НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Кафедрa соціальної медицини та громадського здоров’я

Архів новин

Співпраця з Ягелонським університетом у сфері громадського здоров’я

Одним з пріоритетів розвитку національної системи охорони здоров’я є розбудова служби громадського здоров’я та її кадрове забезпечення.  Реалізація цього завдання вимагає створення якісно нових освітніх стандартів, навчальних  програм та планів. Фахівці НМУ імені О.О. Богомольця працюють над обґрунтуванням проектів освітніх документів з урахуванням сучасних потреб, міжнародних рекомендацій та кращого зарубіжного досвіду.

В рамках Угоди про співпрацю між НМУ імені О.О.Богомольця та Ягелонським університетом завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Грузєва Т.С. відвідала Інститут громадського здоров’я  Медичного колегіуму Ягелонського університету з метою вивчення досвіду підготовки фахівців у цьому авторитетному закладі з багатовіковою історією.

Згідно з програмою візиту відбулися застрічі з проректором Ягелонського університету, професором Б. Тобіас-Адамчук, директором Інституту громадського здоров’я, професором К. Совадою, деканом факультету наук про здоров’я, професором Т. Брзосткіем, завідувачами  та співробітниками кафедр факультету наук про здоров’я  і однопрофільної кафедри  медичного факультету. В ході зустрічей було презентовано напрями освітньої та наукової діяльності Інституту громадського здоров’я, навчальні програми і наукові проекти.

В рамках візиту професор Грузєва Т.С. взяла участь у науковому зібранні співробітників Інституту громадського здоров’я та у Святі науки, організованому співробітниками Ягелонського університету для мешканців і гостей м. Краків.

Незабутнє враження справили екскурсії до Collegium Maius  та відвідання Драматичного театру імені Ю. Словацького, де відбувалося нагородження переможців літературного конкурсу серед лікарів та святковий концерт.

За результатами візиту було окреслено можливі напрями співпраці у науковій і освітній сферах у  вирішенні проблем громадського здоров’я  співробітниками Інституту громадського здоров’я Ягелонського університету та НМУ імені О.О.Богомольця.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

1

2

3

Викладачі НМУ імені О.О.Богомольця – міжнародні експерти
з акредитації  ВНЗ та освітніх програм

Зважаючи на високий авторитет та професіоналізм викладачів НМУ імені О.О.Богомольця, Національне казахське агентство із забезпечення якості в освіті неодноразово запрошувало їх в якості міжнародних експертів з акредитації  ВНЗ та освітніх програм.  Міжнародними експертами виступали проректор з наукової роботи,  професор Черенько Т.М., проректор з міжнародних зв’язків та науково-педагогічної роботи, професор Линовицька О.В.,  начальник науково-дослідної частини, к.м.н., PhD  Дінець А.В., завідувач кафедри клінічної фармакології та  клінічної фармації, професор Хайтович М.В.

А впродовж 24-25.04 2017 р. Міжнародним експертом з акредитації Міжнародного казахсько-турецького університету імені Ходжи Ахмеда Ясаві виступила завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я, професор ГрузєваТ.С.  Університет здійснював акредитацію низки освітніх програм, у т.ч. освітньої програми підготовки PhD  за фахом «громадське здоров’я”. Попередньо було проаналізовано самозвіт ВУЗу.  В процесі зовнішнього аудиту було оцінено відповідність освітніх програм стандартам спеціалізованої програмної акредитації, ефективність навчальної та науково-практичної діяльності, проаналізовано слабкі ти сильні сторони, відвідано структурні підрозділи університету, проведено низку інтерв’ю з керівництвом закладу, співробітниками кафедри, з особами, що навчаються, роботодавцями тощо.

Важливим підсумком роботи команди міжнародних та національних експертів поряд з власне акредитацією  стало  також налагодження стосунків між вченими у сфері громадського здоров’я України та Казахстану і планування співпраці.

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

1

2

3

4

5

 

КВІТНЕВА СТУДЕНТСЬКА НАУКОВА СЕСІЯ

НА КАФЕДРІ СОЦІАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ ТА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

У 2016/2017 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ 

секція «Актуальні проблеми громадського здоров’я» 

19 квітня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулася квітнева студентська наукова сесія (КСНС) «Актуальні проблеми громадського здоров’я».

Для забезпечення належного рівня організації та проведення КСНС було створено журі у складі д.мед.н., професора Т.С. Грузєвої, д.мед.н., ст. н. сп. Б.І. Паламаря к.мед.н., доцента Н.В. Гречишкіної, к.мед.н., доцента В.Б. Замкевич, к.мед.н., доцента Л.О. Литвинової,.

До участі в КСНС «Актуальні проблеми громадського здоров’я» було рекомендовано 11 наукових робіт, авторами яких стали 10 студентів з НМУ імені О.О. Богомольця.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт та наукових доповідей учасників студентської наукової сесії члени журі вирішили визнати претендентами на нагородження:

диплом І ступеня – Дубовик Віолетта Юріївна – студентка ІV курсу медичного факультету № 2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця;

диплом ІІ ступеня – Маршалок Уляна Мар’янівна – студентка VІ курсу медичного факультету № 1 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця;

диплом ІІ ступеня – Куц Євгеній Сергійович – студент ІV курсу медичного факультету № 2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця;

диплом ІІІ ступеня – Когут Анна Олесівна – студентка ІV курсу медичного факультету № 2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця;

диплом ІІІ ступеня – Курпіта Богдана Володимирівна – студентка V курсу медичного факультету № 1 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця;

диплом ІІІ ступеня – Нежурбіда Іван Андрійович – студент VІ курсу медичного факультету №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Секційне засідання квітневої студентської наукової сесії пройшло в теплій і дружній атмосфері. Вручення дипломів ІІ та ІІІ ступенів відбулося безпосередньо після секційного засідання. Нагородження переможця КСНС «Актуальні проблеми громадського здоров’я» дипломом І ступеня відбудеться на загальному Підсумковому пленарному засіданні у травні 2017 року. Всі інші учасники отримали сертифікати.

Важливим результатом проведеного заходу його учасники вважають відкритий обмін науковими досягненнями, встановлення нових творчих стосунків, змістовні поради молодим науковцям провідних фахівців у галузі громадського здоров’я.

1

2

3

4

5

6

7

7a

8

9

 

Студентка НМУ зайняла І місце в ІІ етапі всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я»

12-13 квітня 2017 року в Сумському державному університеті відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» серед студентів медичних (фармацевтичних) і класичних університетів.

Учасниками ІІ етапу ВСО стали 27 студентів, які є переможцями І етапу ВСО у своїх вищих навчальних закладах. Серед тих, хто представляли НМУ імені О.О. Богомольця у ІІ етапі ВСО, були гуртківці кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я – студентка VI курсу медичного факультету №1 Комарова Тетяна та студент IV курсу медичного факультету №2, Барановський Тарас. Завдання ІІ етапу ВСО передбачали тестові питання, ситуаційні задачі та творче завдання. Журі оцінювали вирішення студентами завдань теоретичного та практичного спрямування, а також результати творчого змагання. Найкращі знання у вирішенні складних питань охорони здоров’я показала студентка НМУ імені О.О. Богомольця Комарова Тетяна, яка посіла І місце за результатами усіх видів змагання.

