НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедрa соціальної медицини та громадського здоров’я

Студентський науковий гурток

ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТУДЕНТСЬКИЙ НАУКОВИЙ ГУРТОК

НА КАФЕДРІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ТА СОЦІАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ

НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ

        План гуртка 2017

Завідувач кафедри  соціальної медицини та громадського  здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця, доктор медичних наук, професор Грузєва Тетяна Степанівна.

Керівник студентського наукового гуртка: кандидат педагогічних наук, асистент кафедри, Донік Олена Миколаївна (тел. 236-01-22).

Староста наукового гуртка: студентка 5 курсу медичного факультету № 2 Дубовик Віолетта Юріївна ( тел. 0674392355).

Адреса кафедри: м. Київ, вулиця Політехнічна, 25/29, студентська поліклініка, 7-й поверх.

Студентський науковий гурток на кафедрі існує з часу її заснування – з 1924 р. Історія розвитку гуртка охоплює весь період функціонування кафедри.

Засідання студентського наукового гуртка проводяться кожної другої середи щомісяця, крім того на кафедрі постійно здійснюються поточні консультації гуртківців щодо виконання наукових робіт, в тому числі в режимі on-line.

Робота наукового гуртка здійснюється за такими напрямами: громадське здоров’я; реформування галузі; профілактика, формування здорового способу життя населення, організація та управління охороною здоров’я; розвиток стаціонарної, спеціалізованої та стаціонарозамінної медичної допомоги; реорганізація ПМД на засадах сімейної медицини в Україні і світі; медичне право.

Члени гуртка є учасниками Всеукраїнської студентської олімпіади з соціальної медицини та організації охорони здоров’я; Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук у секції «Профілактична медицина»; щорічної науково-практичної конференції, присвяченої Всесвітньому дню здоров’я; беруть активну участь у кафедральних студентських конференціях; представляють університет на студентських наукових секціях всеукраїнських та міжнародних форумів.

У 2016-2017 навчальному році гуртківцями взято участь в наукових конференціях, конкурсах, олімпіадах:

 

  • ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (ВКСНР) за напрямом «Профілактична медицина» відбувся 28 березня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця. Перше призове місце отримала Дубовик Віолета Юріївна (2 мед., 4 курс, 4 гр.).
  • ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з соціальної медицини та організації охорони здоров’я відбувся 12-13.2017 р. в Сумському державному університеті. Участь брали двоє призерів І етапу. Перше місце отримала Комарова Тетяна Михайлівна (1 мед., 6 курс, 2 гр.), студент Барановський Тарас Петрович (2 мед., 4 курс, 2 гр.) – сертифікат учасника.
  • «Міжнародна конференція молодих науковців 2016» (Annual Young medical scientists conference 2016 (м.Київ, 28–30.10. 2016 р.). Друге призове місце за напрямком «Профілактична медицина» отримала Вернигора Вікторія Ігорівна (1 мед., 5 курс, 17 гр.), яку нагороджено дипломом ІІ ступеня.
  • Міжнародний конкурс  студентських наукових робіт  в рамках Х ювілейних Днів громадського здоров’я в Польщі (23–24.03.2017). Друге призове місце отримала Дубовик Віолета Юріївна (2 мед., 4 курс, 4 гр.).
  • Міжнародна науково-практична конференція до Всесвітнього дня здоров’я 2017 р., на тему: «Депресія: давай поговоримо». Сертифікат учасника отримала Когут Анна Олесівна (2 мед., 4 курс, 17 гр.).
  • Квітнева студентська наукова сесія (КСНС) «Актуальні проблеми громадського здоров’я». Диплом І ступеня отримала Дубовик Віолета Юріївна (2 мед., 4 курс, 4 гр.).

Робота в науковому гуртку сприяє підвищенню рівня підготовки студентів з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорона здоров’я», кращому опануванню гуртківцями біостатистики, залученню студентів до занять науково-дослідницькою роботою з соціальної медицини та організації охорони здоров’я.

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

14.06.2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка з тематикою «Актуальні питання надання медичної допомоги дітям в Україні» в рамках заходів до Міжнародного дня захисту дітей.

Учасники засідання обговорили важливі питання охорони здоров’я дитячого населення та організації лікувально-профілактичної допомоги дітям в Україні і світі. Викладач Власенко С.В. у своєму виступі висвітлила основні напрями реформування медичної галузі та їх вплив на якість і доступність медичної допомоги дітям. В обговоренні виступів було зроблено акцент на заходах з інституційної розбудови медичної служби, посиленні профілактичного вектору в охороні здоров’я дітей, удосконалення санітарно-просвітницької роботи та правового захисту дітей.

З особливою зацікавленістю учасники засідання обговорювали профілактичні та протиепідемічні заходи, спрямовані на забезпечення правильного фізичного та нервово-психічного розвитку дітей, на зниження захворюваності та смертності, підготовку та проведення щеплень.

