Проведені на базі кафедр з’їзди, конгреси, конференції, семінари та симпозіуми

 

 

На початку травня 2022 року відбулась чергова щорічна весняна науково-практична конференція «Сучасна стоматологія та щелепно-лицева хірургія», присвячена до 30-річчя співпраці EACMFS з UАCMFS і першого візиту Президента EACMFS Р.Фріса в Україну.

 

 

 

 

 

9 лютого 2022 року викладачі і студенти стоматологічного факультету відзначали своє професійне свято — Міжнародний день стоматолога — на 96-му Київському міжнародному стоматологічному форумі.

До його роботи активно долучилися кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії дитячого віку (завідувач кафедри, професор Л.М.Яковенко) і терапевтичної стоматології (завідувач кафедри, професор Ю.Г.Коленко) НМУ імені О.О. Богомольця.

Співробітники Університету організували лекції і практичні демонстрації на теми — «Травматичні ушкодження тканин щелепно-лицевої ділянки у дітей (доценти В.П.Єфименко, Р.І.Єгоров, асистент Т.О.Ковтун) та «Сучасні тренди в косметичній стоматології» (професор Ю.Г.Коленко, доцент М.О.Дуднікова).

Перед студентами також виступила професор кафедри дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань Л.О.Хоменко. Студенти випускного курсу стоматологічного факультету із цікавістю прослухали запропоновані теми, активно долучалися до дискусії.

Викладачі, що є висококласними професіоналами-практиками, допомогли їм зорієнтуватись у представленому на виставці асортименті інструментів та матеріалів, необхідних у практичній діяльності лікаря-стоматолога.

Професійне свято стоматологів ознаменувалось активною роботою, плідним спілкуванням колег та продовженням навчання.

 

 

 

 

 

 

6–8 жовтня 2021 року відбулися Перші наукові читання пам’яті професора Анатолія Станіславовича Свінціцького “Внутрішня медицина: наука та практика”.


Науковий форум проходив у рамках відзначення 180–річчя заснування НМУ імені О.О. Богомольця і був присвячений вшануванню пам’яті видатного вченого, лікаря, педагога, громадського діяча, завідувача кафедр госпітальної терапії № 2 (1990–2008), внутрішньої медицини № 3 (2008–2017), внутрішніх хвороб стоматологічного факультету (2017–2020), декана з інтернатури та підвищення кваліфікації лікарів (2005–2008), проректора з науково-педагогічної, лікувальної роботи та післядипломної освіти (2008–2013), дійсного члена Польської академії медицини, Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України, доктора медичних наук, професора Анатолія Станіславовича Свінціцького.

 

 

 

 

 

 

01.10.2021 року під егідою НМУ імені   О.О. Богомольця відбулась науково-практична конференція (онлайн-марафон), присвячена 180-річчю НМУ імені О.О. Богомольця, на тему: «Теорія і практика сучасної стоматології в здобутках наукових шкіл НМУ імені О.О. Богомольця». До конференції долучились понад 450 учасників – викладачі, лікарі, аспіранти, інтерни, студенти різних курсів стоматологічного факультету.

Завданням конференції був огляд здобутків стоматологічної наукової школи Університету у різних її напрямках в контексті історії Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. Учасників конференції привітали Ректор НМУ, член-кореспондент НАМН України, професор Ю.Л. Кучин і проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, випускник стоматологічного факультету НМУ, професор О.А. Канюра. Усі профільні кафедри стоматологічного факультету і стоматологічні кафедри Інституту післядипломної освіти НМУ імені О.О.Богомольця приготували лекції, присвячені основним питанням, які розробляє кожна кафедра.