Учасників ІІ етапу ВСО привітали завідувачі профільних кафедр ВНЗ України, зокрема Сумського державного університету – професор Сміянов В.А., НМУ імені О.О.Богомольця – професор Грузєва Т.С., Харківського національного університету – професор Огнєв В.А., члени оргкомітету. Усі учасники ІІ етапу ВСО отримали сертифікати та подарунки

1

2

3

4

5

 

 

Чергове засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

13 квітня 2017 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця прочитано п`яту лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Порядок представлення наукових робіт: оформлення, публікація, виступ, захист».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця №711 від 09.11.2016 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету»

В лекції та презентації, які представлено доцентом кафедри Замкевич В.Б., було висвітлено питання щодо порядку представлення наукових робіт. Лектор звернула увагу на види наукових робіт (тези, статтю, методичні рекомендації, монографію, підручник, дисертаційна робота); структуру наукової роботи (мету, обсяг та методи, результати власних досліджень, висновки); особливості оформлення наукових робіт (представлення даних в таблицях, графічних зображеннях); правила оформлення посилань на джерела інформації, список літератури; виступ на конференції, правила оформлення презентації доповіді; поняття про дисертаційну роботу, автореферат; наукову новизну та практична значемыстьроботи; апробацію і захист дисертації; рецензування та опоненцію наукових робіт; впровадження отриманих результатів в практику; систему наукових звань в Україні та за кордоном (PhD); інструкцію про основні вимоги МОН України до оформлення дисертацій; можливості науковців щодо публікацій, українські медичні часописи; реєстри наукових конференцій, електронні періодичні медичні видання; цитування наукових робіт, його значення в роботі науковця. Scopus.

У ході дискусії було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора та кафедри.

14-04-2017-07 14-04-2017-08 14-04-2017-09 14-04-2017-10 14-04-2017-11 14-04-2017-12 14-04-2017-13

ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Профілактична медицина»

28 березня 2017 р. на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (ВКСНР) за напрямом «Профілактична медицина».

Захід було проведено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 20.10.2016 № 1266 у вигляді науково-практичної конференції.

Для забезпечення належного рівня організації та проведення ІІ туру ВКСНР в НМУ імені О.О. Богомольця було створено галузеву конкурсну комісію у складі д.мед.н., член-кореспондента НАМН України, професора В.Г. Бардова, д.мед.н., професора Т.С. Грузєвої, д.мед.н., професора С.Т. Омельчука, д.мед.н., професора І.М. Пельо, д.мед.н., професора В.А. Сміянова, студентки VІ курсу медичного факультету №1 НМУ імені О.О. Богомольця У.М. Маршалок та студента V курсу медичного факультету №2 НМУ імені О.О. Богомольця О.К. Шанька.

Члени галузевої конкурсної комісії за результатами рецензування представлених на ВКСНР авторам кращих з них надіслали запрошення для участі у підсумковій науково-практичній конференції для наукової доповіді та захисту роботи. До участі в очному етапі ІІ туру (ВКСНР) було рекомендовано 19 наукових робіт, авторами яких стали 25 студентів з 7 ВНЗ з усіх регіонів України.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт, рецензій та наукових доповідей учасників науково-практичної конференції галузева конкурсна комісія вирішила визнати претендентами на нагородження:

диплом І ступеня – Дубовик Віолетта Юріївна – студентка ІV курсу медичного факультету №1 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця;

диплом ІІ ступеня – Смородська Ольга Миколаївна – студентка V курсу медичного факультету Сумського державного університету;

диплом ІІ ступеня ­- Шлендик Вікторія Віталіївна – студентка VІ курсу медичного факультету №2 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця;

диплом ІІІ ступеня – Вілівчук Роман Віталійович – студент ІІІ курсу ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України»;

диплом ІІІ ступеня – Останіна Ольга Анатоліївна – студентка V курсу Запорізького державного медичного університету;

диплом ІІІ ступеня – Гаркавенко Катерина Олександрівна – студентка V курсу Харківського національного медичного університету та Скрипник Роман Ігорович – студент ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» м. Полтава.

Наукова-практична конференція пройшла в теплій і дружній атмосфері. Учасники висловили подяку членам журі за чітку організацію заходу, об’єктивність оцінок і  доброзичливість. Переможцям ВКСНР за напрямком «Профілактична медицина» було вручено дипломи та цінні подарунки. Усі учасники отримали сертифікати.

Важливим результатом проведеного заходу його учасники вважають відкритий обмін науковими досягненнями, встановлення нових творчих стосунків, змістовні поради молодим науковцям провідних фахівців у галузі профілактичної медицини. Підсумки ВКСНР свідчать, що майбутнє профілактичної медичної науки – в надійних руках.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

 

 

 

Вітаємо студентку НМУ імені О.О.Богомольця Дубовик Віолету  з перемогою в Міжнародному конкурсі  студентських наукових робіт  в рамках Х ювілейних Днів громадського здоров’я в Польщі!

У Вроцлавському медичному університеті відбулися Х ювілейні Дні громадського здоров’я,  в яких взяли участь  провідні науковці та студенти  з різних університетів Польщі,  Словаччини та України.

Урочисте відкриття форуму відбулося  23.03.2017 р.  науковою доповіддю Голови Польського товариства  громадського здоров’я, професора А.М. Фала.  В міжнародній панельній дискусії з доповіддю «Актуальні проблеми кадрового забезпечення громадського здоров’я” виступила завідувач кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я НМУ імені О.О.Богомольця, професор Грузєва Т.С.

Конкурс наукових робіт студентів та молодих вчених було проведено 24.03.2017 р. в рамках Х ювілейних Днів громадського здоров’я в Польщі. Конкурсантами було представлено 22  наукові роботи з провідних європейських університетів, у т.ч. з Ягелонського університету, Варшавського медичного університету,  Вроцлавського медичного університету, Університету м. Кельци,  Економічного університету  м. Катовіце, НМУ імені О.О. Богомольця.

Усі роботи було присвячено актуальним  проблемам громадського здоров’я,  у т.ч. менеджменту  в охороні здоров’я, профілактиці онкологічної патології, професійної патології,  внутрішньолікарняної інфекції, профілактичним технологіям в стоматології, боротьбі з інфекційними захворюваннями, розвитку телемедицини, проблемі самотності в студентському середовищі, інтернет-технологіям  в охороні здоров’я тощо.

Молодими вченими та студентами було зроблено  15 усних доповідей і 7 стендових доповідей. Рівень представлення доповідей був надзвичайно високим.

Студентка НМУ імені О.О.Богомольця Дубовик Віолета презентувала доповідь  «Поширеність куріння у студентському середовищі як проблема громадського здоров’я”, в якій представила результати власних наукових досліджень на основі єдиної міжнародної методології, рекомендованої ВООЗ. За результатами Конкурсу  студентка Дубовик В. посіла ІІ призове місце, обійшовши багатьох зарубіжних молодих вчених.

Конкурсна комісія відзначила актуальність роботи Дубовик В., високий методологічний рівень дослідження,  прекрасне володіння матеріалом та англійською мовою, якою було представлено роботу.

Тези наукової роботи Дубовик В. надруковано в матеріалах Х ювілейних Днів громадського здоров’я в Польщі, а саму роботу планується надрукувати в журналі «Public Health».

