Кафедра хімії ліків та лікарської токсикології

Навчально-методична робота

 

Відповідальний співробітник:

Кузнецова Олена Володимирівна, доцент кафедри.

email: olena.kuznetsova@nmu.ua

 

2023-2024 н.р.

План навчально-методичних засідань кафедри хімії ліків та лікарської токсикології на І півріччя 2023-2024 н.р

План роботи кафедри хімії ліків та лікарської токсикології на 2023-2024 н.р

Графік взаємовідвідувань практичних занять НПП на осінньо-зимовий семестр 2023-2024 н.р

Графік відвідувань лекцій та практичних занять завідувачем кафедри на осінньо-зимовий семестр 2023-2024 н.р

Робочі програми

Рейтинг штатних НПП кафедри хімії ліків та лікарської токсикології за 2022-2023 н.р.

 

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ

Стандарт вищої освіти зі спеціальності 226 Фармація, промислова фармація галузі знань 22 Охорона здоров’я для другого (магістерського) рівня вищої освіти (затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України 04 листопада 2022 року):

https://mon.gov.ua/storage/app/media/vishcha-osvita/zatverdzeni%20standarty/2022/11/11/226-Farmatsiya.promyslova.farmatsiya.mahistr-981-04.11.2022.pdf

Освітньо-професійна програма «Фармація» другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація» (затверджена Вченою радою Національного медичного університету імені О.О. Богомольця  (протокол №11 від «30» травня 2023 р.): https://drive.google.com/file/d/1lNSRD0gIma7uBVPbA08BW3-J18v3-chn/view.

Головним завданням діяльності кафедри хімії ліків та лікарської токсикології є суттєве покращення якості викладання та навчання за рахунок використання інноваційних методів і технологій впровадження наукових досліджень у галузях аналізу лікарських засобів, біохімічних методів досліджень, токсикологічної хімії і педагогіки та формування ефективної системи контролю та оцінювання знань студентів.

Кафедра хімії ліків та лікарської токсикології є випусковою, тому навчальний процес відрізняється професійно-фаховою спрямованістю, що означає, зокрема, планування та викладання всіх дисциплін з опорою на практичні навички та відмову від абстрактних вправ, відірваних від тематики, яка вивчається, широке використання професійно і фаховозорієнтованих технологій навчання, які здатні активізувати мислення студентів, підвищити їх самостійність у вирішенні проблем. Такі активні методи забезпечують емоційну обстановку відтворення знань, полегшують засвоєння навчального матеріалу, особливо практичних навичок, створюють сприятливий для засвоєння знань настрій, заохочують до навчальної роботи.

З метою інтенсифікації і покращення навчального процесу регулярно проводяться навчально-методичні засідання.

 

На кафедрі для студентів  фармацевтичного факультету викладаються обов’язкові навчальні дисципліни: 

  • 2 курс – органічна хімія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Головченко О.І.)
  • 2 та 3 курс – біологічна хімія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Кузнецова О.В.)
  • 3 курс – фармацевтична хімія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Глушаченко О.О.)
  • 4 курс – фармацевтична хімія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Афанасенко О.В.)
  • 4 курс – лікарська токсикологія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Мацькевич К.В.)
  • 5 курс – стандартизація лікарських засобів (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  професор Вельчинська О.В.)
  • 5 курс – виробнича практика з контролю якості лікарських засобів (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Афанасенко О.В.).

Вибіркові навчальні дисципліни: 

  • 3 курс – фармацевтичні аспекти токсикоманії та наркоманії (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Нароха В.П.)
  • 3 курс – функціональна біохімія (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Кузнецова О.В.)
  • 4 курс – токсикологічна та судова хімія (відповідальна за курс навчальної дисципліни  професор Вельчинська О.В.)
  • 4 курс – теоретичні основи синтезу і зв’язок між структурою і дією лікарських засобів (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  професор Вельчинська О.В.)
  • 5 курс – виробнича практика з фармацевтичної хімії та стандартизації лікарських засобів (відповідальна за  курс навчальної дисципліни  доцент Глушаченко О.О.).