Були продемонстровані відеопрезентації різних методів лікування і дослідження в усіх галузях стоматології. Значну зацікавленість, згідно з опитуванням слухачів, проведеним після закінчення конференції, викликали доповіді «Хірургічна стоматологія та щелепно-лицева хірургія. Історія кафедри, досягнення та сучасність» (автори член-кореспондент НАМН України, професор В.О. Маланчук, професор О.С. Воловар), «Наукові досягнення кафедри терапевтичної стоматології НМУ» (професор А.В. Борисенко), «Відновлення функціональної оклюзії у пацієнтів з дисфункцією скронево-нижньощелепного суглоба за цифровим протоколом» (проф. Неспрядько В.П., доц. Прощенко А.М., аспірант М.В. Думенко), «П’ять новел про емаль зуба» (професор Л.О. Хоменко, професор Н.В. Біденко, професор О.В. Савичук, професор О.І. Остапко, професор Г.В. Сороченко), «Блеоміцин в лікуванні судинних мальформацій обличчя у дітей» (професор Л.М. Яковенко, доцент Н.В. Кисельова), «Планування ортодонтичного лікування у дітей з вродженими незрощеннями губи та піднебіння» (доцент В.В. Філоненко, лікар-стоматолог ортодонт В.А. Соколовський).

Актуальну і цікаву інформацію представлено у доповідях співробітників Інституту післядипломної освіти НМУ «Діодний лазер як універсальний інструмент в стоматології» (доц. О.А. Значкова) та «Застосування тромбоцитарних концентратів (PRP/PRF): від емпіричного підходу до протоколів, створених на засадах доказової медицини» (професор А.В. Копчак, PhD Т.О. Павличук).

Співробітники бібліотеки НМУ презентували інформацію про можливості та принципи роботи бібліотеки, що було корисним як для студентів та інтернів, так і для старших співробітників Університету, адже бібліотека невпинно розвивається і вдосконалює методи обслуговування читачів. В перервах між лекціями учасники могли ознайомитись із цікавими фактами з історії Університету і зокрема стоматологічного факультету – адже конференція приурочена до знаменної події – 180-річчя нашої Alma Mater.

Конференція-марафон продемонструвала високий рівень і вражаючу різноплановість досягнень школи стоматології НМУ, а також інтерес до них не лише співробітників Університету, але й широкої стоматологічної спільноти України.

 

Організаційний комітет

 

 

 

 

18-19 березня 2021 року у приміщенні конференц-залу стоматологічного факультету НМУ імені О.О.Богомольця відбувалася дводенна науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання сучасної стоматології», яка стала одним із ключових заходів з нагоди 100-річчя стоматологічного факультету.


18 березня перше пленарне засідання конференції відкрила декан стоматологічного факультету, професор Н.В.Біденко. З вітальним словом виступив ректор НМУ, професор Ю.Л.Кучину. «100 років такому факультету, як стоматологічний, – сказав Юрій Леонідович, – достатня підстава, щоб відзначати цю дату протягом року. Від урочистих зборів у жовтні 2020-го до сьогодні минуло не так багато часу, а скільки вже відбулося вагомих, знакових змін у плані розвитку стоматології як науки! Отже, факультет як один із флагманів медичної науки нашого Університету розвивається далі і, вітаючи учасників конференції, хотілося б побажати їм і всім нам подальших звершень і досягнень».

Проректор з науково-педагогічної і лікувальної роботи, професор О.А.Канюра зазначив, що ніколи не забуває про те, що сам є випускником славетного факультету і стоматологом за фахом. Він висловив упевненість у тому, що в доповідях, представлених у змішаному режимі, буде висвітлено вагомі здобутки його колег, досягнуті за століття, а також накреслено нові напрями розвитку галузі.

У режимі онлайн учасників конференції привітав ще один випускник факультету, народний депутат України А.В.Дубнов. Артем Васильович, зокрема, порадував присутніх звісткою, що наближається до успішного завершення відновлення у правах Верховною Радою спеціальності «Лікар – щелепно-лицевий хірург».

Змістовною і цікавою була доповідь професора, президента ГО «Асоціація стоматологів України» І.П.Мазур (співдоповідач – віце-президент ГО «Асоціація стоматологів України» О.М.Вахненко) – «Сторіччя української стоматології: здобутки та сучасні виклики». Так, Ірина Петрівна провела красномовну паралель. 1920 року велика група стоматологів негативно і з острахом сприймала кроки до централізації медицини загалом і стоматологічної служби – зокрема. Нині, як ми бачимо, так само насторожено деякі медики сприймають кроки з децентралізації.

