глави Держави:

  1. Охорона здоров’я має бути пріоритетом держави.
  2. У багатьох країнах світу президенти щорічно звітують перед конгресом про стан охорони здоров’я, і це також має стати обов’язком для Президента України.
  3. Необхідно відмінити нормативний акт, підписаний Яценюком, про заборону розвитку медичних програм.

Член координаційної ради УМЕС  Іван Сорока, зазначив, що попри всі складнощі, УМЕС відбулася як потужна, об’єднуюча, авторитетна сила, яка здатна стати флагманом медичної реформи і об’єднати різні політичні сили у прагненні покращити ситуацію в медичній сфері. Він наголосив, що мета цього заходу — це створення підвалин політичного і суспільного консенсусу з охорони здоров’я: «Сьогодні треба визначити, що ми маємо зробити, що у нас реально є, які в нас є кадри, чи вони достойні, чи вони зможуть, чи вони компетентні. Вдячний усім за проведений незаангажований аналіз. Ця експертна група відкрита для майбутньої роботи, для аналізу політичних програм на майбутні парламентські та місцеві вибори. Надзвичайно важливим також є те, що цей аналіз зроблений чесно і незаангажовано. І у політичних програмах виявлено поверхневий підхід до охорони здоров’я, відсутність уваги до детермінант здоров’я, майже ніхто не оцінює ресурси, про економічні моделі мова взагалі не йдеться. Як дійсно зробити так, щоб ця система функціонувала? Бо декларації — це одне, а поле орати — це зовсім інше. Важливо зазначити, що УМЕС  відбулася. І тепер без оцінки чи поради УМЕС жодне політичне управлінське рішення в охороні здоров’я не має пройти. Це наша основна ідео­логія. І наостанок хочу сказати — у країні на сьогодні ми створили дієву платформу, де є науковці, практикуючі лікарі, пацієнти, управлінці, команди змін, політики, де є преса, яка не дозволить нехтувати правом українця на здоров’я». На закінчення І. Сорока сказав: «Ми чекаємо від Уряду, від Президента і від Парламенту щорічної доповіді про стан справ у системі охорони здоров’я”.

А Костянтин Косяченко з Громадської спілки «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я» висловив впевненість, що така колосальна робота не може залишитись без уваги можновладців і голос УМЕС буде почутий та врахований на найвищих щаблях владних і партійних структур. «Коли політики Міністерства охорони здоров’я України заявляють про те, що у нас будується, наприклад, британська модель охорони здоров’я, проте відсутнє адекватне фінансування з боку держави, — це неправда. У Великій Британіє є така відома агенція NISE, яка проводить системний аналіз і надає пропозиції, на основі яких приймаються політичні рішення щодо фінансування галузі охорони здоров’я. У нас такий системний аналіз відбувається не завдяки державі, а наперекір. Ми зібралися, запропонували, зробили і сподіваємося на те, що це буде враховано. Політики, кандидати у президенти, парламентські партії та фракції врахують нашу думку і принципи роботи будь-якого європейського агентства з охорони здоров’я щодо залучення професіоналів (медиків, економістів, юристів) як експертів з охорони здоров’я, щодо залучення пацієнтських, а не псевдопацієнтських організацій. І на основі цього має бути прийняте політичне рішення про побудову інноваційної моделі охорони здоров’я. Нам не потрібно брати чиюсь модель, нам треба будувати свою, яка в майбутньому дасть позитивні результати».

В заключній частині круглого столу відбулась дискусія та обмін думками між зацікавленими сторонами. В обговоренні взяли участь запрошені до платформи УМЕС експерти, журналісти, керівники лікарських та пацієнтських товариств.

Долучитись до участі в УМЕС та обговорення ситуації можна на сторінці Фейсбуку: https://www.facebook.com/UkrMedExpAs/