Кафедра внутрішньої медицини №1

Історія кафедри

 

Кафедра внутрішньої медицини № 1 НМУ імені О. О. Богомольця є однією з найстаріших терапевтичних кафедр в Україні, країнах СНД, Європі та світі. Вона існує з 1844 року і була однією з перших кафедр медичного факультету Київського університету Святого Володимира, створеного в 1841 році.

За 165-річну історію кафедру факультетської терапії № 1 очолювали такі видатні вчені і лікарі зі світовим ім’ям як В. П. Образцов, Ф. Г. Яновський, М. Д. Стражеско, В. М. Іванов, Г. Й. Бурчинський. Кожен з них залишив яскравий слід в історії вітчизняної медицини.

Завдяки цим вченим на кафедрі постійно впроваджувалися новітні досягнення світової медицини свого часу. У різний час на кафедрі вперше в світі, Європі, Росії, СРСР чи України робилися видатні медичні відкриття та повідомлення. Серед найважливіших можна виділити наступні:

  1. В. П. Образцов. Розробка принципів глибокої методичної ковзної пальпації органів черевної порожнини, якими в даний час користуються у всьому світі (В. П. Образцов, М. Д. Стражеско). Перший у дореволюційній Росії досвід застосування електрокардіографії при діагностиці захворювань серця (В. П. Образцов). Перший опис і пояснення таких кардіологічних феноменів як ритм галопу, ритм перепела, нормальний третій тон серця (В. П. Образцов).
  2. М. Д. Стражеско. Перша в світі прижиттєва діагностика інфаркту міокарда (тромбозу коронарних судин) і опис трьох його клінічних різновидів – ангінальної, астматичної і гастралгічної форм (В. П. Образцов, М. Д. Стражеско). Розробка теорії ревматизму, класифікації серцевої недостатності, опис «гарматного» тону при повній атріо-вентрикулярній блокаді, відкриття в Києві Інституту клінічної медицини (М. Д. Стражеско). Опис діагностичних змін півмісячного простору Траубе при плевриті, семіотики раку легенів, клініки і профілактики туберкульозу легенів (Ф. Г. Яновський). Розробка класифікації раку шлунка і раку легенів, розробка та впровадження в медичну практику методу комп’ютерної томографії (В. М. Іванов). Створення школи українських гастроентерологів, фундаментальні роботи з пептичної виразки шлунку та ДПК, відомий за радянських часів підручник «Внутрішні хвороби» (Г. Й. Бурчинський).

На кафедрі були написані перші в світі роботи по встановленню ролі інфекції H. pylori в рецидивуванні пептичної виразки ДПК, перше в країнах СНД застосування 13С-дихальних тестів, капсули Браво і нових імуноферментних тестів (визначення фекальної еластази 1, піруваткінази калу, Гастропанелі), відеоендоскопів та відеокапсульної ендоскопії в гастроентерології, перші роботи із застосування тестування на харчову непереносимість (В. Г. Передерій).

З 2016 року кафедру очолює професор Вадим Петрович Шипулін, Заслужений лікар України, відомий популяризатор медичної науки в Україні. Під його керівництвом на сьогодні кафедра внутрішньої медицини № 1 – це згуртований колектив досвідчених лікарів-дослідників, однодумців, які прагнуть до постійного вдосконалення медичних знань, впровадження нових методів діагностики і лікування різних захворювань внутрішніх органів.

 

503 Service Unavailable

Service Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

Additionally, a 503 Service Unavailable error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.