Декан стоматологічного факультету, професор Н.В.Біденко докладно і ґрунтовно з гарним ілюстративним матеріалом розповіла про славні сторінки історії факультету у доповіді-презентації «100 років стоматологічному факультету Національного медичного університету імені О.О.Богомольця».

З короткими нарисами з історії своїх кафедр, їхньої проблематики, давніх і новітніх досягнень виступили завідувач кафедри терапевтичної стоматології, професор А.В.Борисенко, завідувач кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії, член-кореспондент НАМН України, професор, президент ГО «Асоціація черепно-щелепно-лицевих хірургів» В.О.Маланчук, завідувач кафедри ортопедичної стоматології, професор В.П.Неспрядько, завідувач кафедри дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань, професор О.В.Савичук, завідувач кафедри ортодонтії та пропедевтики ортопедичної стоматології, професор П.С.Фліс, завідувач кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії дитячого віку, професор Л.М.Яковенко та інші.

Модераторами другого пленарного засідання цього дня «Стратегічні напрямки розвитку стоматологічної освіти в Україні в умовах глобалізації суспільства та епідемічних викликів» були президент ГО «Українська асоціаціястоматологічної освіти», професор Я.А.Кульбашна і генеральний секретар ГО «Асоціація стоматологів України» І.Л.Скрипник. Після виступів, у яких в онлайн режимі взяли участь колеги з Києва, Вінниці, Тернополя, Полтави і Львова, відбувся круглий стіл на тему «Нагальні питання організації вищої стоматологічної освіти».

Учасниками конференції стали, крім українських вчених-стоматологів з Києва, Полтави, Одеси, Харкова, Львова, Ужгорода і Чернівців, їхні колеги з Узбекистану, Білорусі, Кіпру і Бразилії. Всього, як зазначила у своїй доповіді декан стоматологічного факультету, професор Наталія Василівна Біденко, взяти участь у науково-практичній конференції, присвяченій ювілею, виявили бажання близько 800 осіб.

Третє пленарне засідання буде присвячено двом важливим проблемам. Це «Комплексний підхід щодо діагностики і лікування дорослих пацієнтів з патологічними станами щелепно-лицевої ділянки та їх профілактики» і «Актуальні питання стоматології дитячого віку та ортодонтії».

Конференція проходила у змішаному форматі. До її трансляції онлайн приєдналися понад тисяча учасників з усіх куточків України та із зарубіжжя. Більше сотні фахівців з різних галузей стоматології представили понад 60 доповідей, що відобразили здобутки наукових шкіл майже усіх закладів вищої медичної освіти України. Науковці і практичні лікарі представляли доповіді, присвячені різним напрямкам стоматології – як у форматі онлайн, так і за безпосередньої присутності доповідачів. Було видано матеріали конференції, що включили до себе понад 160 статей, які охопили широкий спектр проблем стоматології та суміжних спеціальностей.

 

 

 

 

13-14 грудня 2019 на базі конференц-холу Національного університету державної податкової служби України в рамках Меморандуму з Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця відбулася перша науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання щелепно-лицевої хірургії дитячого віку», у роботі якої взяли участь щелепно-лицеві хірурги та хірурги-стоматологи України, Греції, Польщі, Азербайджану, представники регіонів України – Львівської, Дніпропетровської, Харківської, Запорізької, Вінницької, Херсонської, Одеської і Київської областей.


Відкрили конференцію та привітали її учасників – перший проректор з науково-педагогічної та післядипломної освіти НМУ,  професор Ю.Л.Кучин, проректор з науково-педагогічної і виховної роботи, професор О.А.Канюра, декан стоматологічного факультету, професор Н.В.Біденко, представники Громадських Об‘єднань – президент ВГО «Асоціація лікарів-пародонтологів України», член правління ГО «Асоціація стоматологів України», асоціативний член Європейської федерації пародонтологів професор Г.Ф.Білоклицька, президент Національної спілки стоматологів України  М.М. Угрин, завідувач кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії дитячого віку, професор Л.М.Яковенко.

