НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедра клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики

Співробітники кафедри

Завідувач кафедри, доктор медичних наук, професор Курченко Андрій Ігорович

Професор кафедри, доктор медичних наук Драннік Георгій Миколайович

Професор кафедри, доктор медичних наук Галаган Віра Олексіївна

 

 

Доценти кафедри:

 • доктор медичних наук Бісюк Юрій Анатолійович
 • кандидат медичних наук Федорук Галина Вікторівна

 

 

Асистенти кафедри, кандидати медичних наук:

 • Гуменюк Наталя Олексіївна
 • Іщенко Майя Іванівна
 • Мішаріна Жанна Анатоліївна
 • Плахотна Дар’я Володимирівна
 • Свідро Олена Вікторівна
 • Сидоренко Євгенія Валентинівна
 • Удовенко Наталія Сергіївна
 • Царик Владислав Вікторович

 

 

Старші лаборанти з вищою освітою:

 • Солонько Ірина Іванівна
 • Бісюк Ганна Вікторівна

 

Лаборанти:

 • Костенко Світлана Іванівна;
 • Сорока Софія Петрівна
 • Булгакова Ірина Іванівна

 

 

kurchenko

Курченко Андрій Ігорович

завідувач кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ імені О.О.Богомольця

Курченко Андрій Ігорович 1988 р. з відзнакою закінчив Чернівецький медичний інститут за спеціальністю лікувальна справа. З 1988 по 1990 рр. – навчався в клінічній ординатурі, а з 1990 по 1993 в очній аспірантурі на кафедрі шкірних та венеричних хвороб при Київському державному інституті удосконалення лікарів (КДІУЛ). У 1993 році захистив кандидатську дисертацію. З 1993 року працював на посаді асистента кафедри шкірних та венеричних хвороб (КДІУЛ). З 1995 по 1997 роки займав посаду старшого наукового співробітника науково-дослідного центру (КДІУЛ). У 1996 проходить стажування у Великій Британії. З 1997 році обіймав посаду асистента кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, а з 2005 року, отримавши  відповідне звання, працював на посаді доцента кафедри. У 2008 році Андрій Ігорович Курченко захистив докторську дисертацію на тему “Атопічний дерматит: характеристика змін системного та локального імунітету”. У 2012 р. Курченка Андрія Ігоровича було обрано за конкурсом на посаду завідувача кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ імені О.О.Богомольця. У 2014 році було присвоєне вчене звання професор. Андрій Ігорович є співавтором 2 підручників 1 національного підручника і 2 навчальних посібників, 1 типової і 5 робочих навчальних програм, автор понад 250 наукових праць. Має вищу фахову категорію з двох клінічних спеціальностей: «клінічна імунологія»  та  «алергологія».  Заступник головного редактора фахового журналу «Імунологія та алергологія». Член двох спеціалізованих вчених рад за фахом імунологія та алергологія. З 2012 року експерт Науково-експертної ради Державного експертного центру МОЗ України. Дійсний член Європейської та Американської академій алергології та клінічної імунології. У 2011 році обраний віце-президентом Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації (УТІАІ). З 2012 по 2014 роки  Курченко Андрій Ігорович обіймав посаду  завідуючого відділом аспірантури, а з 2015 року очолює апробаційну раду “Теоретична медицина” Національного медичного університету імені О.О.Богомольця та е членом науково – координаційної ради.

 

 

drannik

Драннік Георгій Миколайович

Доктор медичних наук, професор кафедри.

У 1965р. закінчив з відзнакою лікувальний факультет Харківського медичного інституту, аспірант (з 1968р.), кандидат медичних наук (з 1972р.), доктор медичних наук (з 1980р.), професор (з 1986р.), завідувач лабораторією імунології Інституту урології АМН України (з 1980р.), завідувач кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології (з 1994р. по 2012 р.), яка є опірною серед однойменних кафедр в Україні (з 1997р.).