Вітаємо Віолету Дубовик з заслуженою перемогою!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 

Чергове засідання студентів та молодих науковців в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

 

1 березня 2017 року на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини прочитано четверту лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему«Помилки у статистичних дослідженнях: характеристика, розрахунок, оцінка, шляхи попередження та методи їх мінімізації».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця №711 від 09.11.2016 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету»

В лекції та презентації, які представлено доцентом кафедри Гречишкіною Н.В., було висвітлено питання щодо виникнення помилок під час проведення описового чи клінічного дослідження. Лектор звернула увагу на можливість допущення помилок під час всіх етапів дослідження від формування дослідних груп до представлення остаточних результатів. Слухачам окреслено шляхи запобігання таких помилок, а також мінімізації наслідків тих помилок, які вже виникли. Висвітлено необхідність вибору адекватних та коректних методів обробки отриманих результатів з метою запобігання та зменшення наслідків систематичних помилок. Наведено приклади можливих помилок під час різних етапів проведення дослідження та дано рекомендації щодо їх попередження.

У ході обговорення заслуханого матеріалу було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора.

1

2

3

4

5

6

7

Засідання студентського наукового гуртка кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицині

 

8 лютого 2017 р. на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка. Програмою було передбачено розгляд цілого ряду питань. Зокрема, обговорення проблем впровадження Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства» охоплювало питання відкриття регіональної мережі перинатальних центрів і реорганізацію системи надання медичної допомоги вагітним і новонародженим. Учасники активно обговорювали питання консультації, лікування та реабілітація вагітних, породіль, а також новонароджених дітей.

Гуртківці розглянули лютневий календар подій від ВООЗ, підготувавши повідомлення до  Всесвітнього дня боротьби проти раку, Міжнародного дня стоматолога, Всесвітнього дня хворого, Міжнародного дня дітей, хворих на рак та Всесвітнього дня рідкісних захворювань.

Було започатковано проект-конкурс «Зафільмуємо улюблену дисципліну або 10 фрагментів про об’єкти громадського здоров’я». Мета цього проекту – створення відеосупроводу до лекційного курсу навчальної дисципліни «Соціальна медицина, організація охорони здоров’я».

На засіданні також обговорювалися питання підготовки,  порядок та умови проведення 1 етапу Всеукраїнської олімпіади з соціальної медицини, яка відбудеться 21 лютого на кафедрі.

1

2

3

4

5

6

7

Чергове засідання студентів та молодих науковців  в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

 

1 лютого 2017 року на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини прочитано третю лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Використання статистичних методів обробки та аналізу даних клініко-епідеміологічних досліджень».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця №711 від 09.11.2016 р. «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету»

В лекції та презентації, які представлено асистентом кафедри Іншаковою Г.В., було розкрито статистичні методи обробки та аналізу отриманих у ході проведеного дослідження даних, а також детально надано методологію їх оцінки. У ході лекції представлено аналіз типів даних та метричних шкал, до яких вони належать, дано характеристику абсолютних та похідних величин, наведено розрахунок відносних та середніх показників, надано класифікацію статистичних сукупностей, що досліджуються, а також алгоритм оцінки розподілу даних, у т.ч. нормального.

Лектором було представлено алгоритм оцінки вірогідності отриманих результатів, у т.ч. поняття про внутрішню та зовнішню валідність, клінічну та статистичну значущість. Детально представлено параметричні й непараметричні критерії оцінки вірогідності,  метод стандартизації, оцінку змін явища у часі (динамічні ряди, тренди, прогнози). Слухачів також будо ознайомлено з дисперсійним аналізом, у т.ч. однофакторним (ANOVA) та багатофакторним  (МANOVA).

Також було висвітлено оцінку взаємозв’язку у статистичній сукупності, а саме: кореляційно-регресійний аналіз, парні та множинні коефіцієнти кореляції, рівняння регресії.

Для обчислення різних величин, пов’язаних з часом спостереження за пацієнтом, було представлено аналіз виживаємості пацієнтів, зокрема методику Каплана-Мейера.

Для кращого засвоєння матеріалу, лектором було наведено приклади на застосування статистичних методів обробки даних та їх оцінки.

У ході обговорення заслуханого матеріалу було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора.

1

2

3

4

 

 

Чергове засідання студентів та молодих науковців  в рамках науково-освітнього циклу «Наукове дослідження: від А до Я»

13 січня 2017 року на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини прочитано другу лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Класифікація та характеристика статистичних клініко-епідеміологічних досліджень».

Захід проведено відповідно до наказу НМУ імені О.О.Богомольця № 711 від 09.11.2016 року «Про організацію безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету»

Слухачами лекції стали 50 молодих науковців і студентів. Лектор, кандидат педагогічних наук Донік О. М. у своєму виступі та презентації розкрила низку питань: дизайн дослідження (етика проведення дослідження, структура дослідження), контрольна група дослідження (порядок та особливості формування), види контролю, рандомізація та стратифікація, класифікація досліджень (за часом, за обсягом, за характером втручань), описові дослідження, аналітичні дослідження: дослідження випадок-контроль, показник відношення шансів (ОR): розрахунок та оцінка, аналітичні дослідження, когортне дослідження, показник відносного ризику (RR): розрахунок та оцінка, скринінгові дослідження, рандомізовані клінічні дослідження.

В обговоренні заслуханої лекції взяли участь аспіранти, клінічні ординатори, магістранти, пошукувачі, голови студентських наукових гуртків.

За бажанням учасники отримали роздруковані слайди лекційного матеріалу.

1

2

3

 

 

Участь фахівців НМУ в обговоренні  проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року.

08.12.2016 р. відбулися консультації  з обговорення проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року,  яку розроблено у відповідності до Цілей сталого розвитку,  які є частиною Порядку денного галузі розвитку на період до 2013 року,  прийнятого світовими лідерами  на історичному  Саміті ООН у 2015 р. Проект документу узгоджено зі Стратегією сталого розвитку «Україна – 2020» та Оновленою стратегією сталого розвитку Європейського Союзу.

Програма розвитку ООН в Україні ініціювала розробку проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року.  Цей документ розглядається як рамковий, який визначає стратегічні напрями довгострокового розвитку для України та сприяє інтеграції цілей сталого розвитку у національні плани, стратегії і програми. Цільові показники та індикатори Стратегії  включають 7 стратегічних цілей,  20 операційних цілей, 190 завдань та відповідні індикатори.

Операційна ціль 4.1 «Забезпечити здорове життя та сприяти благополуччю для всіх в будь-якому віці» містить низку важливих завдань з профілактики захворювань, формування здорового способу життя, підвищення доступності і якості медичного обслуговування.

Операційна ціль 4.2. стосується забезпечення інклюзивної та справедливої якісної освіти і сприяння можливостям навчатися протягом усього життя.

Операційна ціль 4.3. спрямована на досягнення інклюзивності, безпеки, життєстійкості та збалансованості міст та населених пунктів.

В обговоренні проекту взяли участь фахівці різних напрямів, у т.ч. фахівці з економіки, соціальної політики,  охорони здоров’я, екології, врядування тощо.

 

1

2

3

4

5

 

Реалізація програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету

7 грудня 2016 року на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини розпочато реалізацію програми безперервної наукової освіти членів Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя та молодих науковців університету.

Проведено першу лекцію циклу «Наукове дослідження: від А до Я» на тему «Планування та організація наукового дослідження в медицині».