На конференції розглянули актуальні питання щодо мультидисциплінарного підходу допомоги дітям з вродженою та набутою патологією щелепно-лицевої ділянки. У доповідях розкрито проблеми сучасного стану надання лікувально-консультативної допомоги дітям України та окреслено шляхи їх вирішення. Представлено актуальні питання в діагностиці та лікуванні запальних захворювань, травм, новоутворень тканин щелепно-лицевої ділянки у дітей. Учасники обговорили аналіз існуючих вітчизняних та закордонних протоколів лікування щелепно-лицевих захворювань та інші важливі питання. У рамках конференції працювала ортодонтична секція.

 

 

 

 

 

 

10 грудня 2016 року на базі Стоматологічного медичного центру НМУ відбувся майстер-клас «Basic options in dentistry» за участю представників кафедри ортопедичної стоматології НМУ та фахівців-стоматологів з провідних університетів Туреччини.

Зокрема, з доповідями виступили: Павло Куц, д.м.н., професор кафедри ортопедичної стоматології НМУ імені О.О. Богомольця; ВугарГурбанов PhD, асистент кафедри щелепно-лицевої хірургії стоматологічного факультету, Університет Ондокуз Маїс (Туреччина); Тогрул Алієв, асистент кафедри щелепно-лицевої хірургії стоматологічного факультету, Університет Ізмір КатіпЧелебі (Туреччина); ЕльчінАббасов, асистент кафедри ортопедичної стоматології стоматологічного факультету, Університет Ондокуз Маїс (Туреччина); Нігяр Алієва, клінічний ординатор кафедри ортопедичної стоматології НМУ імені О.О. Богомольця.

Під час майстер-класудоповідачірозглянулипитання імплантології, протезування на імплантах, ауґментації, синус-ліфтингу, вінірів, люмінірів, а також продемонстрували клінічні випадкиз власної лікарської практики.

У заході взяли участь 125 учасників – інтернів, клінічних ординаторів, студентів старших курсів стоматологічного факультету НМУ. По закінченню майстер-класу всі учасники отримали сертифікати.

 

Ендодонтичне лікування (лікування кореневих каналів зубів) завжди було однією з найскладніших технічних задач в практиці лікаря-стоматолога. Певною мірою його можна порівняти з мікрохірургічним лікуванням судин та інших дрібних органів людини. Адже лікувальні маніпуляції відбуваються на дуже малій площі і з недостатнім оглядом для лікаря. Сучасна ендодонтія використовує спеціальні мікроскопи, точні діагностичні методи, великий спектр приладів для механічної обробки та обтурації кореневих каналів. Поява нових вдосконалених приладів, розвиток комп’ютерної, цифрової техніки вимагає від лікаря глибоких знань і спеціального навчання.

Для залучення студентів стоматологічного факультету до розуміння і успішного практичного вирішення питань сучасної ендодонтії кафедра терапевтичної стоматології НМУ імені О.О. Богомольця (зав. кафедрою професор Анатолій Борисенко) запросила компанію “Dentsply Sirona” провести цикл лекцій, присвячених даному питанню. 7 лютого 2017 року в конференц-залі Стоматологічного медичного центру була проведена перша лекція-демонстрація циклу: «Сучасна ендодонтія. Вступ». Лекцію читала опініон-лідер компанії “Dentsply Sirona” Людмила Іванчикова – лікар-стоматолог вищої категорії Стоматологічного медичного центру НМУ імені О.О. Богомольця, сертифікований тренер Dentsply Maillefer з 2007 р., переможець Всеукраїнського конкурсу «Ендодонтична майстерність» в 2010 році.

 

10 квітня 2017 року в Стоматологічному медичному центрі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся конкурс професійної майстерності студентів стоматологічного факультету за підтримки компанії 3М Україна.