Лікар-клінічний імунолог вищої категорії, Головний спеціаліст МОЗ України з питань клінічної і лабораторної імунології (1992-2004 р.р.), приймав безпосередню участь к створенні в Україні практичної служби клінічної імунології.

Голова Проблемної комісії МОЗ та АМН України “Клінічна імунологія та алергологія”. (з 1998р. по 2010 р. ),  член Президії Вченої медичної ради МОЗ України. Почесний  Президент Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації.

Член Європейської академії алергології і клінічної імунології; член Американського коледжу алергології, астми та імунології. Засновник та головний редактор журналу “Імунологія та алергологія: наука і практика” (з 1999 р. по теперішній час).

Автор понад 450 наукових праць, 6 монографій, 4 підручників, 8 патентів, 10 авторських свідоцтв; підготував 7 докторів і 25 кандидатів наук.

В якості Голови Оргкомітету провів 22 Всеукраїнських науково-практичних конференцій з актуальних питань імунології та алергології та 1 Міжнародну школу-семінар для молодих алергологів-імунологів спільно з Європейською Академією алергології та клінічної імунології і Американським коледжем алергології, астми та імунології (2001р.).

 

fedoruc

Федорук Галина Вікторівна.

Доцент кафедри, кандидат медичних наук.

У 1981 р. закінчила Київський медичний інститут імені О.О.Богомольця. Працювала молодшим науковим співробітником Республіканського центру клінічної імунології АМН та МОЗ України. З червня 1995 р. асистент кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

У грудні 2000 року захистила кандидатську дисертацію.

Відповідальна за навчально – методичну роботу на кафедрі. Є співавтором 6 типових програм з дисципліни «клінічна імунологія та алергологія» для ВНЗ України ІІІ –ІУ рівня акредитації для різних факультетів, навчальних посібників та методичних рекомендацій.

Приймає безпосередню участь в підготовці та проведенні на базі кафедри І та ІІ етапів Всеукраїнської олімпіади з клінічної імунології та алергології.

Член Апробаційної Ради НМУ «Теоретична медицина».

Є автором 55 наукових праць, в тому числі інформаційного листа, а також одного патенту на корисну модель.

Має вищі категорії зі спеціальностей «клінічна імунологія»  та  «алергологія».

Науково – педагогічний стаж складає 22 років.

Є членом Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації.

 

 

Бісюк Юрій Анатолійович

Доцент кафедри, доктор медичний наук

В 1998 році вступив до 1-го медичного факультету Кримського державного медичного університету. З 3-ого курсу займався студентською науковою роботою на кафедрі клінічної імунології та алергології, виступав на студентських науково-практичних конференціях, на яких займав призові місця. З 3-го по 6-й курс займав посаду Голови студентської наукової ради КДМУ. В 2002 р. лауреат премії АМН України за успіхи в науковій діяльності. В 2004 році закінчив з відзнакою Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського за спеціальністю «Лікувальна справа» та продовжив навчання в інтернатурі, яку закінчив в 2005 році та здобув кваліфікацію лікаря терапевта.

В 2004 році отримав членство в наступних професійних асоціаціях: Українське товариство фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації, Європейська академія алергології і клінічної імунології, Американський коледж алергії, астми та імунології, Американська академія алергії, астми і імунології.

З 2005 асистент кафедри клінічної імунології і алергології, а з 2006 по 2010 асистент кафедри внутрішньої медицини №2 (відділ клінічної імунології і алергології) КДМУ імені С.І. Георгієвського.

В 2007 році при науковій Раді Донецького національного медичного університету імені М. Горького успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Антиендотоксиновий імунітет у хворих на інфаркт міокарду» зі спеціальності 14.03.08 – імунологія та алергологія.

В 2008 році пройшов спеціалізацію з алергології, а в 2009 р. з клінічної імунології при Дон НМУ ім. М. Горького. В 2012 р. закінчив спеціалізацію з пульмонології при КДМУ імені С.І. Георгієвського.

В 2010 р. обраний на посаду доцента кафедри внутрішньої медицини №2 ДУ «КДМУ імені С.І. Георгієвського».