Лектор доцент Литвинова Л.О. у своєму виступі та презентації розкрила низку питань:  обгрунтування актуальності дослідження; його алгоритм; складання плану дослідження; обсяг дослідження (формування вибірки та вимоги до неї, типи вибірок, розрахунок необхідної достатньої кількості одиниць спостереження); критерії включення та виключення одиниць дослідження; методи дослідження (оцінка їх чутливості та специфічності, ROC-аналіз, «легітимність» методів, що використовуються в дослідженні); методи збору первинного статистичного матеріалу; формування бази даних; якісні та кількісні дані; особливості кодування/шифрування даних; групування даних; розробні та аналітичні таблиці; пакети статистичної обробки та особливості  їх використання.

У ході обговорення заслуханого матеріалу було дано відповіді на запитання слухачів, отримано подяки на адресу лектора, визначено оптимальний регламент наступних засідань.

1

2

3

4

5

6

 

 

Стажування  з громадського здоров’я  викладачів  НМУ імені О.О.Богомольця  в науково-освітніх закладах Польщі

 22-26 листопада 2016 р. співробітники НМУ імені О.О.Богомольця – декан медичного факультету №4, професор Пельо І.М. та завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної  медицини, професор Грузєва Т.С. проходили стажування з громадського здоров’я  в Національному інституті громадського здоров’я у Варшаві, Санітарному інспектораті Вроцлавського воєводства, клінічній лікарні м. Вроцлав та Вроцлавському медичному університеті.

Стажування організовано провідними науковцями Польського товариства  громадського здоров’я за ініціативи його Голови, професора Фала А. М.

Програмf стажування включала теоретичну і практичну частини, а також участь у ІІ Міжнародному конгресі громадського здоров’я. Учасники стажування прослухали курс лекцій з актуальних питань громадського здоров’я, прочитаних провідними науковцями  Польщі, взяли участь у дискусіях щодо перспективних шляхів розбудови служби громадського здоров’я, познайомилися з практичною діяльністю закладів громадського здоров’я. Директор Національного інституту громадського здоров’я в Варшаві, професор Висоцький М.  презентував наукові видання цієї авторитетної наукової установи.

Надзвичайно цікавою і  корисною була участь фахівців НМУ імені О.О.Богомольця у роботі    ІІ Міжнародного конгресу громадського здоров’я,  де була можливість прослухати доповіді  провідних вчених з Польщі, Німеччини, Сербії, а також виступити зі своїми науковими повідомленнями, взяти участь у роботі міжнародної панелі «Найважливіші проблеми громадського здоров’я в найближчому майбутньому”.

Учасники стажування ознайомилися також з  діяльністю видавництва наукових медичних журналів ALUNA, яке випускає  4 фахові журнали, з яких 2 цитуються в базі Scopus.

Пізнавальною  і цікавою була культурна програма, яка включала  відвідання музеїв, парків, костьолів, історичних місць тощо.

За результатами поїздки та неформального спілкування визначено шляхи подальшої співпраці фахівців з громадського здоров’я НМУ та науково-освітніх закладів Польщі.

14

15

16

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

Засідання студентського наукового гуртка кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицині у вигляді ділової гри

 

9 листопада 2016 р. на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка. Програмою було передбачено розгляд 2 питань:

  1. Актуальні проблеми розвитку сімейної медицини в Україні
  2. Фізична активність як важливий детермінант здоров’я

Обговорення проблем розвитку сімейної медицини охоплювало питання кадрового забезпечення первинної ланки, обсягів та якості профілактичної роботи, прихильності фахівців профілактиці.

Висвітлення питань фізичної активності населення  проводилося у вигляді ділової гри як засідання уряду зі звітами очільників причетних міністерств – охорони здоров’я, освіти і науки, молоді і спорту, за участю представників ЗМІ, громадських, у т.ч. пацієнтських організацій.

Умовами ділової гри передбачалися  обговорення звітів міністрів та година запитань і відповідей. Представники уряду відповідали на різноманітні запитання преси, членів пацієнтських організацій та громадськості.

Учасники ділової гри спільними зусиллями визначили пріоритетні заходи щодо підвищення рівня фізичної активності населення і рівня здоров’я.

Експертами запропонованого пакету заходів з підвищення фізичної активності виступили головний лікар Київського міського центру здоров’я та викладачі кафедри.

Використання такої форми проведення засідання студентського наукового гуртка отримало позитивні оцінки його учасників. Було прийнято рішення про подальше використання даного методу ділової гри в роботі гуртківців.

1

2

3

3a

4

5

6

6a

7

8

9

10

11

12

13

14

 

 

Некролог

11 жовтня 2016 р. відійшла у вічність на 86 році життя чудова людина, шанований педагог, доцент кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О. Богомольця Кухленко Генрієта Василівна.

Понад 40 років професійного життя Кухленко Г.В. віддала підготовці сучасної плеяди організаторів охорони здоров’я.

Генрієта Василівна як високоінтелектуальна особистість яскраво пройшла свій життєвий шлях, була учасником Великої Вітчизняної війни, мала унікальний досвід практичної, наукової та педагогічної діяльності. Після закінчення Київського медичного інституту працювала санітарним лікарем та лікарем-епідеміологом у Житомирській області і місті Чернівці, десять років займалася науковою роботою в Київському НДІ комунальної гігієни, з 1972 р. по 2012 р.  – працювала викладачем кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини.

Доцент Кухленко Г.В. зробила значний внесок у розвиток медичної науки. Протягом багатьох років була незмінним секретарем апробаційної ради при спеціалізованій вченій раді НМУ Д.26.003.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеню доктора та кандидата медичних наук. Написала понад 100 наукових та науково-педагогічних робіт, у т.ч. 13 підручників та навчальних посібників.

Генрієта Василівна була прекрасним педагогом, науковцем, наставником молодих викладачів, чуйною і надійною людиною, яка користувалася великою повагою і заслуженим авторитетом у колективі.

Пам’ять про доцента Кухленко назавжди збережеться в серцях колег, друзів, учнів, усіх, хто знав Генрієту Василівну.

Колектив кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини

Національного медичного університету

імені О.О.Богомольця

kuhlenko

Сучасні профілактичні стратегії  – в первинну ланку охорони здоров’я

В рамках проекту ВООЗ та Швейцарського Агенства розвитку і співробітництва «Неінфекційні захворювання:профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» міжнародними та національними фахівцями за сприяння МОЗ України та Бюро ВООЗ в Україні здійснюється розробка  програми і матеріалів Тренінгу для працівників первинної ланки медичної допомоги щодо інтегрованого ведення гіпертензії та діабету.

Тренінг матиме чітку профілактичну спрямованість і ґрунтуватиметься на оцінці сумарного ризику розвитку НІЗ і корекції чинників ризику у пацієнтів первинної ланки охорони здоров’я.

6-8 вересня 2016 р. відбулася експертна зустріч щодо подальшої розробки та адаптації матеріалів тренінгу для працівників первинної ланки медичної допомоги щодо інтегрованого ведення гіпертензії та діабету.

У ній взяли участь консультанти ВООЗ Ділан Коллінз (Оксвордський університет), Тіна Лаатікенен (Центр співробітництва з ВООЗ щодо профілактики НІЗ і зміцненню здоров’я, Хельсинки),  Глава Бюро ВООЗ в Україні Луіджі Мігліоріні,  а також представники МОЗ України, Бюро ВООЗ в Україні, національні експерти, у т.ч. завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, професор Грузєва Т.С.

За результатами широкого обговорення програми та матеріалів тренінгу визначено напрями їх подальшого удосконалення для остаточного затвердження і проведення у жовтні 2016 р. серії тренінгів для викладачів і працівників закладів ПМД пілотних регіонів України.