У змаганнях взяли участь п’ять бригад у складі лікаря і асистента – студентів старших курсів стоматологічного факультету. Майбутні лікарі повинні були виконати естетичну реставрацію фронтальних зубів із застосуванням сучасних фотополімерних композитних матеріалів. Представник компанії 3М Україна Андрій Жуйков надав можливість використовувати найсучасніші матеріали та інструменти для реставрації зубів. Пацієнти майбутніх стоматологів виявились досить складними – адже навіть у досвідчених лікарів реставрації фронтальних зубів вимагають чимало часу та зусиль. Проте всі учасники впорались із нелегкими завданнями. Журі у складі викладачів кафедр терапевтичної стоматології і дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань, а також представників компанії 3М нелегко було вибрати переможця, проте перевагу було віддано студентці 5 курсу Анні Глушко (асистент – Вадим Шорін).

 

25-27 квітня 2017 року на базі ВЦ «Київ-Експо-Плаза» відбувся VIIІ Міжнародний Медичний Форум. Захід відбувся за підтримки Президента України, Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, Київської міської державної адміністрації, за сприяння медичних асоціацій, Асоціації стоматологів України та інших профільних стоматологічних асоціацій, громадських організацій, вищих навчальних медичних закладів, соціальних фондів України та зарубіжжя.

Міжнародний Медичний Форум є одним з найбільших заходів України, що збирає понад 70 тис. фахівців галузі, які представляють понад 400 провідних виробників та дистриб’юторів інноваційного медичного обладнання, послуг, лікарських засобів з України та 20 інших країн світу, що сприяє пошуку, розширенню та зміцненню партнерських зв’язків між професіоналами, що залучені, до процесів розробки медичних інновацій та їх комерціалізації.

Вперше на Конференції Форуму були поєднані доповіді науковців НМУ імені О.О.Богомольця і презентації студентів та молодих вчених в рамках щорічної конференції «Інновації в стоматології 2017». Було представлено 19 доповідей студентів та молодих науковців з Києва, Ужгорода, присвячених різним розділам стоматології. До складу журі під головування професора О.А.Канюри увійшли представники всіх профільних кафедр стоматологічного факультету – доценти О.О.Скібіцька, Г.В.Сороченко, Д.В.Топчій, У.Р.Василишина, асистент О.Б.Шафета. За результатами оцінки і обговорення доповідей майбутніх стоматологів перше місце здобула лікар-інтерн Аріана Ходем, друге поділили студенти Д.Ф.Хеннаві та А.В.Федорова, третє – студенти Д.В.Шевченко, С.В.Соловей і М.О.Крупич. Журі відзначило високий рівень підготованих наукових робіт. Тези доповідей будуть надруковані в спецвипуску Українського науково-медичного молодіжного журналу НМУ імені О.О. Богомольця, що входить до переліку наукових фахових видань України ДАК МОН України.

 

Боротьба із захворюваннями пародонта разом» («Fighting periodontal disease together») – під таким лозунгом 12 травня 2017 року, за ініціативи Європейської федерації пародонтологів (EFP), відбувся Європейський День Здорових Ясен 2017. Професор Філіппо Граціані, EFP-координатор проекту в цьому році, наголосив: «European Gum Health Day is targeted at the population at large. We are finally succeeding in communicating with the public and not only with our patients». Головна мета заходу – підвищити обізнаність громадськості про небезпеку захворювань пародонта, їх вплив на організм людини, а також про важливість профілактики та підтримки здоров’я тканин пародонта. В Україні підтримали Європейський День Здорових Ясен понад 200 стоматологічних установ!

Кафедра терапевтичної cтоматологiї НМУ iменi О.О. Богомольця (зав. кафедри, проф. Борисенко А.В., керівники проекту доц. Григ Н.І., доц. Шекера О.О.) долучилася до важливої стоматологічної події. Головними учасниками цього проекту стали студенти-старшокурсники (Крупич Марія, Хеннаві Діана, Шорін Вадим, Вєдєнєєв Вячеслав, Горох Андрій, Горох Микола, Колишкіна Анастасія, Коваленко Тетяна, Прокопович Владислав, Гончаров Микола, Соловей Світлана). Вони проводили пародонтальний скринiнг – пацiєнти були в захватi. Вiримо, що саме ця активна, завзята та зацiкавлена молодь стане запорукою пародонтологiчно здоровоï Украïни. Студенти отримали неоціненний досвід пародонтологічного обстеження, а пацієнти – необхідну інформацію, що стане в нагоді тим, хто опікується власним стоматологічним здоров’ям.