Лекції з дисциплін читають висококваліфіковані професори та провідні доценти кафедри – професор І.В. Ніженковська, професор О.В. Вельчинська, доцент О.О. Глушаченко, доцент О.В. Афанасенко, доцент О.В. Кузнецова, доцент В.П. Нароха, доцент К.В. Мацькевич. Для іноземних студентів лекції і практичні заняття проводяться англійською мовою.

 

Професор Ніженковська Ірина Володимирівна читає лекцію з лікарської токсикології

 

 

Професор О.В. Вельчинська читає лекцію з токсикологічної хімії студентам 5 курсу фармацевтичного факультету

 

Доцент О.В. Кузнецова читає лекцію з біологічної хімії студентам 3 курсу фармацевтичного факультету

Велика увага на кафедрі приділяється питанню інтенсифікації навчального процесу, індивідуалізації навчання та пошуку інноваційних підходів. У сучасних умовах інтенсивного розвитку всіх сфер діяльності суспільства потреба в інноваційності постає як мета. І це є не лише мета освіти, а і мета сприяти формуванню у студентів інноваційного мислення та підходів до професійної справи.

Тому мета роботи кафедри полягає не лише у тому, щоб надати студентам більший обсяг теоретичного навантаження, а і спрямувати їх думку в русло інноваційного мислення і внести свій особистий творчий вклад у сферу професійної діяльності.

На фото доцент О.В. Кузнецова на практичному занятті з біологічної хімії

На фото доцент О.І. Головченко зі студентами на практичному занятті з органічної хімії

Студенти на практичних заняттях

Активні методики і технології навчання застосовуються викладачами кафедри в повному обсязі або частково та включені в навчальні та навчально-методичні посібники, що розроблені або готуються на кафедрі.

 

Основні напрямки навчально-методичної роботи кафедри:

 

  • удосконалення навчально-методичного забезпечення дисциплін, що викладають на кафедрі з урахуванням Європейських норм і стандартів щодо фармацевтичної освіти;
  • удосконалення програм та інших методичних матеріалів з дисциплін;
  • покращення системи поточного та підсумкового контролю та оцінювання знань студентів;
  • підготовка та проведення міжнародних науково-методичних та практичних конференцій для студентів, молодих вчених та викладачів;
  • підготовка та проведення наукових конференцій для студентів іноземними мовами;
  • впровадження в навчальний процес інноваційних методів і технологій навчання;
  • підготовка до друку та публікація підручників та навчальних посібників.

Освітній процес на  кафедрі здійснюється   за  новітніми підручниками, що створені  авторськими колективами за участі  викладачів кафедри:

Формуванню у студентів  практичних навичок використання  та інтерпретації   результатів лабораторних методів дослідження  складу  та механізму їх дії лікарських засобів сприяють підготовлені викладачами  кафедри навчально-методичні посібники:

Для самопідготовки студентів  до Єдиного державного кваліфікаційного іспиту на кафедрі  розроблені навчально-методичні посібники  з тестовими завданнями з поясненням правильної відповіді з дисциплін, що входять до складу Крок 1 “Фармація” та Крок 2 “Фармація”:

З метою організації   змішаного (аудиторно-дистанційного) навчання студентів на YouTube-сторінці кафедри розміщено  142 навчальних відеоролика: https://www.youtube.com/@user-yj2fn5mz3x.

З метою поглиблення теоретичних знань, практичних навичок та умінь  з органічної, біологічної, фармацевтичної  та токсикологічної хімії на кафедрі організовано роботу студентського наукового гуртка (див. розділ «Студентський науковий гурток»).

Студенти 5 курсу фармацевтичного факультету під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри виконують кваліфікаційні магістерські роботи на базі:

  • Лабораторії фармацевтичного аналізу ДП “Державний експертний центр МОЗ України”;
  • Інституту фармакології та токсикології НАМН України;
  • ДП «Центральна лабораторія з аналізу якості лікарських засобів та медичної продукції»;
  • ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»;
  • Міжнародної об’єднаної лабораторної групи-ФАРМ.

Захист магістерської роботи випускниці 2023 року Стукало Мирослави на тему «Хроматографічне визначення сквалену в олії амаранту» (наукові керівники – доцент, к.х.н Глушаченко О.О., к.х.н. Сиротчук О.А.)