1 2 3 4 5

РЕАІЗАЦІЯ СТРАТЕГІЇ ПРОФІЛАКТИКИ ТА БОРОТЬБИ З НІЗ В УКРАЇНІ

5-7 липня 2016 року в Україні проведено семінар ВООЗ з тестування тренінгового пакету «ПРОФІЛАКТИКА ТА ВЕДЕННЯ ПАЦІЄНТІВ З НЕІНФЕКЦІЙНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ В ПЕРВИННІЙ ЛАНЦІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я».

Програму та навчально-методичне забезпечення було розроблено мультидисциплінарною групою провідних фахівців України у сфері профілактичної медицини, сімейної медицини,  внутрішньої медицини, дієтології, санології тощо. Тренінг мав чітке профілактичне спрямування.

Учасниками тренінгу стали фахівці сімейної медицини, керівники закладів охорони здоров’я, викладачі ВМНЗ з різних регіонів України.

Національними тренерами виступили викладачі НМУ імені О.О. Богомольця завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С. та доцент Швець О.В.

Оцінювали якість навчально-методичних матеріалів тренінгу та технологію  їх викладання авторитетні зарубіжні експерти: Dr Jill Farrington, Head a.i. NCD Project Office, Senior Technical Officer, Division of NCDs & Promoting Health through the Life-coursе ( ЄРБ ВООЗ, Копенгаген, Данія),  Dr Dylan Collins, WHO Collaborating Centre for Self Care, (Університет Оксворду, Велика Британія), Professor Tiina Laatikainen, WHO Collaborating Centre for Noncommunicable Disease Prevention, Health Promotion and Monitoring (Хельсінкі, Фінляндія).

Тренінг урочисто відкрили представники МОЗ України, Бюро ВООЗ в Україні, Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва (SDC).

Протягом трьох днів учасники тренінгу взяли участь у 24 інтерактивних лекціях, практичній  роботі у малих групах, дискусіях,  пре- та посттестуванні, обміні досвідом тощо.

Міжнародні експерти високо оцінили зміст та якість викладання освітньої програми тренінгу і надали цінні поради щодо його  удосконалення.

Надзвичайно приємним підсумком роботи тренінгу стали схвальні відгуки його головних експертів – лікарів первинної ланки, яким призначався тренінг-семінар.

Системна робота щодо навчання персоналу сучасним технологіям профілактики НІЗ та ведення пацієнтів  з НІЗ  в первинній ланці охорони здоров’я буде продовжено на регіональному рівні.

СТУДЕНСТВО ПРОТИ КУРІННЯ!
ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З КУРІННЯМ 31 травня

 

В переддень Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О. Богомольця відбулося засідання студентського наукового гуртка з тематикою «Ні – тютюнопалінню!».

В засіданні наукового гуртка взяли участь студенти і співробітники кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини та співробітники Київського міського центру здоров’я.

Програмою заходу було передбачено перегляд відеороликів, тематичні доповіді, дискусія, рольові ігри, майстер-клас з консультування пацієнтів в закладах охорони здоров’я з питань припинення куріння.

Студенти-іноземці поділилися інформацією щодо ситуації з поширеності вживання тютюну в їхніх країнах, підходами до боротьби з цим чинником ризику, особистим ставленням до куріння. Зокрема, було висвітлено ситуації в Іспанії, Південній Кореї, Сирії, США, Україні.

В рольовій грі щодо консультування пацієнтів щодо припинення куріння студентка медичного факультету №2 Маміна Анна виступила в ролі консультанта.

Майстер-клас щодо короткого втручання з питань профілактики та припинення куріння провів головний лікар Київського міського центру здоров’я Стойка О.О.

Прийнято одностайне рішення про підтримку законопроекту щодо збільшення площі попереджувальних написів на пачках сигарет до 65% та щодо посилення контролю над обігом електронних сигарет. Учасники заходу домовилися про продовження обговорення економічних та медико-соціальних аспектів боротьби з курінням на наступних засіданнях студентського наукового гуртка.

 

 

УЧАСТЬ ФАХІФВЦІВ НМУ В НАЦІОНАЛЬНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ З ПИТАНЬ БОРОТЬБИ З ВІЛ/СНІД

 

25-26.05.2016 р. в Україні проходила Національна конференція «Обличчям до виклику: майбутнє реформи сектору ВІЛ та охорони здоров’я в Україні», організаторами якої виступили МОЗ України, проект USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії».

Програмою конференції було передбачено обговорення широкого кола проблем, у т.ч. виклики та наслідки епідемії ВІЛ, стратегії фінансування охорони здоров’я, кадрове планування в охороні здоров’я, у т.ч. в секторі ВІЛ, роль регіонів у пілотування нових підходів протидії, моделі сталого надання послуг тощо.

Конференцію відкрили в.о. Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, директор місії агентства США з міжнародного розвитку в Україні Сьюзан Фрітц, координатор ЮНЕЙДС в Україні Яцек Тишко, голова Координаційної ради всеукраїнської мережі ЛЖВ Дмитро Шерембей.

Робота конференції включала доповіді, панельні дискусії, запитання і відповіді тощо.

Від Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у роботі Національної конференції взяли участь завідувач кафедри епідеміології, проф. Колеснікова І.П., завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, проф. Грузєва Т.С. та професор кафедри Галієнко Л.І., директор УТЦСМ, доц. Висоцька О.І. Професор Колеснікова І.П. виступила у ході панельної дискусії «Формування національної системи громадського здоров’я» з питань підготовки кадрів для громадського здоров’я.

За підсумками роботи конференції прийнято рекомендації, спрямовані на удосконалення питань боротьби з ВІЛ\СНІД.

 

 

ЛЕКЦІЯ ДОКТОРА АНТУАНА ЛІСЄЦА (ХОРВАТІЯ)

 

У рамках міжнародної співпраці 24 травня 2016 р. на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбувся важливий захід виховного характеру.

Перед студентами виступив лектор з Хорватії, доктор Антун Лісєц. Темою лекції було формування морально-етичних цінностей у майбутніх працівників охорони здоров’я.

Завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, професор Грузєва Т.С. представила доктора А. Лісєца як відомого лектора, активного учасника багатьох заходів міжнародного рівня, у т.ч. організованих і проведених в НМУ імені О.О.Богомольця.

У виступі доктора А. Лісєца було піднято низку питань світоглядного характеру, формування морально-етичних цінностей, духовного та деонтологічного виховання молоді, моральної відповідальності лікарів в контексті професійної діяльності тощо.

Доктор Лісєц наголосив на необхідності глибокого розуміння і докладання зусиль для утвердження засад здорового способу життя, у т.ч. дотримання і пропагування здорової і безпечної статевої поведінки, відповідального батьківства і поваги до інституту сім’ї.

Акцент було зроблено на лікарській етиці як сукупності принципів і норм поведінки лікаря, що обумовлені специфікою його професії та становищем у суспільстві, на деонтологічних принципах медичної діяльності. Після закінчення лекції доктор Лісєц відповів на запитання студентів та викладачів кафедри, відбувся обмін контактами для подальшого спілкування.

 

 

Участь у семінарі ВООЗ з впровадження Пакету основних заходів зі скорочення поширеності неінфекційних захворювань (PEN) в первинну ланку охорони здоров’я

 

Європейським регіональним бюро ВООЗ було організовано і проведено16-19.05.2016 р. в м. Самарканд Семінар ВООЗ з впровадження Пакету основних заходів з неінфекційних захворювань (НІЗ) для первинної медико-санітарної допомоги в Східній Європі та Центральній Азії.