Основна педагогічна діяльність з 2005 по 2014 роки була пов’язана з викладанням клінічної імунології та алергології іноземним студентам на англійській мові, а лікувальна – з консультативною роботою в якості лікаря імунолога-алерголога 1 категорії, лікаря-спеціаліста з пульмонології у Відділковій клінічній лікарні на стації Сімферополь.

З 2010 року по 2014 працював на посаді доцента кафедри внутрішньої медицини №2 (відділ клінічної імунології і алергології), а також займав посаду завідувача сектору по інноваційній та міжнародній діяльності, директора Центру клінічних та лабораторних досліджень і відповідального секретаря фахового видання «Таврійський медико – біологічний вісник» при ДУ «КДМУ імені С.І. Георгієвського».

З вересня 2014 року доцент кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ ім. О.О. Богомольця.

В 2016 році при спеціалізованій вченій раді Національного медичного університету імені О.О. Богомольця успішно захистив докторську дисертацію на тему «Клінічну, імунолологічні, фармакогенетичні субтипи ендотоксин-залежного запалення у хворих на бронхіальну астму» зі спеціальності 14.03.08 – імунологія та алергологія.

Нагороджений почесними грамотами МОЗ України та Ради міністрів Автономної республіки Крим.

Вільно володіє українською, англійською, польською та російською мовами.

 

 

Фото Свидро

Свідро Олена Вікторівна.

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

У 1992 р. закінчила Київський медичний інститут за спеціальністю лікувальна справа. У 1992-1994 рр. пройшла інтернатуру з терапії. У 1996-1999 рр. перебувала  в аспірантурі з клінічної імунології на кафедрі клінічної імунології та алергології НМУ, з 1999 р. – асистент цієї кафедри.

У 1996-1998 рр. приймала участь у здійсненні ІІ фази клінічного випробування вітчизняного імунотропного препарату “Бластен.”

У 2000 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Клінічна ефективність бластену при хронічному обструктивному бронхіті та його вплив на продукцію інтерлейкінів-1, -2 і -4».

Сфера наукових та практичних інтересів – діагностика і лікування імунодефіцитів на тлі персистуючої бактеріальної і вірусної інфекції, а також алергічного риніту, полінозу, медикаментозної та інсектної алергії. Є членом Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації, товариства «Бронхіальна астма та алергія».

Автор 75 наукових праць та 3 патентів.

Має вищу кваліфікаційну категорію з клінічної імунології та алергології.   З 2014 року є головним позаштатним спеціалістом з питань імунології Департаменту охорони здоров’я м. Києва.

На кафедрі відповідає за лікувально-діагностичну роботу.

 

 

IMG_4102-5x8 (копия) 1

Плахотна Дар`я Володимирівна.

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

У 1994 році закінчила з відзнакою педіатричний факультет Українського Державного медичного університету  ім. О.О.Богомольця.

Після закінчення університету навчалась в магістратурі на кафедрі педіатрії №4, захистила роботу на здобуття звання магістра за темою «Особливості місцевого імунітету у дітей з ексудативним діатезом».

В 1997 року, за конкурсом, була обрана на посаду асистента кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології, де і працює до теперішнього часу.

У 2003 році захистила  кандидатську дисертацію на тему: “Роль цитокінів, що продукуються Т-хелперами І та ІІ типу, в патогенезі та діагностиці атопічного дерматиту у дітей”.

Автор та співавтор 35 друкованих наукових робіт та навчально-методичних праць, у тому числі 4 патентів України,  3 методичних розробок та навчально-методичного посібника. Науково-педагогічний стаж-13 років.

У 2007-2008 роках відвідувала курси англійської мови на кафедрі іноземних мов НМУ, після складання іспиту отримала відповідний сертифікат та викладає клінічну імунологію студентам англомовної форми навчання.

Постійно працює над підвищенням рівня своєї професійної майстерності, має вищу категорію дитячого імунолога, другу категорію за спеціальністю: дитяча алергологія.

