НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЯК ЗА ДОПОМОГОЮ КРОК-2 МОЗ ТА ЦЕНТР ТЕСТУВАННЯ ЗАБЕЗПЕЧИЛИ УКРАЇНСЬКИХ ПАЦІЄНТІВ ЯКІСНИМИ ЛІКАРЯМИ У 2к19

06.06.2019

К.Амосова

5-го червня заступник міністра Лінчевський і в.о.директора Центру тестування Рубін провели прес-конференцію за результатами складання «КРОК-2» українськими випускниками-медиками.

Попри паніку студентів, як я і прогнозувала, в абсолютних цифрах результати виявилися ненабагато гіршими, ніж в минулому році. Серед випускників 2019 р., які складали КРОК вперше, не склали 5,2%, порівняно з 2,9% у 2018 р. З долученням тих, хто перескладав, показник дещо гірший – 6,8% проти 4,4% у минулому році. Зауважу, що протягом року, що минув, ці випускники 2018 р. не мали жодного стосунку до університетів після попереднього «фейлу».

При порівняльному аналізі результатів в окремих медичних вишах НМУ імені Богомольця впав з 3-го місця в рейтингу з 1,4% тих, хто не склав, у 2018, до 6-го з 3,2% (перша спроба). Черговий і очікуваний «факап» МОЗівського ставленика на посаді в.о.ректора.

Які ж відповіді надав МОЗ на запитання випускників 2019-го щодо цьогорічного КРОКу?

– Авторами всіх тестових завдань були виключно 152 українських викладача. Фахову експертизу проводили від 2-х до 5-ти викладачів. «Американських тестів» в буклеті не було.
Я схильна повірити, що сам Центр тестування не перекладав і не «домішував» американські тести, які знайшли студенти, а це зробили тишком автори-викладачі. До речі, таких тестів було небагато.

Насмішило, що на запитання журналістів спікери впевнено відповіли, що «всі тести буклета були українськими, бо тести USMLE зовсім інші» (пряма мова). По Фрейду.

– За даними експрес-аналізу результатів, надскладними, тобто такими, на які вірну відповідь дали менше 25% студентів, виявилися 18 завдань, і їх виключили з оцінювання.
Зі слів в.о. директора Центра, тестові завдання, які в соцмережах студенти назвали «американськими», до цих 18-ти не ввійшли.
Чи я в це вірю? Не дуже, але за результатами іспиту це питання не дуже важливе.

– Спікери заперечили надмірну «довжину» він‘єт багатьох тестових завдань 2019 р., аргументуючи однаковою кількістю сторінок екзаменаційних буклетів всіх останніх років.
Щоб перевірити вірність цієї відповіді, можна перерахувати і порівняти кількість «знаків».

– Спікери від МОЗ не погодилися з необхідністю подовження часу іспиту, аргументуючи, що для відповідей на «старі», т.зв.якірні, тестові завдання, 1 хвилини забагато, і заощадженого часу достатньо для відповідей на «нові». Нагадую, що за попередньою інформацією директора Центру, «старих» було 50, отже, «нових» – 150.
На запитання, чи апробували цьогорічний «Крок» на лікарях з багаторічним досвідом, задля оцінки оптимальних потреб в часі, відповідь надана не була.
Чи вважаю я за потрібне збільшення часу? Якщо цьогорічна новація щодо обмеження кількості тестів в буклеті з відкритої бази до 50 буде збережена наступні роки, то час варто збільшити до «американського». Заходи Центру проти списування, які зараз проводяться, убезпечать від нього, а напруга серед студенства буде знижена.

– Збурення випускників після складання «КРОК-2» МОЗ вважає традиційним, і цьогорічне за масштабом не відрізнялося від таких у попередні роки.
Лукавство. Іноземні студенти протестують щорічно, в т.ч. внаслідок візових проблем. Цьогорічний протест українців був значно більшим «за середній», і неоголошені зазделегідь Центром тестування зміни «умов гри», на мою думку, мали місце.

Не виключаю, м‘яко кажучи, що без такої реакції студентів результати складання були б іншими. Коли Центр тестування не вірить у доброчесність студентів, і каже про це відкрито, то чому ми маємо вірити в «бездоганність» результатів, отриманих при ручному скануванні бланків, заповнених олівцем, коли студентам перед тим не дали на руки ксерокопії?

Переходьте на тестування он-лайн, панове, як в США, і ми вам повіримо.

– Резюмуючи, Лінчевський зазначив, що «нескладання» КРОК є проблемою тільки українських студентів і їхніх викладачів, і що КРОК – це заради українських пацієнтів, «які повинні отримати якісних лікарів».

Не згодна. Але це – трохи інша історія, про яку я багато писала, надаючи конкретні реалістичні пропозиції. Сподіваюсь, що наступник Лінчевського почує експертну думку університетської спільноти, і на початку наступного навчального року будуть спільно зроблені прогресивні кроки.

Але, станом на сьогодні, українске суспільство, включно з мешканцями Facebook, отримали від МОЗу гарантію, що всі випускники 2019-го мають підготовку міжнародного рівня.
Ключові слова : «гарантовано доктором Супрун».