Метою заходу було надання підтримки державам-членам ВООЗ у впровадженні Пакету ВООЗ щодо основних заходів боротьби з НІЗ для первинної медичної допомоги, створення платформи для обміну досвідом, забезпечення взаємодопомоги і обговорення питань, які становлять загальний інтерес.

Програмою Семінару було передбачено вивчення досвіду інших країн Європейського регіону ВООЗ щодо впровадження сучасних, науково доведених, рекомендованих ВООЗ стратегій боротьби з НІЗ в умовах обмежених ресурсів в первинній ланці охорони здоров’я, перспективних шляхів формування та запровадження навчальних програм на додипломному та післядипломному рівні щодо профілактики та лікування НІЗ, підходів щодо запровадження моніторингу і оцінки результатів реалізації запропонованого ВООЗ Пакету заходів.

У Семінарі ВООЗ взяли участь фахівці з 10 країн Європейського Регіону ВООЗ, у т.ч. з України. Українську делегацію представляли керівники профільних структурних підрозділів МОЗ України, представник Бюро ВООЗ в Україні, професор НМУ імені О.О.Богомольця Т. Грузєва, яка входить в робочу групу МОЗ України і є експертом з вказаних питань.

При проведенні Семінару ВООЗ використовувалися різні форми роботи, у т.ч. лекції, практичні тренінги, у т.ч. робота в малих групах, обговорення тощо.

Лекторами та тренерами виступили д-р Жілл Фарінгтон (відділ НІЗ та зміцнення здоров’я на всіх етапах життя, ЄРБ ВООЗ, Данія), д-р Ділан Коллінз (Оксфордський університет, Велика Британія), професор Ренато Гелаззі (радник ВООЗ, Швейцарія), д-р Хуан Телло (керівник програми надання медичних послуг ЄРБ ВООЗ, Данія), професор Тііна Лаатікаінен (Центр співробітництва з ВООЗ з питань профілактики НІЗ, зміцнення і моніторингу здоров’я, Фінляндія) та інші авторитетні фахівці.

Члени української делегації представили напрацьовані в Україні матеріали освітнього курсу з профілактики НІЗ в ПМД, які апробовано в пілотних регіонах, висвітили питання застосування в країні міжсекторального підходу до боротьби з НІЗ, окреслили плани щодо імплементації Пакету основних заходів з НІЗ для первинної медичної допомоги (PEN).

Отримані знання буде використано при розробці заходів з реалізації в Україні Національного плану боротьби з НІЗ, при вдосконаленні навчальних програм підготовки фахівців первинної ланки охорони здоров’я з питань профілактики НІЗ, при написанні сучасних навчально-методичних матеріалів з вказаних питань тощо.

 

ІІ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «СОЦІАЛЬНА МЕДИЦИНА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

 

28–29 квітня 2016 р. на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) із навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я».

З метою успішного проведення ВСО на кафедрі було створено організаційний комітет, журі, мандатну та апеляційну комісії, опрацьовано порядок та умови проведення ІІ етапу ВСО, підготовлено програму олімпіади та план організаційних заходів щодо її реалізації.

В заході взяли участь кращі студенти 13 ВНЗ, які представляли майже усі регіони України, у т.ч. дві студентки V курсу медичного факультету №1 та одна студентка VI курсу медичного факультету №2 НМУ імені О.О.Богомольця.

ІІ етап ВСО було проведено в 2 тури, що дозволило здійснити об’єктивну оцінку теоретичних знань і практичної підготовки студентів з соціальної медицини та організації охорони здоров’я . Робота журі здійснювалася в умовах анонімності, з урахуванням відповідних оціночних критеріїв. Підсумки ІІ етапу ВСО засвідчили досить високий рівень теоретичної та практичної підготовки її учасників.

За результатами виконання обов’язкового та творчого завдання дипломом І ступеня було нагороджено Комарову Тетяну – студентку V курсу медичного факультету №1 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця; диплом ІІ ступеня отримала Шкіль Христина – студентка VІ курсу медичного факультету Івано-Франківського національного медичного університету; диплом ІІІ ступеня – Шаповал Максим – студент VІ курсу медичного інституту Сумського державного університету.

За високий рівень теоретичних знань і творчий підхід до вирішення завдань ВСО п’ять студентів нагороджено заохочувальними дипломами: Любітов Д.Ю. (ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України»), Макашутіна О.О. (Харківський національний медичний університет), Токарчук О.О. (Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова»), Черкун Є.Ю. (ДВНЗ «Українська медична стоматологічна академія»), Гаджега І.І. (ДВНЗ «Ужгородський національний університет»).

ІІ етап ВСО пройшов в теплій і дружній атмосфері. Учасники ВСО висловили задоволення високим рівнем її організації, у т.ч. культурною програмою (автобусною екскурсією в Національний музей народної архітектури та побуту України в селищі Пирогово).

Щиро вітаємо всіх учасників ВСО та бажаємо подальших творчих успіхів і нових перемог!

 

 

СТУДЕНТИ-МЕДИКИ ЗА ІНТЕНСИФІКАЦІЮ БОРОТЬБИ ЗІ ШКІДЛИВИМ ВЖИВАННЯМ АЛКОГОЛЮ

 

27 квітня 2016 р.на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця відбулося засідання студентського наукового гуртка на тему «Шкідливе вживання алкоголю: масштаби та заходи протидії».

У засіданні взяли участь члени студентського наукового гуртка, представники студентського наукового товариства імені О.А. Киселя, співробітники кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, у т.ч. член міжсекторальної робочої групи щодо супроводу спільного проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні», завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, професор Тетяна Грузєва, а також головний лікар Київського міського центру здоров’я, к.мед.н. Отто Стойка, доцент кафедри дерматології та венерології НМУ імені О.О.Богомольця, магістрант кафедри управління охороною суспільного здоров’я НАДУ при Президентові України, к.мед.н., доцент Короленко В.В., заступник голови секретаріату громадської організації «Рух «Твереза Україна» Сергій Кравченко.

Доповідь про ситуацію з вживанням алкоголю в Україні, модель і тенденції споживання алкогольних напоїв в різних прошарках суспільства, медико-соціальні та економічні проблеми, пов’язані з цим чинником ризику розвитку захворювань, підходи до протидії зробила студентка 5 курсу медичного факультету №2 Маршалок Ульяна. Ця доповідь викликала жваву дискусію між студентами, представниками практичної охорони здоров’я, громадянського суспільства.

Виступи учасників засідання, студентів та старших колег, дозволили сформувати критичне ставлення до ситуації та визначити перелік заходів, які необхідно вжити на різних рівнях управління, фахівцями різних спеціальностей, членами громадських організацій тощо, для скорочення поширеності шкідливого вживання алкоголю та попередження пов’язаних з ним проблем. Прийнято рішення про продовження діалогу на вказану тему на наступному засіданні наукового студентського гуртка у широкому колі однодумців та про співпрацю представників студентства, практичної охорони здоров’я і громадських організацій в антиалкогольній діяльності.

 

ОГОЛОШЕННЯ

 

27 квітня 2016 р. відбудеться засідання студентського наукового гуртка кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини на тему «Шкідливе вживання алкоголю: масштаби та заходи протидії».