Член Європейської асоціації імунологів та алергологів (EAACI) та Українського товариства клінічних імунологів та алергологів.

На кафедрі відповідає за студентський науковий гурток з клінічної імунології та алергології (з 2014 року).

 

 

IMG_4097-5x8 (копия) 1

Гуменюк Наталія Олексіївна.

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

Після закінчення Київського медичного інституту ім.. О.О.Богомольця в 1990 році, працювала дільничним лікарем педіатром поліклініці №1 ДКЛ №7 Печерського району м. Києва. З лютого 1992 року по вересень 1995 року – лікар-педіатр пункту невідкладної допомоги ДКЛ №3 Залізничного району м. Києва.

Із червня 1997 року по грудень 1997 року – старший лаборант кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології НМУ ім.. О.О. Богомольця м. Києва.

З грудня 1997 року працює асистентом кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології до обрання за конкурсом.

З квітня 1998року працює асистентом кафедри клінічної імунології та алергології з курсом дитячої клінічної імунології.

В 2007 році захистила кандидатську дисертація на тему «Особливості імунних порушень та їх імунотерапія у дітей з рецидивними бронхітами».  Брала участь в написанні учбового посібника “Клиническая иммунология с аллергологией детского возраста», підготувала методичні рекомендації  для позааудиторної роботи: “Імунодефіцитні захворювання”, підготувала до друку методичні рекомендації: “Сепсис”.

Опубліковано 15 робіт та 2 патенти України.

Має І кваліфікаційну категорію дитячого імунолога, спеціалізацію дитячого алерголога.

Регулярно бере участь у роботі науково-практичних конференцій за фахом.

 

 

 

 

Фото

Удовенко Наталія Сергіївна

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

В 2004 році закінчила Національний медичний університет імені О.О.Богомольця за спеціальністю терапія.

З серпня 2004 року почала працювати на кафедрі клінічної імунології та алергології.

Науково-педагогічний стаж -12 років.

Область професійних інтересів: герпесвірусні інфекції і офтальмогерпес, імунозалежна патологія, гіперплазія вилочкової залози у дітей, бронхіальна астма, алергічний риніт та атопічний дерматит у детей.

В 2013 році захистила кандидатську дисертацію за темою « Особливості імунного статусу та принципи імунотерапії запальних захворювань очей герпесвірусної етіології». Є автором 14 наукових публікацій у фахових виданнях. Результати дисертаційної роботи відображені 3-х виступах на науково-практичних конференціях, отримано 2 патенти України на корисну модель. Підготувала до друку методичні рекомендації: “Імунологія пухлин”, “Імунологічні аспекти аутоімунної патології”.

В 2016 році отримала І кваліфікаційну категорію клінічного імунолога та в 2012 році отримала II категорію дитячого алерголога.

В 2011-2012 році відвідувала курси англійської мови на кафедрі іноземних мов НМУ, після складання іспиту отримала відповідний сертифікат та з 2012-2013 навчального року викладає клінічну імунологію студентам англомовної форми навчання.

Є членом Українського товариства спеціалістів з клінічної імунології, алергології та імунореабілітації, з 2005 року є членом Європейської асоціації клінічної імунології та алергології (EAACI).

 

 

IMG_4314 (копия) 1

Іщенко Майя Іванівна.

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

У 1990 р. закінчила Кримський медичний інститут за спеціальністю педіатрія. В 1991-1997рр. працювала в Севастополі педіатром невідкладної допомоги.
1997-1999 гг. – головний дитячий імунолог м. Севастополь.

С 2000 г. – асистент кафедри клінічої імунології і алергології. Область професійних інтересів: герпетичні інфекції і Епштейна –Барр вірусна інфекція, гіперплазія лімфоїдної тканини та вилочкової залози у дітей, саркоїдоз, синдром хронічної втоми, бронхіальна астма і алергічний риніт у дітей.
У 2005 році захистила кандидатську дисертацію за темою «Клініко-імунологічна  діагностика та імунотерапія активних форм Епштейна-Барр вірусної інфекції у дітей з гіперплазією лімфоїдної тканини носоглотки». Автор 19 публікацій.