Традиційно гуртківці обговорили календар подій у червні, які відзначаються ВООЗ.

Гуртківці та учасники засідання привітали старосту студентського наукового гуртка Дубовик Віолету з перемогою в міжнародному конкурсі студентських наукових робіт в рамках ХІ Вроцлавських днів громадського здоров’я, які організовано студентським науковим товариством молодих менеджерів Вроцлавського медичного університету.

На засіданні було підведено підсумки  роботи СНГ кафедри за 2017/2018 н.р.

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

16.05.2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка.

Тема засідання – проект «Екстерна медична допомога для людей». Виступаючи перед учасниками засідання, асистент кафедри Іонов М.М. запропонував проект розбудови ефективної системи екстреної медичної допомоги (ЕМД). У ході засідання учасниками було обговорено актуальні питання надання ЕМД в сучасних умовах, необхідність модернізації служби ЕМД, створення відповідних відділень екстреної медичної допомоги багатопрофільних лікарень. Запропоновано реалізувати запропонований проект розбудови ефективної системи екстреної медичної допомоги на базі відділення №17 Центру екстреної медичної допомоги міста Києва та приймального відділення Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Особливу увагу було акцентовано на  умовах успішності реалізації проекту як окремого прикладу реформування служби ЕМД в Україні.

Учасники засідання обговорили питання залучення медичних працівників (екстреної медичної допомоги та суміжних закладів охорони здоров’я), організаторів та управлінців охорони здоров’я (КМДА, ДОЗ, РДА), місцевого населення, міжнародних організацій та наукових установ до впровадження сучасних технологій та навчально-тренувальних заходів, а також питання налагодження і підтримки відповідної комунікації між усіма учасниками проекту.

Традиційно гуртківці обговорили травневий календар подій, які відзначаються ВООЗ. Було зроблено повідомлення до Всесвітнього дня акушерки, Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертонією, Дня боротьби з гепатитом, Всесвітнього дня травматолога, Всесвітнього дня боротьби проти астми і алергії, Всесвітнього дня без тютюну та Міжнародного дня боротьби за права інвалідів, Міжнародного дня без дієт, Міжнародного дня запобігання синдрому хронічної втоми, Міжнародного дня по викоріненню акушерських свищів.

На засіданні також було розглянуто питання підготовки до Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт в рамках ХІ Вроцлавських днів громадського здоров’я, що відбудуться 24-25 травня 2018 року в Республіці Польщі, участі в конкурсі старости студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, студентки Дубовик В.

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

18 квітня 2018 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Сучасні аспекти досліджень щодо довголіття».

      Головний лікар Київського міського центру здоров’я, к.м.н. Стойка О.О. у своєму виступі перед учасниками засідання зробив акцент на  основних чинниках, які сприяють активному довголіттю. Особливу увагу було приділено розгляду теорії старіння, одному з найбільших чинників ризику розвитку онкологічних та серцево-судинних хвороб, діабету, хвороб Паркінсона та Альцгеймера. Учасники засідання обговорили соціальний аспект довголіття, результати досліджень щодо відмінностей у тривалості життя самотніх людей та тих, хто має сім’ю.

Традиційно гуртківці обговорили квітневий календар подій, які відзначаються ВООЗ. Було зроблено повідомлення до Всесвітнього дня  розповсюдження інформації про аутизм, Всесвітнього дня  здоров’я, Всесвітнього дня  боротьби з хворобою Паркінсона, Всесвітнього дня гемофілії, Всесвітнього дня боротьби проти малярії та Міжнародного Дня ДНК.

На засіданні також заслухано звіт про участь гуртківців  у  ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «профілактична медицина» (англійською мовою), який відбувся на базі НМУ імені О.О. Богомольця. Учасники засідання привітали з перемогою у Конкурсі старосту гуртка, студентку 5 курсу медичного факультету №2 Дубовик Віолету, яка отримала  диплом І ступеня.

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

14 березня 2018 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка. Тема засідання – «Глобальний тягар захворювань – перспективи досліджень в Україні».

У своїй доповіді асистент кафедри Іонов М.М. висвітив актуальні питання епідемії хронічних неінфекційних захворювань, пов’язаних з нездоровим способом життя, незбалансованим харчуванням та низькою фізичною активністю. Значну увагу було приділено розгляду причин та аналізу формування глобального тягаря захворювань, проведеного з використанням показників DALY та QАLУ в  країнах Європейського регіону ВООЗ.

З особливою зацікавленістю учасники засідання обговорювали перспективи досліджень глобального тягаря захворювань в Україні, питання розробки та впровадження комплексних регіональних програм з охорони і зміцнення здоров’я населення щодо усунення або зменшення поширеності провідних чинників ризику розвитку НІЗ, що зумовлюють тягар передчасної смертності, захворюваності та інвалідності.