У засіданні візьмуть участь члени наукового гуртка, представники студентського наукового товариства імені О.А. Киселя, співробітники кафедри, у т.ч. член міжсекторальної робочої групи щодо супроводу спільного проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні», завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, проф. Грузєва Т.С., а також головний лікар Київського міського центру здоров’я, к.мед.н. Стойка О.О., заступник голови секретаріату громадської організації «Рух «Твереза Україна» Кравченко А.М.

Місце проведення: кафедра організації охорони здоров’я та соціальної медицини (м. Київ, вул. Політехнічна 25/29, студентська поліклініка, 7 поверх), ауд. №12.

Початок: о 15.00

 

Обговорюємо проект Концепції розвитку системи громадського здоров’я в Україні

 

З ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я 22.04.2016 р. Відбулося засідання Круглого столу на тему «Розвиток системи громадського здоров’я в Україні». У його роботі взяли участь Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я , професор Богомолець О.В., заступники Голови – Сисоєнко І.В., Мусій О.С., член Комітету Кириченко О.М., заступник Міністра охорони здоров’я України Перегінець І.Б., Керівник напряму освіта, наукове співробітництво та соціальна політика Групи підтримки для України Європейської Комісії Леон Лора Хосе Роман, менеджер Проекту «НІЗ:профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» Бюро ВООЗ в Україні маквіней Джеральдін, члени міжнародної міжвідомчої робочої групи МОЗ України з розробки проекту Концепції розвитку системи громадського здоров’я, а також представники НАМН України, Держпродспоживслужби України, ДСЕС України, ВМНЗ та закладів післядипломної медичної освіти України, практичної охорони здоров’я, громадських організацій тощо.

В роботі Круглого столу взяли участь представники НМУ імені О.О.Богомольця, у т.ч. завідувач кафедри, член-кореспондент НАМН України, професор Яворовський О.П., завідувач кафедри, професор Грузєва Т.С., завідувач кафедри, професор Барна О.М., декан медичного факультету №4, професор Пельо І.М., доцент Володій М.В.

Різнобічне обговорення представленого представниками міжнародної міжвідомчої робочої групи МОЗ України напрацьованого проекту сприятиме удосконаленню його структури та змістового наповнення, що стане запорукою успішності його майбутньої реалізації.

 

ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Профілактична медицина»

 

22 березня 2016 р. на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (ВКСНР) за напрямом «Профілактична медицина».

Захід було проведено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 13.10.2015 р. № 1079 у вигляді науково-практичної конференції.

Для забезпечення належного рівня організації та проведення ІІ туру ВКСНР в НМУ імені О.О. Богомольця було створено галузеву конкурсну комісію у складі д.мед.н., професора В.Г. Бардова, д.мед.н., професора Т.С.Грузєвої, д.мед.н., професора С.Т.Омельчука, д.мед.н., професора І.П.Колеснікової, д.мед.н., професора І.М.Пельо, к.мед.н., професора Л.І.Галієнко, д.мед.н. Б.І. Паламара, к.мед.н. О.О.Стойки.

Галузева конкурсна комісія забезпечила рецензування 14 студентських наукових робіт, що надійшли з 6 вищих навчальних закладів України. На підсумковій науково-практичній конференції свої роботи презентували 17 студентів.

На підставі відкритого обговорення наукових робіт, рецензій та наукових доповідей учасників науково-практичної конференції галузева конкурсна комісія вирішила визнати претендентами на нагородження:

диплом І ступеня – Маршалок Уляна Мар’янівна – студентка V курсу медичного факультету №1 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця;

диплом ІІ ступеня – Зайцева Тетяна Олександрівна та Багуля Катерина Володимирівна – студентки V курсу медичного факультету Сумського державного університету;

диплом ІІІ ступеня – Черкун Євгеній Юрійович та Печеник Тетяна Василівна – студенти V курсу медичного факультету ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» м. Полтава;

диплом ІІІ ступеня – Нежурбіда Іван Андрійович – студент V курсу медичного факультету №4 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.

Наукова конференція пройшла в теплій і дружній атмосфері. Учасники ВКСНР висловили задоволення високим рівнем його організації.

Щиро вітаємо всіх учасників ВКСНР та бажаємо подальших творчих успіхів і нових перемог!

 

Інформація про проведення І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця

або «Шукаємо майбутніх міністрів».

 

Згідно з наказом МОН України № 1247 від 27.11.2015 р. та відповідно до наказу НМУ імені О.О. Богомольця від 18.12.2015 р. № 908 на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини 12 лютого 2016 р було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади (ВСО) з навчальної дисципліни «соціальна медицина та організація охорони здоров’я» серед студентів медичних (фармацевтичних) і класичних університетів.

Учасниками І етапу ВСО стали 13 студентів, які мають відмінні та добрі оцінки з навчальної дисципліни, є гуртківцями і мріють пов’язати свою майбутню професійну долю з організацією охорони здоров’я та менеджментом. Серед тих, хто змагався за право представляти НМУ імені О.О. Богомольця у ІІ етапі ВСО, студенти IV, V,VI курсів, представники медичних факультетів №1, №2 та №4, в переважній більшості – представники жіночої статі.

Завдання І етапу ВСО передбачали тестові питання, ситуаційні задачі та творче завдання з підготовки наочного матеріалу стосовно тематики Всесвітнього дня здоров’я 2016 р. Авторитетне журі провело оцінювання вирішення студентами завдань теоретичного та практичного спрямування, а також результати творчого змагання.

Усі учасники І етапу ВСО добре справилися з завданнями, а три найуспішніші студенти будуть рекомендовані на ІІ етап Олімпіади.

Перед учасниками І етапу ВСО виступили завідувач кафедри, професори і доценти, а також новообрана Голова студентського наукового товариства імені А.О. Киселя, студентка Ніколаєнко С.І.

Усім учасникам І етапу ВСО було вручено примірник Східноєвропейського журналу громадського здоров’я за 2015 р. з публікаціями матеріалів ВООЗ, ЄРБ ВООЗ, наукових статей на соціально-медичну тематику.

 

 

Викладачі кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця взяли участь в роботі міжвідомчої робочої групи з імплементації спільного проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської Агенції Розвитку та Співробітництва «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні»

 

09 лютого 2016 р. викладачі кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця взяли участь у засідання міжвідомчої робочої групи у МОЗ України з імплементації спільного проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської Агенції Розвитку та Співробітництва «НІЗ: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні». Засідання пройшло під головуванням директора Департаменту громадського здоров’я С.Осташко та менеджера Проекту «НІЗ (неінфекційні захворювання): профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» Бюро ВООЗ в Україні Д.Маквінні.

Проект спрямовано на підтримку ініціатив у контексті Національного плану заходів з імплементації та реалізації засад європейської політики «Здоров’я –2020: основ Європейської політики в підтримку дій держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя» щодо НІЗ на період до 2020 року».

Основні заходи Проекту зосереджені на посиленні керівництва у сфері профілактики неінфекційних захворювань, що у свою чергу передбачає напрацювання та удосконалення законодавства у цій сфері; посиленні потужності системи охорони здоров’я за рахунок покращення якості послуг з охорони здоров’я на рівні ПМСД, зокрема шляхом зміцнення потенціалу фахівців ПМСД щодо використання інструментів електронної системи охорони здоров’я, таких як наприклад PEN-інструмент, STEPs; а також збільшення обізнаності населення, в тому числі і школярів, щодо зміцнення здоров’я та попередження НІЗ.