Має вищу категорію дитячого імунолога, другу категорію за спеціальністю: дитяча алергологія.

 

 

 

 

 

 

Секція медичної генетики.

 

Галаган Віра Олексіївна

доктор медичних наук, Заслужений лікар України

Галаган Віра Олексіївна 1951 р. н., закінчила педіатричний факультет Київського медичного інституту імені акад.. О.О. Богомольця в 1975 році. З 1975 р. до 1981 р. працювала лікарем – неонатологом ЦРЛ у Київській області.

З 1981 р. до 1983 р. навчалась в клінічній ординатурі кафедри неонатології Київського інституту удосконалення лікарів (КІУЛ).

Після закінчення клінічної ординатури з 1983 р. до 1987 р. займала посаду лікаря-педіатра в Інституті педіатрії, акушерства і гінекології АМН України.

В 1986 р. захистила кандидатську дисертацію.

З 1987 р. до 1989 р. – асистент курсу «Медична генетика» при кафедрі неонатології (КІУЛ) імені П. Л. Шупика, а з 1989 р. до 1992 р. – асистент кафедри медичної генетики КМАПО імені П. Л. Шупика, в організації якої прийняла безпосередню участь.

З 1992 р. до 2003 р. працюючи доцентом зазначеної кафедри читала лекції, проводила практичні заняття, семінари з клінічної генетики лікарям різного фаху, інтернам та викладачам вищих навчальних закладів.

З 2004 р. до 2011 р. – доцент (за сумісництвом) кафедри педіатрії № 2 з курсом медичної генетики та неонатології НМУ імені О.О.Богомольця.

З 2012 р. і по теперішній час – на посаді професора (за сумісництвом) кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ імені О.О.Богомольця, в зв’язку з переведенням курсу медичної генетики на дану кафедру.

З 1998 р. і по теперішній час – завідує медико-генетичним центром НДСЛ «Охматдит» МОЗ України, який є клінічною базою з медичної генетики НМУ імені. О.О.Богомольця.

У 2000 р. присвоєно вчене звання «Доцент».

У 2004 р. захистила докторську дисертацію з медичної генетики.

У 2008 р. присвоєно звання «Заслужений лікар України».

У 200 р. присвоєно звання професора.

Галаган В.О. є лікар-генетик вищої кваліфікаційної категорії. На сьогодні проводить практичні заняття з клінічної генетики зі студентами 5 курсу лікувальних та медико – психологічного факультетів та факультету підготовки лікарів для збройних сил України.

Після захисту докторської дисертації є автором 81 наукової роботи, в т.ч. у виданнях ВАК, співавтором 2 монографій. Прийняла активну участь у роботі 15 конференцій, симпозіумів, з’їздах з міжнародною участю.

Її клінічна та наукова праця присвячена медико-генетичному консультуванню сімей з вродженою та спадковою патологією, вивченню генетичних аспектів вроджених вад серця та інших патологічних станів.

Загальний лікарський стаж – 38 років.

Стаж за фахом «Медична генетика» – 26 років.

Науково-педагогічний стаж – 32 роки.

 

 

 

Мішаріна Жанна Анатоліївна

Асистент кафедри, кандидат медичних наук.

В 1989 році закінчила Київський медичний університет імені О.О.Богомольця за спеціальністю «Педіатрія».

З 1989 по 1990 роки за цільовим направленням працювала старшим лаборантом з вищою освітою відділу педіатрії, спадкової та вродженої патології Наукового центру радіаційної медицини.

З 1990 р. – молодший науковий співробітник відділу педіатрії, спадкової та вродженої патології, НЦРМ.

В 1995 році пройшла спеціалізацію з цитогенетичної та молекулярно-генетичної діагностики вродженої та спадкової патології на робочому місці в лабораторії Генетики Людини в Мюнхені, Німеччина. У тому ж році отримала сертифікат за спеціалізацією «Медична генетика» у Київській медичній академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика. У 1998 році пройшла спеціалізацію з лабораторної генетики у Київській Медичній Академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.