 

26 квітня 2017 року в рамках Міжнародного стоматологічного конгресу у ВЦ «КиївЕкспоПлаза» (м. Київ) відбувся науково-практичний симпозіум «Карієс зубів у дітей: сучасні шляхи вирішення проблеми».

Співорганізаторами заходу були кафедра дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Українська асоціація профілактичної та дитячої стоматології та Академія стоматологічного здоров’я. З привітальним словом виступили: декан стоматологічного факультету професор Н.В. Біденко, завідувач кафедри дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань НМУ імені О.О. Богомольця професор О.В. Савичук, віце-президент Української асоціації профілактичної та дитячої стоматології професор О.І. Остапко та головний лікар Дитячої міської стоматологічної поліклініки м. Біла Церква к.мед.н. С.В. Скульська

Протягом симпозіуму було заслухано 10 доповідей провідних науковців з різних регіонів України. Тематика доповідей охоплювала найрізноманітніші напрямки сучасної карієсології дитячого віку. Кафедрою дитячої терапевтичної стоматології та профілактики стоматологічних захворювань НМУ імені О.О. Богомольця були представлені доповіді “Карієс зубів у дітей: класифікація, ризик, контроль” (доповідач – професор Н.В. Біденко) та “Шляхи підвищення карієсрезистентності емалі постійних зубів із різним рівнем мінералізації” (авторського колективу у складі проф. Л.О.Хоменко, проф. О.І.Остапко, доц. Г.В.Сороченко).

 

12 травня 2017 р. в Стоматологічному медичному центрі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся V З’їзд Української асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів, присвячений 100-літтю з дня народження засновника черепно-лицевої хірургії П. Тесьє (1917-2008) та 100-літтю з дня народження ветерана ВВВ, щелепно-лицевого хірурга, професора Аржанцева П.З. (1917-2011).

Учасників та гостей заходу привітали: в.о. президента, віце-президент НАМН України, директор ДУ «Інститут отоларингології імені О.С. Коломійченка» академік Заболотний Д.І., який відмітив щоденну нелегку працю щелепно-лицевих хірургів та акцентував на моменті співпраці та міжгалузевій інтеграції у лікуванні пацієнтів з патологією голови та шиї. Також до аудиторії звернулися голова Оргкомітету, президент УАЧЩЛХ, член-кореспондент НАМН України Маланчук В.О.; декан стоматологічного факультету, професор Біденко Н.В.; донька професора Аржанцева, лікар-травматолог доцент Тетяна Павлівна.

Захід відвідали близько 200 осіб: колеги з кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії, кафедри морфології людини Білоруського державного медичного університету та кафедри факультетської хірургічної стоматології Першого МДМУ імені І.М. Сєчєнова, військові щелепно-лицеві хірурги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (м. Одеса), представники кафедр з Одеси, Полтави, Львова, Харкова, професор ВДМУ імені М.І. Пирогова Шувалов С.М. та професор БДМУ Бабов В.Д., молоді науковці, практикуючі лікарі (м.Херсон), клінічні ординатори, студенти 3-5 курсів стоматологічного факультету.

Тематика доповідей охопила коло актуальних питань щелепно-лицевої хірургії, зокрема, питання історії розвитку фаху в світі, стану військової стоматології в Україні (полковник, проф. Ліхота А.М., д.мед.н., полковник Коваленко В.В.) та особливостей надання медичної допомоги в госпіталях АТО та прифронтової зони (проф. Бабов Е.Д., к.мед.н., підполковник Кулібаба О.В.); реабілітація пацієнтів з встановленням дентальних імплантатів та особливостей їх біомеханіки (проф. Левандовський Р.А.), оперативних підходів та методик в пластичній хірургії обличчя (проф. Мосейко В.В.), лікування осколкових переломів нижньої щелепи, гормональної патології органів очниці, гемангіом обличчя, кісткової реконструктивної та передпротезної хірургії.

За матеріалами та науковими публікаціями було видано збірник тез.