Медична допомога Українській армії

 

РОБОТА СТОМАТОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ У ВОЄННИЙ ЧАС

 

24 лютого відбувся напад російського агресора на Україну і життя усіх українців розділилось на «до» і «після». Відтоді кожний включився у боротьбу проти загарбника. Студенти і співробітники стоматологічного факультету в міру своїх сил та можливостей долучились до трудових і бойових буднів війни.

Понад сто студентів факультету включились у роботу різноманітних волонтерських організацій, допомагаючи військовим, Територіальній обороні, внутрішнім переселенцям, жителям прифронтових районів. Варто відзначити студентів-мешканців гуртожитку №2, яким довелось взяти на себе левову частку роботи з підготовки приміщень гуртожитку до їхнього використання за потребами військового часу, допомоги евакуйованим громадянам тощо. Студенти старших курсів продовжили медичну практику, працюючи, зокрема медсестрами в лікарнях, госпіталях, а також у стоматологічних клініках різних міст України.

Студенти-кияни долучилися до роботи у Стоматологічному медичному центрі – сортуванні гуманітарної допомоги, прибиранні території тощо. Шестеро студентів вступили до лав Територіальної оборони Києва та інших міст.

Викладачі факультету активно долучилися до волонтерського руху. Співробітники профільних кафедр факультету, використовуючи контакти з колегами за кордоном, своїми силами організовували надання гуманітарної допомоги медичним закладам Києва.

Чимало з них продовжили лікувальну роботу в Стоматологічному медичному центрі НМУ імені О.О.Богомольця, надаючи стоматологічну допомогу військовим, бійцям Територіальної оборони, а також невідкладну стоматологічну допомогу.

Роботу СМЦ було чітко організовано і забезпечено усім необхідним завдяки постійній увазі і підтримці адміністрації НМУ. Співробітники, хто змушений був виїхати, надавали лікувальну допомогу на місцях, долучались до роботи місцевих закладів охорони здоров’я.

Викладачі кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії вели прийом як у СМЦ, так і в Університетській клініці.

Співробітники кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії дитячого віку, кафедри хірургії стоматологічного факультету протягом тривалого часу цілодобово знаходились на своїх клінічних базах, надаючи хірургічну допомогу пораненим і хворим.

Працівники факультету долучились до медичної служби Територіальної оборони Києва і області. Співробітники деканату працювали на своєму робочому місці, постійно підтримуючи зв’язок з усіма студентами та викладачами факультету.

Але головне – безперебійно тривав навчальний процес. І студенти, і викладачі працювали і працюють практично без вихідних, у синхронному і асинхронному дистанційному режимі, адже основне призначення Університету – готувати медичні кадри, що набуває особливого значення у воєнний час.

 

 

 

 

 

 

 

Святослав Леонідович Прохоров, асистент кафедри ортопедичної стоматології НМУ імені О.О. Богомольця, був мобілізований до лав Збройних Сил України в січні 2015 року, з четвертою хвилею мобілізації. Брав безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей. Протягом півтора року проходив службу в медичній службі Дніпропетровської 25 ОПДБр (окремій повітряно-десантній бригаді). Саме десантники завжди були першими в найгарячіших точках, саме серед них найбільше було загиблих і поранених, тож військовому лікарю доводилось залучатись і до медичних, і до військових операцій. Під час бойових дій надавав медичну допомогу пораненим та займався їх евакуацією до мобільних шпиталів, а в часи затишшя надавав бійцям стоматологічну допомогу. За час служби для своєї бригади за допомогою друзів та волонтерів обладнав два пересувні стоматологічні кабінети на базі автомобілів ГАЗ-66 та ще два такі кабінети спроектував і допоміг оснастити. ГАЗ-66 з номерною табличкою «Дантист» було обладнано стоматологічною установкою та всім необхідним для ведення стоматологічного прийому (в цьому допомогли Сервісний центр Сатва ЗАО (СПД Кучеренко), фірма Галіт (керівник В.Золотий), волонтерська організація Укроп Дентал (організатор І.Ященко), СПД Чернышова “Стомат и Ко”). Доктор Прохоров лікував бійців в Авдіївці та під Горловкою, в місцевостях Біла Гора, Русин Яр, Селидове, Димитрів Донецької області. За час служби пролікував 1258 бійців з різних підрозділів – з 25 окремої повітряно-десантної бригади, 95 окремої аеромобільної бригади, 81 окремої десантно-штурмової бригади, 26 окремої артилерійської бригади, 502 полку радіоелектронної боротьби, спецпідрозділу МВС України «Кривбас» та ін. Чимало доріг пройшов пересувний військовий стоматологічний кабінет доктора Прохорова, чимало бійців було вилікувано, адже стоматологічний стан більшості з них виявився вкрай незадовільним, а зубний біль інколи дошкуляв чи не більше, ніж небезпека на фронті. За відмінну службу Святослав Леонідович нагороджений відзнакою міністра оборони «Знак Пошани», двома грамотами від командуючого ВДВ України за виконання бойового завдання в зоні АТО, медаллю від КМДА «Честь. Слава. Держава».

Зараз Святослав Леонідович повернувся до мирного життя, проте військової стоматології не полишив. Нині він є головним позаштатним стоматологом високомобільних-десантних військ України і постійно опікується налаштуванням стоматологічної служби у військах в сучасних умовах. Постійно підтримує зв’язки зі стоматологами всіх бригад ВДВ, збирає та аналізує інформацію про стоматологічні потреби в армії, співпрацює з волонтерами, постачальниками стоматологічних матеріалів та обладнання, забезпечує відправлення необхідного у бригади, допомагає консультаціями та порадами.

 

Протягом місяця (з 30 січня до 28 лютого 2017 року) професор кафедри хірургії стоматологічного факультету НМУ імені О.О. Богомольця Ярослав Михайлович Сусак добровольцем працював хірургом в Центральній районній лікарні Станиці Луганської у складі Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) імені М.Пирогова у розпорядженні штабу АТО.

Завданням хірургічної служби було надання хірургічної допомоги місцевому населенню та військовослужбовцям. В цей період в Станично-Луганській ЦРЛ бракувало практично всіх спеціалістів, тому допомогу лікарів ПДМШ ім. М.Пирогова важко переоцінити.

Внаслідок воєнних дій 2014-2015 років Станично-Луганську ЦРЛ було повністю знищено. За 2016 рік лікарню частково відновлено, до сьогодні тривають роботи по відновленню. Зокрема, повністю налагоджено опалення, проведено заміну вікон, даху, проводять реконструкцію пральної та стерилізаційної. Частково закуплено медичне обладнання, зокрема апарат УЗД та ін. З медикаментозним забезпеченням хворих в лікарні ситуація нічим не відрізняється від інших районів України і в цьому питанні місцевим жителям часто допомагають волонтери, військові лікарі, міжнародні гуманітарні місії.

Колектив лікарів в Станично-Луганській ЦРЛ з вдячністю сприйняв фахову допомогу (окрім хірурга в лікарню приїхали анестезіолог, педіатр, лікар невідкладних станів, терапевт). Місцеве населення також вдячне за допомогу та з повагою відносилось до лікарів ПДМШ ім. М.Пирогова.