БІОЕТИЧНА ЕКСПЕРТИЗА
Персональний склад та контактні дані експертів
Відповідальний секретар Комісії з питань біоетичної експертизи та етики наукових досліджень – д.мед.н., професор Диндар Олена Анатолівна
вул. В. Кучера 7, КМПБ № 3, 4 поверх, кафедра акушерства і гінекології № 3
Технічний секретар -доцент Столяр Вікторія тел. (097) 979-98-77
Порядок проходження процедури біоетичної експертизи
Інформація аспірантам та здобувачам 1 року навчання!
Для затвердження теми дисертаційного дослідження та наукового керівника, на Вчену раду факультету/Інституту може бути подана Довідка з біоетичної комісії про дозвіл на початок роботи та проведення пошукового етапу наукового дослідження. Довідка оформлюється протягом тижня на основі Пояснення завідувача кафедри (додаток 12), яке треба подати секретарю комісії.
Зауважте! При публікації матеріалів дисертаційного дослідження вказуються дані Експертного висновку, а не Довідки. Наявність довідки не є підставою висвітлювати дані дослідження, як обговореного на комісії.
Звернення до Комісії за біоетичною експертизою може бути здійснено аспірантом/здобувачем протягом перших двох років навчання в аспірантурі. За умов позитивного рішення комісії здобувач отримує Експертний висновок із датою та номером.
Інформація для аспірантів
2го року навчання, які мають пройти першу біоетичну експертизу дослідження, а також аспірантів 4го року навчання, що планують захист дисертації
- Протягом 2024-2025 навчального року усі аспіранти 2-го та 4-го років повинні отримати позитивний Експертний висновок Комісії з питань біоетичної експертизи та етики наукових досліджень НМУ імені О.О.Богомольця, якій дозволяє оприлюднити результати, або подати дисертацію в спецраду.
- Для цього в НМУ складений і затверджений графік 10 засідань Комісії і визначений список аспірантів, матеріали яких будуть розглядатися (Наказ ректора № 1071 від 02.09.2024). Комісією призначений експерт.
- Дата експертизи матеріалів дослідження, що позначена в графіку не може бути змінена. Кожному аспіранту надається лише 1 можливість подати документи на розгляд.
- Аспірант зобов’язаний подати увесь пакет документів у секретаріат Комісії за 2 тижні до засідання і опрацювати із експертом презентацію доповіді.
- Усі документи, що надаються в Комісію мають бути завчасно завірені та підписані.
- На засіданні матеріали дисертації презентує експерт. Аспірант відповідає на запитання, які виникли у членів Комісії, та доповнює доповідь (за потребою).
- Якщо аспірант з поважної причини відсутній на засіданні, він має надати в Комісію документ, що підтверджує причину відсутності, і забезпечити вичерпані матеріали для доповіді фаховому експерту. Комісія може погодити позитивний висновок без присутності аспіранта (як виключення).
- Якщо аспірант не надав документи в Комісію своєчасно, або не забезпечив доповідь, або отримав негативний висновок, він вважається таким, що не виконав Індивідуальний план підготовки в аспірантурі і підлягає відрахуванню.
Перелік документів для експертизи відрізняється в залежності від типу дослідження та його етапу
А. Планування дисертаційного дослідження
B. Підготовка до захисту дисертації
ПРИКЛАДИ ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ
Документи на Комісію мають бути подані за 2-3 тижні до запланованого засідання.
Всі документи до Комісії подаються в 1 примірнику,
окрім –
«Експертний висновок» – 2 екз,
Доповідь на Комісію має бути стислою (тривалість 3-5 хвилин!),оформленою за структурою та прикладом (Додаток 13)
- Назва теми дослідження
- Дослідник
- Кафедра НМУ
- Науковий керівник/консультант
- Мета дослідження
- Завдання дослідження (при затвердженні теми), результати дослідження (перед захистом)
- Дизайн дослідження
- Етичні аспекти дослідження
Просимо звернути увагу, для проведення біоетичної експертизи наукової роботи, що виконується на кафедрі, здобувач має повністю узгодити: дизайн дослідження, відмінності та комплектність груп пацієнтів, їх характеристики; головні змінні, що складуть основу статистичної обробки; предмет та об’єкт дослідження, особливості узяття біологічного матеріалу, транспортування, зберігання; перелік параметрів, які будуть вимірюватися; обладнання та методики, з’ясувати бази та лабораторії, де будуть виконуватися дослідження/вимірювання, джерела фінансування тощо.
Також, дослідник має надати в комісію копії повністю затверджених і підписаних договорів про клінічну базу, співпрацю із іншими установами/лабораторіями (якщо оформлювалися), Інформовану згоду, яка розроблена дослідником для конкретного дослідження, затверджена на кафедрі, погодження про доступ до архіву даних (якщо використовуються) і т п.
Експертам дослідник має пояснити та обґрунтувати статистичні підходи, які він використовує для обробки даних, формули розрахунку необхідній але достатній кількості пацієнтів в групах та принципи обробки даних.
Без повного пакета документів та пояснень експертиза проводитися не буде.