Міжвідомча робоча група (МРГ) сформована за принципом міжсекторального підходу із залученням представників центральних органів виконавчої. Основні завдання роботи МРГ зосереджені на напрацюванні пропозицій до удосконалення законодавчої та нормативно-правової бази за відповідним напрямом у контексті використання найкращих практик та міжнародного досвіду з реалізації Європейської політики ВООЗ «Здоров’я 2020».

Проект впроваджується за підтримки ВООЗ та ШАРС у 7 пілотних областях.

 

Участь співробітників НМУ імені О.О.Богомольця в нараді МОЗ України з питань профілактики НІЗ та засіданні робочої групи під егідою Бюро ВООЗ в Україні щодо розробки Національного плану дій щодо скорочення шкідливого вживання алкоголю.

 

У Міністерстві охорони здоров’я України під головуванням заступника міністра Перегінця І.Б. 02 грудня 2015 року відбулася зустріч із керівництвом Програми неінфекційних захворювань Європейського регіонального Бюро ВООЗ щодо обговорення проекту Національного плану заходів з імплементації та реалізації програми Європейського Союзу «Європейська стратегія здоров’я – 2020», та за участю співробітників НМУ імені О.О.Богомольця, завідувача кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини, професора Грузєвої Т.С. і старшого викладача Новічкової О.М.

Співробітниками МОЗ України було зроблено доповідь про проект Національного плану заходів з імплементації та реалізації програми Європейського Союзу «Європейська стратегія здоров’я – 2020» щодо неінфекційних захворювань, а також про розширення можливостей для людей та громад за допомогою створення середовища, що сприяє зміцненню здоров’я, контролю над тютюном та алкоголем в Європейській перспективі, посилення ролі первинної ланки та питання пропаганди здорового способу життя серед школярів та у суспільстві в цілому.

На зустрічі виступили представники Європейського регіонального Бюро ВООЗ керівник програми «Контроль за тютюном» Крістіна Майер, керівник програми «Контроль за алкоголем та забороненими наркотиками» Ларс Молер, менеджер з питань неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Джеральдін МакВіней.

Завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця, професор Грузєва Т.С у своєму виступі висвітлила досвід НМУ щодо розробки та впровадження освітнього курсу «Контроль над тютюном», інші заходи з формування здорового способу життя у молодіжному середовищі.

За результатами наради представниками ВООЗ було запрошено професора Грузєву Т.С. на зустріч з керівництвом центру, яке відбулося 14 грудня 2015 р. в офісі ВООЗ в Україні. У ході зустрічі було обговорено питання формування проекту Національного плану дій щодо скорочення шкідливого вживання алкоголю.

 

Обгрунтування та розробка Національної стратегії щодо скорочення шкідливого споживання алкоголю

 

Представники наукової спільноти та громадських організацій, фахівці у сфері громадського здоров’я за координуючої ролі МОЗ України та Бюро ВООЗ в Україні розпочали формування Національної стратегії щодо скорочення шкідливого споживання алкоголю. Стратегія розглядається як складова Національного плану щодо боротьби з інфекційними захворюваннями та узгоджується з пріоритетними напрямами Європейського плану дій зі скорочення шкідливого споживання алкоголю на 2012-2020 роки.

22.12.2015 р. в НМУ імені О.О.Богомольця на кафедрі організації охорони здоров’я та соціальної медицини відбулося чергове засідання міжвідомчої робочої експертної групи за участю представників Бюро ВООЗ України, МОЗ України, міністерства аграрної політики і продовольства України, НАМН України, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, громадської організації «За тверезу Україну», ДУ «Український моніторинговий та медичний центр з наркотиків та алкоголю МОЗ України», ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України» , Київського міського центру здоров’я.

На засіданні виступили представник громадського руху «За тверезу Україну» Ю.Солоха, національний спеціаліст з питань неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Н. Король, головний спеціаліст відділу координації з іншими центральними органами виконавчої влади та міністерствами Департаменту громадського здоров’я МОЗ України О. Дудін, завідувач кафедри організації охорони здоров’я та соціальної медицини НМУ імені О.О.Богомольця Т. Грузєва, директор НДІ харчування, Головний позаштатний дієтолог МОЗ України, доцент кафедри внутрішньої медицини №1 НМУ імені О.О.Богомольця О.Швець, завідувач сектору контролю над тютюном ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України» К. Красовський, головний лікар Київського міського центру здоров’я О. Стойка та інші учасники.

У ході всебічного обговорення проекту Національної стратегії щодо скорочення шкідливого споживання алкоголю узгоджено думку представників різних відомств та громадських організацій, внесено відповідні корективи та визначено кроки подальшої роботи.

 

Співпраця НМУ імені О.О.Богомольця з Каролінським Інститутом у науково-освітній сфері

 

В Hаціональному медичному університеті імені О.О. Богомольця 8 – 10 жовтня 2015 р. пройшов науково-освітній тренінг Каролінського Інституту (Стокгольм, Швеція) з епідеміології.

Тренінг організовано в рамках довгострокового науково-дослідного співробітництва між Hаціональним медичним університетом імені О.О. Богомольця і Каролінським Інститутом і розраховано на слухачів післядипломного рівня – інтернів, ординаторів, аспірантів, молодих вчених.

Даний Тренінг є базовим епідеміологічним тренінгом і спрямований на ознайомлення слухачів з основними концепціями і поняттями, які використовуються у сучасних епідеміологічних дослідженнях, а також на підготовку до подальшої участі у тренінгах: «Дизайн епідеміологічних досліджень» і «Аналіз та інтерпретація даних», проведення яких планується в 2016 р.

Основними темами Тренінгу стали:

  • Історія епідеміології та сучасні досягнення
  • Чинники впливу та наслідки захворювань. Показники частоти захворювань
  • Дизайн епідеміологічних досліджень. Поняття про систематичні помилки

Програма Тренінгу включала відвідування лекцій, роботу слухачів в групах, отримання копій матеріалів лекцій і ситуаційних завдань, які використовуються в ході групових дискусій.

Керівник Тренінгу:
Грузєва Олена, MD, PhD, постдок Інституту медицини навколишнього середовища (Каролінський Інститут, Стокгольм, Швеція).

Викладачі Тренінгу: Першаген Йоран, MD, PhD, професор Інституту медицини навколишнього середовища (Каролінський Інститут, Стокгольм, Швеція). Сидорчук Анна, MD, PhD, керівник наукових проектів відділу громадського здоров’я (Каролінський Інститут, Стокгольм, Швеція). Пико Андрій, MD, аспірант Інституту медицини навколишнього середовища (Каролінський Інститут, Стокгольм, Швеція).

Лекційний курс і практичні заняття в рамках базового курсу з епідеміології викликали величезний інтерес у слухачів. Вдало складена програма, що включає роботу в малих групах, інтерактивне спілкування, підсумкові обговорення за темами, сприяла хорошому засвоєнню знань і набуттю практичних навичок епідеміологічного аналізу.

Учасники тренінгу одностайно висловили бажання продовжити навчання з питань епідеміології в рамках подальших поглиблених курсів.

По закінченні Тренінгу слухачі, які відвідали усі лекційні і практичні заняття та виконали тренінгові завдання, отримали Сертифікат.

В рамках заходу відбулася зустріч адміністрації та вчених НМУ з колегами з Каролінського інституту, у ході якої було обговорено шляхи подальшої співпраці.