НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Звернення професійної медичної спільноти до Президента України

26.04.2019

В Укрінформі відбувся круглий стіл Української медичної експертної спільноти (УМЕС). Учасники круглого столу обговорили ситуацію у сфері охорони здоров’я, а також підписали звернення до новообраного президента України з напрацюваннями. Про це повідомляє кореспондент агентства.

“Розроблена пропозиція новому главі держави щодо забезпечення ефективних змін в системі охорони здоров’я. Перше, що треба зробити – ми маємо вести сьогодні діалог, і ті пропозиції, які розроблені останні 25 років, а особливо останні 3 роки, ми маємо обговорити, а уповноважені особи – президент і ті особи, які будуть балотуватися в парламент — мають прийняти ці законодавчі акти. Ці акти підготовані і потребують тільки актуалізації”, – сказав на круглому столі член Координаційної ради УМЕС, лідер Всеукраїнської освітньої інноваційної платформи «Сходи в майбутнє», голова громадської спілки «Центр інновацій «Сходи в майбутнє» Ігор Найда.

Звернення до новообраного президента України підписали представники Асоціації пластичних хірургів України, Асоціації інфекціоністів України, Всеукраїнського лікарського товариства, громадської організації “Асоціація медиків Революції Гідності”, Асоціації нейрохірургів, ГО «Асоціація фахівців з формування здорового способу життя», Київської крайової організації Всеукраїнського лікарського товариства; Київського відділення ГО “Українська асоціація сприяння охороні здоров’я населення”, ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата», громадської спілки «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я», Асоціації організаторів охорони здоров’я Дніпропетровської області, Асоціації стоматологів України, Національної лікарської ради України, Української асоціації сімейної медицини, громадської спілки «Об’єднання організацій медичних працівників України», всеукраїнської громадської організації «Спілка громадських організацій «Народна рада».

Ситуація у державі динамічно змінюється. Учасники заходу закликали владу почути їх думки з приводу того, як повинна розвиватися система охорони здоров’я, як вона повинна змінюватися, наскільки ефективні дії влади щодо її розбудови. Йшлося про те, наскільки мало залучали професіоналів-медиків до якісних змін в охороні здоров’я. Необхідно звернути увагу на проблеми, сказати про позитивні моменти. Медина еліта висловилась за створення єдиного вектора проблем, які хронічно не вирішуються, адже саме об’єднавши зусилля, можна створити велику силу, яка здатна побудувати нову національну систему охорони здоров’я, основану на великому серйозному аналізі тих досягнень і помилок, які маємо. Важливо звернути увагу Президента України, парламенту, Секретаріату Кабінету Міністрів на кричущі проблеми, які маємо у галузі.

Борис Тодуров, директор Інституту сердця. Тут люди, які звикли відповідати за життя людей. Хочемо, більше, ніж хто, серйозних змін, цивілізованих реформ. Ми буваємо за кордоном, бачимо роботу наших колег. Ми у силу своїх можливостей впроваджуємо європейські стандарти надання медичної допомоги. Провали, які супроводжують нас впродовж останніх років. З 79 на 137 місце Україна скотилася у рейтинг країн щодо рівня охорони здоров’я. З історії знаємо випадки, коли непрофесійні політики, які прийшли до влади, успішно впроваджували у своїх державах європейські стандарти і виводили медицину на високий рівень. Сьогоднішня реформа – радикальна корекція важкого захворювання, яку з незрозумілих причин роблять люди, які до української медицини не мають ніякого відношення. Більшість нинішніх реформаторів не мають медичної освіти. Це профанація реформ. Ми звертаємось до представників владних структур з проханням почути голос Асоціації, призначити відповідальними за реформи професійних людей, які розуміють свою відповідальність перед мільйонами українців.

Учасники підтримали ідею щодо проведення ефективного аудиту, щоб оцінити ефективність проведення реформ з точки зору дотримання конституційного права українців на життя і здоров’я, як вищу соціальну цінність.  Воля, кошти, відповідальність мають бути головними засадами в охороні здоров’я.

Під час зустрічі зазначалось, що на засадах волонтерства у країні в галузі охорони здоров’я зроблено більше, ніж за шалені кошти державою шляхом пропагандистських компаній. Достатньо тижня ефективної співпраці, щоб опрацювати наробки і прийняти відповідальне рішення.

Голова правління ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» Олег Клімов: Вражає ситуація, коли МОЗ цурається порад професійних громадських організацій щодо проблем охорони здоров’я. Потрібно побудувати модель взаємодії з професійними громадськими організаціями. Щодо реалізації державної програми «Державні ліки»: це геноцид українського народу.

Повністю відсутня комунікація влади і медичної спільноти. Для її налагодження була висловлена  ініціатива ГО Всеукраїнського Лікарського Товариства щодо проведення другого національного форму охорони здоров’я з запрошенням новообраного Президента.

Валентина Маркевич, як представник трьох благодійних фондів, асоціацію дитячих онкогематологів України, висловила повну незгоду з позицією нинішнього керівництва профільного відомства щодо міжнародних закупівель, відсутності трансплантації кісткового мозку в Україні та багатьох інших питаннях, та закликала Президента ініціювати звільнення  МОЗу у повному складі, яке привело до смерті дітей від неякісних ліків, незабезпечення медичними забезпеченням онкохворих.

Руденко Віталій. Голова Правління ГО «Українці проти туберкульозу». 11 людей щодня помирає від туберкульозу в Україні. Це відповідальність влади. Ми звернулись до світової спільноти, щоб показати реальний стан справ, а не той, про який розповідають очільники МОЗ у соціальних мережах.

Повне відео з круглого столу Укрінформ