З 2000 по 2001 рр. – науковий співробітник відділу гематології дитячого віку, 2001- 2007 рр. – науковий співробітник відділу гематології та трансплантології, НЦРМ.

У 2006 році захистила кандидатську дисертацію за темою «Клініко-генетичні та цитогенетичні особливості дітей, які зазнали впливу внутрішньоутробного опромінення» зі спеціальності – Генетика.

У 2007 – 2008 роках – завідуюча лабораторією радіаційної генетики клініки ДУ «НЦРМ АМНУ», старший науковий співробітник відділу гематології та трансплантології, ДУ «НЦРМ АМНУ» за сумісництвом.

З 2009 року працювала старшим науковим співробітником відділу гематології та трансплантології, ДУ «НЦРМ АМНУ».

Неодноразово здійснювала виїзди на радіаційно забруднені території для проведення диспансеризації осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

У 2011 році отримала І категорію лікаря генетика.

З квітня 2013 року – асистент кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики НМУ ім. О.О. Богомольця. Викладає медичну генетику, в тому числі і студентам англомовної форми навчання.

Науково-педагогічний стаж – 22 роки.

Область професійних інтересів: дослідження ролі генетичних та епігенетичних маркерів лейкемій у дітей та дорослих (в тому числі цитогенетичні та молекулярно-генетичні порушення, вади розвитку), визначення особливостей диференціювання та проліферації гемопоетичних стовбурових клітин.

Автор 52 наукових публікацій, в тому числі співавтор навчального посібника «Антропогенетика з основами медичної генетики» 2013 року видання. Отримано 3 патенти України на корисну модель, опубліковано 5 методичних рекомендацій та інформаційних листів.

 

 

 

carik

Царик Владислав Вікторович

Асистент кафедри, кандидат медичних наук

В 2011 році закінчив НМУ імені О.О.Богомольця за спеціальністю «лікувальна справа». З 2011 по 2014 рік працював за розподілом старшим лаборантом кафедри. В 2013 році закінчив інтернатуру за спеціальністю «внутрішні хвороби» на кафедрі внутрішньої медицини №3.

З вересня 2014 року працює асистентом кафедри.

Сфера наукових інтересів: імунодефіцитні хвороби, порушення імунітету при різній соматичній патології, молекулярні аспекти алергології.

Є автором 24 статей у фахових виданнях ДАК МОН України. Приймав участь у багатьох конгресах та наукових з’їздах. Переможець постерної сесії на VIII Світовому форумі з імунореабілітації та алергології, м. Дубаї, ОАЕ.

Співавтор виданого в 2012 році під ред. Казмірчук В.Є. підручника «Иммунодефицитные болезни человека». Автор 1 патенту на корисну модель. Співавтор методичних рекомендацій «Імуноглобулінотерапія», «Клініка, діагностика та лікування герпесвірусних інфекцій людини».

В 2016 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за темою «Патогенетичне обґрунтування лікування хронічних риносинуситів, асоційованих з дефіцитом імуноглобуліну Е».

 

 

 

Сидоренко Євгенія Валентинівна.

Ассистент кафедри, кандидат медичних наук.

У 2002 році закінчила Національний медичний Університет ім. О.О. Богомольця.

З 2003-2006 р. працювала лаборантом кафедри інфекційних хвороб НМУ та лікарем інфекціоністом Олександрійської лікарні.

2007р. отримала спеціалізацію “клінічна імунологія”

2009 р. Асистент кафедри клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики.

В 2009 році пройшла курси спеціалізації з медичної генетики, викладає медичну генетику студентам лікувальних факультетів.

Кандидат медичних наук з 2010р. Тема роботи “ Фактори міжклітинної кооперації та використання препарату протефлазід в коррекції імуного статусу хворих на хронічний пієлонефрит”.