Традиційно гуртківці обговорили березневий календар подій, які відзначаються ВООЗ. Було зроблено повідомлення до Всесвітніх днів: сну; здоров’я ротової порожнини; людини з синдромом Дауна; боротьби з туберкульозом; фтизіатра та нефролога.

На засіданні також було розглянуто питання підготовки до ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2017/ 2018 н.р. за напрямом «Профілактична медицина», який цьогоріч проводиться англійською мовою.

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

21.02.2018 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Регулювання робочого часу та відпочинку медичних працівників».

У доповіді доцента Курило Т.М. було висвітлено пакет нормативно-правових документів, що регламентують складові та норми тривалості робочого часу і часу відпочинку, тривалість щорічних відпусток медичних працівників. Також було розглянуто особливості змін трудового договору на умовах неповного робочого дня чи неповного робочого тижня.

Учасники обговорювали різні медико-правові аспекти за  тематикою засідання, дискутували та обмінювалися власними думками.  Розглядаючи зазначені питання, гуртківці висловили побажання на наступних засіданнях наукового гуртка більш детально розглянути правові аспекти юридичної відповідальності в охороні здоров’я, та норми, які її передбачають.

За традицією, гуртківці обговорили щомісячний календар подій ВООЗ. У лютому світовою спільнотою відзначалися важливі дати: Всесвітній день боротьби проти раку, Міжнародний день стоматолога, День хворого, Міжнародний день дітей, хворих на рак, Всесвітній день рідкісних захворювань тощо. Важливою темою для обговорення стала підготовка до Всесвітнього дня здоров’я, який у 2018 р. присвячено 70-річчю ВООЗ.

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 10 січня 2018 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Сучасні тенденції в дієтології». Вибір тематики заходу обумовлено важливістю забезпечення здорового харчування населення для зміцнення здоров’я, формування високої працездатності й активності протягом усього життя.

Головний лікар Київського міського центру здоров’я, к.м.н. Стойка Отто Олександрович ознайомив учасників засідання з основними принципами здорового харчування, презентував «тарілку здорового харчування.

Особливу увагу було приділено розгляду 7 основних аспектів здорового раціону, які визначили експерти ВООЗ, спираючись дані наукових досліджень та кращу практику провідних країн світу.

Учасники засідання обговорили проблеми поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед населення в глобальному, регіональному та національному аспекті, розглянули основні факти про ожиріння в контексті зниження якості життя і значної загрозу для здоров’я населення.

Гуртківцями також було розглянуто питання підготовки, порядку та умов проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2017/2018 н.р. за напрямком «Профілактична медицина» англійською мовою.

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

13.12.2017 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я з тематикою «Діяльність ВООЗ. Співпраця НМУ імені О.О.Богомольця з Європейським регіональним бюро ВООЗ та Бюро ВООЗ в Україні у вирішенні актуальних проблем громадського здоров’я».

Учасники засідання ознайомилися з історією створення ВООЗ та роллю України як засновниці цієї організації, основними напрямами діяльності.

Доцент Литвинова Л.О. розповіла про важливі здобутки ВООЗ в плані боротьби з захворюваннями, інвалідністю та смертністю, подолання епідемій, поліпшення медичного обслуговування населення тощо. Особливий акцент було зроблено на сучасних проблемах та викликах для громадського здоров’я, у вирішенні яких ВООЗ надає країнам всебічну підтримку.

Завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С. висвітлила напрями співпраці НМУ імені О.О.Богомольця з ВООЗ, Європейським регіональним бюро ВООЗ та Бюро ВООЗ в Україні. Зокрема, було представлено результати низки спільних проектів з питань протидії курінню, боротьби зі шкідливим вживанням алкоголю, профілактики НІЗ тощо, досвід проведення тренінгів з цих питань у різних регіонах України.

Викладач Іншакова Г.В. розповіла про добру щорічну традицію відзначення в НМУ імені О.О.Богомольця Всесвітнього дня здоров’я спільно з ЄРБ ВООЗ та Бюро ВООЗ в Україні, МОЗ України, НАМН України, вітчизняної та міжнародної наукової спільноти.

Гуртківці ознайомилися з видавничою діяльністю ВООЗ, зокрема з щорічними доповідями ВООЗ про стан охорони здоров’я у світі, з матеріалами ЄРБ ВООЗ з актуальних питань здоров’я та його охорони. Значний інтерес викликали аналітичні матеріали Європейської обсерваторії з систем та політики охорони здоров’я.

Учасники засідання розглянули грудневий календар подій, які відзначаються ВООЗ та заслухали повідомлення до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, Дня невролога, Міжнародного дня людей з інвалідністю тощо. З особливою зацікавленістю учасники засідання обговорювали проведення Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, проблеми та фактори прискорення розвитку і поширенні стійкості збудників до протимікробних препаратів проти туберкульозу, малярії, ВІЛ та грипу.

На засіданні було розглянуто питання підготовки, порядок та умови проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2017/ 2018 н.р., а також питання налагодження зв’язків зі студентськими науковими гуртками ВМНЗ України.

Гуртківці висловили бажання брати участь у майбутній Міжнародній науково-практичній конференції до Всесвітнього дня здоров’я 2018 р.

 

 

 

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця 

15 листопада 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка. Тематика засідання передбачала розгляд питань оцінки якості надання медичної допомоги населенню.

У доповіді завуча кафедри, доцента Гречишкіної Н.В. було висвітлено пакет нормативно-правових документів, що регламентують складові та організацію експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування. Особливу увагу було приділено розгляду та обговоренню питань експертної оцінки якості надання медичної допомоги в контексті впровадження медико-технологічних документів, у т.ч. уніфікованих клінічних протоколів, клінічних настанов тощо.

Учасники активно обговорювали питання індикаторів якості медичної допомоги, критеріїв диференційованої оцінки праці медичного персоналу та закладів охорони здоров’я, матеріального стимулювання лікарів за результатами обсягів та якості наданої допомоги.

За традицією, гуртківці розглянули щомісячний календар подій ВООЗ. У листопаді світовою спільнотою відзначалися важливі дати: Всесвітній день боротьби з пневмонією, Міжнародний день сліпих, Всесвітній день боротьби з діабетом, Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень, Міжнародний день відмови від куріння, Всесвітній день дитини, Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. До кожної з вказаних подій студенти підготували тематичні повідомлення

На засіданні також заслухано звіт про участь членів студентського наукового гуртка кафедри у міжнародній конференції молодих науковців, що відбулася 27-29 жовтня 2017 р. на базі НМУ імені О.О. Богомольця. За напрямом «Профілактична медицина» диплом ІІІ ступеня отримала староста гуртка, студентка 5 курсу Дубовик Віолета, яку палко привітали члени студентського наукового гуртка.

 

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

18 жовтня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка.

Тематика засідання була присвячена проблемам впровадження страхової медицини в Україні.

У своїй доповіді доцент Замкевич В.Б. висвітлила актуальні проблеми обов’язкового медичного страхування, досвід різних країн світу з оптимізації фінансування охорони здоров’я.

З особливою зацікавленістю були розглянуті питання підвищення якості послуг у закладах охорони здоров’я, мінімізації витрат пацієнтів та збільшення доходів медпрацівників за рахунок ефективного розподілу коштів.

Гуртківці обговорили жовтневий календар подій, які відзначаються ВООЗ. Було зроблено повідомлення до Всесвітніх днів: лікаря, людей похилого віку, психічного здоров’я, боротьби з артритом, зору, миття рук, анестезії (День анестезіолога), боротьби із захворюванням на рак молочної залози, статистики,  людей з вадами мовлення, боротьби з інсультом.

На засіданні також було розглянуто  питання підготовки,  порядок та умови проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2017/ 2018 н.р., а також налагодження зв’язків із студентськими науковими гуртками ВМНЗ України.

 

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я

 

27 вересня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка. Тематика засідання була присвячена реформуванню системи охорони здоров’я в Україні.

Основні напрями реформ, проекти нормативно-правових документів, що їх запроваджують, було висвітлено в доповіді завідувача кафедри, професора Грузєвої Т.С. та професора кафедри, доцента Галієнко Л.І. Особливу увагу було приділено розгляду та обговоренню реформи фінансування системи охорони здоров’я України, яка закріплює модель національного солідарного медичного страхування зі 100% покриттям громадян.

Значну увагу було приділено реформі управління, у т.ч. розвитку самоврядування.

З особливою зацікавленістю розглядалися питання впровадження реформ в первинній ланці охорони здоров’я, у т.ч. змін у фінансуванні первинної ланки

Учасники засідання активно обговорювали питання  гарантованого пакету медичної допомоги, набору медичних послуг та ліків, право на отримання якого матимуть всі без винятку громадяни України.

Гуртківці розглянули вересневий календар подій, які відзначаються ВООЗ. Заслухали повідомлення до  Всесвітнього дня боротьби з лімфомами, Міжнародного дня глухих, Всесвітнього дня контрацепції, Всесвітнього дня боротьби проти сказу, Всесвітнього дня серця, Дня отоларинголога.

На засіданні також обговорювалися питання підготовки,  порядок та умови проведення міжнародної конференції молодих науковців, що відбудеться 27-29 жовтня 2017 року на базі НМУ імені О.О. Богомольця.   Гуртківцями було обговорено макет газети студентського наукового гуртка кафедри, що виходитиме щоквартально.

1

2

3

5